Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

 1. z miłości do piękna:

  do Elżbiety -welonki są bardzo specyficznymi w hodowli rybkami -akwarium posiadam od 17lat i jeżeli chodzi o problemy w wytrwaniu aby nasze rybki były zdrowe zapraszam na maila marzena.lawska@wp.pl

 2. welon:

  Mam welona w akwa 64l z jaskółczym ogonem.

 3. 11111nk:

  masakra.... wiecie jakie musialy by byc ogromne sklepy zoologiczne trzymajace kazda rybke z osobna w akwarium 20 litrow? z takim sie jeszcze nie spotkałam. Ale w kazdym sklepie zoologicznym spotkalam sie z akwarium 25l i okolo 30 rybek, nawet ostatnio kupujac welonki zauwazyłam ze było ich dobrze ponad 10 szt w tak malym akwarium... i zyja

 4. CherryCola:

  Marcin, żartujesz? Natychmiast usuń te wszystkie ryby z akwarium, nie wiem jak to u ciebie wygląda, ale sądzę że nie widać w tym akwarium nic po za zciśnionymi rybami. w takim akwarium możesz ce trzymać najwięcej 5 gupików albo 1 bojownika! Nie dość że trzymasz tam dużo ryb, to jeszcze dużych któe nie dożyją dorosłości, na jednego welona przypada 40l najmniej, na stado neonków 54l, na rekina coś koło ponad 100l, 1 bojownik 25l, 1 glonojad-dorosły 160-180l+, stado kirysków 54l najmniej, żółwi wgl nie kupuj bo to nie są stworzenia akwariowe, do jednego potrzeba specjalnego terrarium i wyposażenia łącznie z urozmaiconym pokarmem. Z orką wiem że sobie żartujesz, jak i z fokami bo to chore i bez prawne.

 5. Marcin:

  ja mam w akwarium 25 litrow - 5 welonkow, 3 glonojady, 15 neonkow, 10 gupikow, 7 kirysków, 2 bojowniki, 12 danio i żyją ;) planuje jeszcze dokupić 2 rekiny, orkę, 3 foki i 4 żólwie morskie....

 6. Maria:

  witam ! mam dwa welonki od 4 dni i niepokoi mnie bo jedna z nich co zauważyłam wychodzi taka długa nitka z pod ogona czy to mogą być jej odchody?

 7. oranda:

  Kajman,Normalny 10 wasza głupota i brak wrażliwości mnie oszałamiają ja bym was zamknął w skrzynce metr na metr i karmił a potem się chwalił na forum że parę lat przeżyliście znaczki zbierać a ie za żywe zwierzęta dodam że mam 5 welonów w 240 l filtr zew., kaskadę fzn 3 i do tego 2 wewnętrzne duże aquaele

 8. natalie25:

  Ci co piszą, że 5 litrów wystarcza na dwa czy trzy Welony... yyy człowiek też przeżyje w piwnicy metr na dwa nie? tylko co to za życie jest... ja mam 126 i obluzowałam trochę akwa bo wydawało mi się że tłoczno mają... teraz mają już więcej miejsca ale nie mam welonów tylko razbory klinowe, neony innesa 3 kiryski, dwie kosiarki i glonojad... :)

 9. Flusiek:

  Czy Welony nie zjedzą mi neonków ?

 10. syska:

  Witam mam zamiar kupić sobie welonkę ile ona morze mnie kosztować? do jakiego akwarium najbardziej pasuje welonka i ile jej wystarczy litrów? mój tata mówi że do okrągłego i 6 l. starczy?

 11. Normalny10:

  Tacy z was specjaliści że szok ja mam 2 welonki w akwarium 5 litrów i żyją, są zdrowe i się wcale nie męczą. Do tego nie mam żadnych filtrów, grzałek, oświetlenia ani tych innych głupot bo to takie same marnowanie pieniędzy jak duże akwaria a poza tym od kiedy 60 litrów to małe akwarium? wy macie pojecie ile kosztuje napełnienie tego?!

 12. ahmed102:

  czy welonki roznosza choroby

 13. Kajman:

  Ja mam 3 welony w 20l i 1 zbrojnika niebieskiego i żyją :)

 14. Elżbieta:

  Proszę o pomoc. Mam pięć rybek welonek. Jedna z nich zaczęła pływać do góry brzuchem. Czasami pływając ma takie szybkie ruchy. Dając jeść moim rybkom, ta też je. Nie wiem co robić.

 15. aśka4000:

  cześć, mam 2 małe welonki w prostokątnym akwarium (chyba 5 litrów). czy to nie za mała powierzchnia?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter