Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. PawelCz:

    Mam 3 skalary sprawuja mi sie swietnie, tylko, ze mialem gupiki oraz neony ktore zjadly:(

  2. sopel:

    czy większy i mniejszy skalar mogą być parą???

  3. Mateusz Swoboda:

    ja mam 7 skalarów i ikre ;d akawa ma 150litrów wody

  4. Gugo38:

    ja mam 4 skalary i som bardzo ładne xD

  5. pawel:

    Mam w akwarium 3 dosyć duże już welonki i jeszcze 4 jakieś dosyć duże brązowe ryby i chciałbym mieć 2 skalary w akwarium 60 L? Mogę? czy ktoś wie jak nazywają się ryby takie lekko brązowe z mało widocznymi szarymi paseczkami i ogonem z białymi kropeczkami oraz z długimi wąsami i czerwonymi oczami? :)

  6. szpilka:

    Kupiłam sobie wczoraj 4 malutkie skalarki(akwarium 100l)mam jeszcze welonkę,2 gupiki,bojownika,2 danio,coś takie kolorowe(nazwy nie pamiętam)1 molinezje(bo druga mi zdechła)2 glonojady. Dzisiaj rano 1 skalar zdechł a pozostała 3 siedzi cały czas schowana,są osowiałe.Nie wiem co się dzieje.Jestem na początku mojej przygody z akwarium i proszę o porady.

  7. Koło:

    ja mam 6skalarów 2kardynałki 2tetry 1glunojada 2piskorki 2kiryski w 30l akwarium, wszystkie ryby czują sie bardzo dobrze żadna mi nie choruje i nie widać po nich że sie męczą wręcz odwrotnie. Nie gryzą sie na wzajem tylko troche obgryzają mi rośliny :)

  8. Koło:

    ja mam 6skalarów 2kardynałki 2tetry 1glunojada 2piskorki 2kiryski w 30l akwarium, wszystkie ryby czują sie bardzo dobrze żadna mi nie choruje i nie widać po nich że sie męczą wręcz odwrotnie. Nie gryzą sie na wzajem tylko troche obgryzają mi rośliny :)

  9. PBK:

    ja mam skalary już długo mam 6 sztuk maksymalnych rozmiarów tzn po kilkanaście cm i jeszcze ani razu nie złożyły ikry. Piszecie tutaj ze macie skalary z neonkami ja wpuściłem swoje do około 30 neonków po kilku dniach zostały 2 ...

  10. Paweł:

    Czy skalary nie zjedzą swojej ikry i jak rozpoznać że samica będzie je składać (jakieś znaki szczególne na ciele?

  11. Michał:

    Mam w akwarium 2 welonki, dwa gurami, glonojada i suma. Czy mogę z nimi trzymac skalary?

  12. matrix:

    Musisz odłowić skalara jak dorośnie to go w puścisz

  13. kamil:

    no ico ja mam 5 malych skalarow ok.po 4cm i 1 wiekszego ok.7 nie wiele wiekszy. i trzymam je w 112 litrowce i sie dobrze czuja P.S. oczywisce mam terz inny jak:9 neonkow,2 platynki,3 mieczyki,2 glonojady syjamskie i jakis ryby ktore sa przezroczyste prosze o nazwe

  14. robik:

    moze mi ktos powiedziec kupiłem 1 skalara i nic nie chce jesc od 5 dni co mu moze byc??????

  15. Młody Akwarysta:

    Mi zdechł jeden skalar to kupilem 2 nastepne

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter