Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

 1. Filtr podżwirowy:

  Welonki wydalają podobnie jak dyskowce duże ilości produktów przemiany materii. Współczesne wysokobiałkowe karmy z dodatkiem mączki rybiej i tłuszczów też wpływają na stan jakości wody. W związku z powyższym w niedługim czasie w żwirku gromadzi się tłusty ,toksyczny szlam z którego uwalniają się toksyczne związki podtruwające ryby. Klasyczna filtracja zarówno filtr zewnętrzny jak wewnętrzny mogą w nie dawać zadowalających efektów. Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie baniaka o filtr denny( pod żwirowy ssący)przyłączony do filtra zewnętrznego. To bardzo polepsza czystość przy tym gatunku ryb w akwarium i rozwiązuje wiele problemów.Polecam bo koszt niewielki a problemów z utrzymaniem czystości w akwarium o 80% mniej.

 2. MartwaDusza:

  Cześć. Mam problem ile welonek do 90L baniaka?

 3. Adam z Wodzisławia Śl.:

  Ja też mam welonki Kazik, Pimpek i Jorguś :-) Moje akwa to tylko 35L ale rybki mają się bardzo dobrze Zawsze w niedzielę podmieniam 15L wody ze studni. Rybki mają roślinki czysty piasek i kilka kamieni. Karmie 4-6 razy dziennie w małych ilościach, ziemniakami z obiadu,chlebem, glizdami posiekanymi, ciastkami BeBe i oczywiście płatkami. Czy mogę dokupić glonojada?

 4. Sosnowiec:

  Czy ktoś weźmie dwa eleganckie ale bezdomne welony? (jeden afro welon)( no taki czarny)

 5. Jest mi dobrze w kuli:

  Jasne ryby na pewno szybko zdychają w kuli, to chyba jakiś żart co !? Mój welon mieszka w 5l kuli od siedmiu lat, rusza się oddycha i jakoś nic mu nie jest. Stresu to ja u niego żadnego nie widzę. Nie choruje i jest zdrowy. Ma piękny ogon i ładnie się prezentuje. Wam ryby zdychają bo kupujecie chore w zoologicznym.

 6. Jest mi dobrze w kuli:

  Jasne ryby na pewno szybko zdychają w kuli, to chyba jakiś żart co !? Mój welon mieszka w 5l kuli od siedmiu lat, rusza się oddycha i jakoś nic mu nie jest. Stresu to ja u niego żadnego nie widzę. Nie choruje i jest zdrowy. Ma piękny ogon i ładnie się prezentuje. Wam ryby zdychają bo kupujecie chore w zoologicznym.

 7. Karolina:

  Mam akwa powyżej 60 l a w nim gupiki (jakieś 15) ,3 mieczyki + małe i glonojada małego :) Co mogę jeszcze dodać? Coś żyworodnego ;-)

 8. Martyna:

  Mój welon jest strasznie gruby i lekko rozszerzone łuski i mi się wydaje że zapchane jelita i nie wiem co robić???

 9. kate:

  MAm złotą w kuli już 3 lata i ma się znakomicie pozdrawiam ;p

 10. Danio_Sadowski:

  Czemu moje welony robią się czarne???

 11. Nieznajoma:

  głupota ludzka!!!!w zbyt małych akwariach ryby karłowieją!!!!2 lata trzymałem bojownika w kuli i miał zniszczony ogon i bardzo wolno się ruszał.wywalczyłem 60l i wszystko w porządku!!ryb nie można trzymać w kuli no mogą oślepnąć!!!załużcie sobie taką kule na głowe i chodźcie tak przez godzinę.w 60l max 1 można trzymać,ale po kilku latach skarłowieje.lecz jak zapewni im się o wiele większe akwarium i odpowiednie warunki mogą dożyć do 45lat(tyle ŻYŁ najstarszy welon).może w kuli ładniej wygląda ale rybka się męczy.poza tym niemożna założyć ni filtra,ni grzałki(można oczywiście inaczej nagrzewać ale grzałka utrzymuje równowagę biologiczną)tak więc podsumując-tylko głupi ludzie trzymają tyby w kuli,wiedząc że im to szkodzi. Tak to prawda załóżcie sobie taką kule i tak coćcie 2 godz.

 12. PanX:

  Z mojego doswiadczenia wynika że welony bez problemu zimuja w głębokiej sadzawce.

 13. papapa321:

  ja najbardziej lubię gupiki i welonki to fajne rybki gupiki ponat to rodzą 30 rybek co 1 minute wyhodzi nowa

 14. tachaaaaa:

  Mam aktualnie akwarium 30l i mam w niej dwa welonki i dwie samice gupika oraz samca gupika

 15. nie trzymać ryb w kuli!!:

  głupota ludzka!!!!w zbyt małych akwariach ryby karłowieją!!!!2 lata trzymałem bojownika w kuli i miał zniszczony ogon i bardzo wolno się ruszał.wywalczyłem 60l i wszystko w porządku!!ryb nie można trzymać w kuli no mogą oślepnąć!!!załużcie sobie taką kule na głowe i chodźcie tak przez godzinę.w 60l max 1 można trzymać,ale po kilku latach skarłowieje.lecz jak zapewni im się o wiele większe akwarium i odpowiednie warunki mogą dożyć do 45lat(tyle ŻYŁ najstarszy welon).może w kuli ładniej wygląda ale rybka się męczy.poza tym niemożna założyć ni filtra,ni grzałki(można oczywiście inaczej nagrzewać ale grzałka utrzymuje równowagę biologiczną)tak więc podsumując-tylko głupi ludzie trzymają tyby w kuli,wiedząc że im to szkodzi

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter