Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

 1. smok:

  niestety,ale podrośnięte welony zjedzą krewetki tak samo jak małe rybki i ślimaki

 2. Ania:

  Ja mam akwarium 112L i mam 3welony,3kirysy,3 żałobniczki i kilka małych glonojadów z własnej chodowli. Jeden ma 20cm długości a mam ją niecały rok,jak mają odpowiednie warunki to szybko rosną.

 3. Epnaara:

  Krewetki mogą być z welonami ?

 4. Ania:

  Welony to stadne ryby, w jednym zbiorniku powinno znajdować się przynajmniej kilka sztuk. Poza tym ryby te osiągają średnio 15cm nawet do 20cm, więc nie polecam takich małych zbiorników jak 60l. przynajmniej te 200-250l to jest minimum. To tak jak byście umieścili bojownika w kubeczku to jest dokładnie to samo.

 5. Ania:

  Welony to stadne ryby, w jednym zbiorniku powinno znajdować się przynajmniej kilka sztuk. Poza tym ryby te osiągają średnio 15cm nawet do 20cm, więc nie polecam takich małych zbiorników jak 60l. przynajmniej te 200-250l to jest minimum. To tak jak byście umieścili bojownika w kubeczku to jest dokładnie to samo.

 6. Krzysiek:

  Witam ja mam akwarium 200 l cztery ryukiny i czerwonego kapturka i myślę że to za dużo jak na taki baniaczek mały . Ale jak podrosną to zostaną te najleprze. Doczekałem się małych ale tylko 20 jajek wyłowiłem na prube

 7. hh:

  Patka: długo nie pociągnie ;p

 8. Weloniasty:

  Ja mam 3 welony w 20l

 9. PabloS:

  Witam zakupiłem ostatnio akwarium 500l :) 2 m na 50 cm i 50 cm wysokie. Moje pytanie jest odnośnie rybek karpiowatych :) Czy Welony mogą się krzyżować z innymi gatunkami ? np. karasiami czy płocią lub karpiem koi? Co z tego wyjdzie ? i czy takie rybki będą drogie ? Bo to mój taki mały biznes , ale bardziej hobby i zainteresowanie. A i jeszcze jedno... ile karasi płoci i welonek może przebywać w moim małym basenie? :D Proszę o odpowiedź na gg 9929478 lub sms na numer 663929572 :) pozdrawiam miłośników Welonów.

 10. vipera:

  mam 2 czerwone kapturki i 2 kiryski pstre w 48 litrach i sa tej samej wielkoscci wiec zyja w zgodzie :P

 11. Kumpelek134:

  Witam, mam 2 welonki w 30 l akwarium świetnie dogadywały się z molinezjami lecz pewnego dnia zaczęły nagle zdychać wiec to wina przepychu czy jakiejś choroby ? Wymieniłem im wodę i od razu zaczęły pływać. Wymieniam wodę co tydzień napowietrzam im akwarium, mam filtr. Czy coś jeszcze potrzebuje robić przy tym typie Rybek ?

 12. Kameleon:

  Do Patka: po pierwsze nie powinnaś czymać tych rybek w kuli. Osiągają one duże rozmiary i do tego dosyć mocno brudzą wode.. Myślę, że powinnaś mieć wieksze i prostokątne akwa, z filtrem. Jeżeli nie zamierzasz zmieniać akwarium to odradzam kupna drugiej welonki. Ta jedna się raczej męczy a co dopiero dwie..

 13. Neymi:

  Moja welonka staje w pionie głową do góry, co to moze znaczyć ?

 14. Patka:

  ja mam welonka (czerwonego kapturka) trzymam ją w kuli, ma małą, żywą roślinkę i specjalne kamyczki, niestety moja kula ma tylko 10l. pojemności. Niedługo mam zamiar kupić jeszcze jedną, bo moja ma już prawie 2 miesiące i nie chcę żeby była sama ;) Mam pytanko jak mogę poznać, że się rozmnożyły i co z wymianą wody? proszę o odpowiedź, na numer: 605307742 PS: piszę aby udowodnić wam, że nie potrzebne są pompki itp. moja nic nie ma i żyje długo.... a wodę wymieniam co tydzień ;) CZEKAM NA ODPOWIEDZI ;)

 15. Aksolotl:

  Do: ciekawski Ja myślę że około 6-10 jeśli tylko one ,welony lubią mieć trochę przestrzeni dla siebie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter