Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. ....:

    Hej mam od roku welonke(Luska) i od kilku dni siedzi cały czas na dnie i zaczeły jej sie pojawiac w duzej ilosci zyłki krwiste na pletwie tylnej i górnej,nie wiem co jej jest nigdy tak sie nie zachowywała czy ktos moze powiedziec co jej moze byc?

  2. Solenizantka:

    Cześć. Potrzebuję pomocy ostatnio dostałam na urodziny od koleżanek 2 welonki. Dostałam je w kuli z kolorowymi kamykami. Rybki są małe i się zastanawiam, czy mogę trzymać je w akwarium kuli? Boję się, bo to moje pierwsze rybki. Proszę o pomoc!

  3. agnia2:

    A ja mam 2 welonki w 8 litrowej kuli, już od dwóch lat, co prawda napowietrzam im wodę oraz zmieniam ją raz na tydzień lub maxymalnie na dwa, informuję wszystkich że od dwóch lat żadna mi nie zdechła, czują sie świetnie, jak czytam coś takiego że rybki zdychaja od tego że sa w kuli to mnie skręca poprostu jeżeli chodzi o kule to podstawoym powodem dla którego rybki zdychają jest to, że taki laik akwarysta myśli sobie, że co to takiego wielkiego mieć rybkę w kulce, nalewa wody z kranu, wrzuca rybkę ta pada po tygodniu i wina kuli, wina jest akwarysty, który nie ma zielonego pojęcia o hodowli rybek pewnie nawet nie sprawdzi różnicy temp miedzy wodami z której wyjmuje a do której wsadza, ja miałam kiedyś akwarium 250 litrów i na tym znam sie niewiele bo fanatyczką nigdy nie byłam ale fakt jest faktem że wolnki mam dwa od dwóch lat w kulce i mają się świenie, kiedyś miałam welonka 3 lata w kulce ale później go oddałam koledze do akwarium bo nie mogłam się nim dłużej zajmować ale nie zdechł i był całkiem duży hodowany od maleństwa nie skarłowaciał jakoś, pozdrowienia od moich świetnie czujących się welonków

  4. Mg:

    mam welona ma około 5-6lat i glonojada złocistego ma około 2 lata. Myślę o zakupieniu jeszcze jednego welona i glona oraz o tym aby kupić rybkę Danio. Czy te ryby będą mogły być ze sobą w jednym akwarium? czy się zagryzą? (chodzi mi o danio i welony)

  5. rdfsl:

    To, że nie hoduje się Welonek w kuli to jest półpiramidalna bzdura. 5 lat mam tą samą parę Welonek w kuli- dwa razy się rozmnożyły. Przeciw kuli- jest to, że kupujecie piękną dwulitrową kulę z plastikowym żwirkiem i jedną plastikową roślinką na środku za namową sprzedawcy w sklepie- proponuję też iść do chińskiego sklepu i poszukać sobie plastikowej Welonki. Te wszystkie plastiki po krótkim czasie pobytu w wodzie wydzielają etylen- smiertelny dla wszystkiego co żywe. 2 litry wody to również za mało do picia człowiekowi na dobę a co dopiero rybie do życia. Moja kula mieści 35 litrów wody- wydmuchano mi ją i oszlifowano otwór w Krośnie na zamówienie- Kula nie jest kulą- ma kształt bardziej eliptyczny (beczkowaty) i za całą usługę zapłaciłem 78 złotych co równa się 28 złotych drożej niż 12,5 litrowa kula w sklepie zoologicznym (sprawdziłem przed chwilą)- niestety trzeba było pojechać i poprosić- a to już dla mnie było 200 km drogi. Huta istnieje nadal. Nie mam pompki, nie mam filtra. Kula stoi w miejscu nasłonecznionym i nie tam gdzie było najładniej i najbardziej podobało się żonie tylko tam gdzie najstabilniej "temperaturowo" plus to, że stoi na dużej lampce nocnej - przez co i wieczorem jest światło i ciepło od żarówki. Welony lubią kopać w żwirku- pierwszy minus- bo gruba jego warstwa brzydko wygląda z zewnatrz- niestety tak jak radzi miły pan lub pani w zoologicznym kilka kolorowych kamyków żeby zasłonić kupki nie wystarczy. Kula musi mieć dużo skrytek, dużo elementów dekoracyjnych- które oprócz tego, że pełnią rolę naturalnych skrytek, dając rybkom poczucie bezpieczeństwa, dają im też mapę zbiornika, przez co nie ma kłopotów z błędnikiem. Moja kula jest tak obsadzona, że Rybka przy szybie jest bardzo rzadkim gościem. Ma w środku tyle zajęć, skrytek i miejsc od opłynięcia, że nie ma czasu na pierdoły. I od 5 lat codziennie - tak samo zaczynam dzień- szklaną rurką i wężykiem ściągam 2,5 litra wody z dna i dolewam dwa i pół litra przygotowane dzień wcześniej do odstania w szafce lampki nocnej- Rybki nie dostają szoku- bo "nowa" woda ma tą samą temperaturę co woda w kuli- porządnie ją wstrząsam przed wlaniem kilkadziesiąt sekund. Raz na miesiąc wymieniam całość- parzę kulę, parzę żwir, płukam i doasadzam rosliny, bo rybki są duże i lubią albo coś wyrwać i zjeść, albo wyrwać przepływając. Całość dziennie zajmuje mi 15 minut. Pokarmy kupuję trzy różne (suche) mieszam w jednej puszce i codzień porządna szczypta na powierzchnię. Za miesiąc minie 5 lat od momentu kiedy zakupiłem kulę a dwa dni później- parę welonów które mam do dziś (jest co wziąć w rękę) Jeśli ktoś kupuje szklaną kulę plastikową roślinkę i plastikowy żwirek, po czym każe tam żyć żywemu stworzeniu powinien porządnie puknąć się głową o ścianę- najpierw- a nie potem jak rybka zdechnie po tygodniu.

  6. Patuu:

    Witam, mam welonka od roku. Na początku miałam 2 welonki i 3 gupiki niestety w kuli. To był najgorszy pomysł (bo jedna rybka zachorowała, ma guza, lecz nadal żyje). Kupiłam akwarium 103 litrowe i kobieta w sklepie powiedziała mi, że mogę mieć spokojnie 15 welonków. Dokupiłam na szczęście tylko 4 welonki (więc miałam 6 welonków i 3 guziki). Oddałam gupiki koleżance, a one od razu poczuły się lepiej. Mniej więcej po tygodniu już się rozmnożyły. Oddałam również 5 welonków do sklepu i mam teraz jednego. Pisze ten post po to aby uświadomić niektórym, że jeden welonek potrzebuje około 40 litrów wody. Mój czuje się dobrze bo nie dość że ma 80 litrów (akwarium nie do końca zapełniłam) to jeszcze ma filtr kubełkowy. Rybki umierają wam po np 4 dniach, bo trzymacie je w kuli. Gdybyście zainwestowali w porządne akwarium, rybki żyłyby dłużej. Ja przy takiej ilości wody zmieniam wodę mniej więcej co 2 tygodnie (wymieniam ok 3/5 wody bo nie powinno się całej wymieniać). Gdy miałam 6 welonków w takim akwarium musiałam zmieniać wodę co jakieś 2 dni. Moja rada: najpierw podpytajcie się w sklepie jakie warunki trzeba zapewnić rybce, a potem kupujcie.

  7. maaarla <3:

    UWAGAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! mam dwa welonki, ostatnio u jednego z nich zrobiła si,e biała plamka nad buzią, myślałam że to tarło, ale wyczytałam że są one tylko na wiosnę. Teraz ten jakby niby burchel czy coś zrobiło się ciemne. Rybki kupiłam 2 tygodnie temu. Dodam że na początku obie rybki miały te burchle, a teraz ma tylko jedna. Rybki trzymam w akwarium prostokątnym, około 25l. Wodę zmieniam regularnie, podgrzewam ją tylko troszkę lampką biurkową. Co może być z tą rybką? :)

  8. Smutny:

    Dlaczego moja ryba zdechła po 4 dniach? Ja podejżewam że jak ją kupiłem to była chora,bo miała taki blady kolor na brzuchu,a ja myślałem że to srebrny kolor,ale jak już kupiłem to okazało się że to blady kolor.Za 1 dzień po kupieniu nic niejadła,a za kolejny dzień troszeczkę! Dzisiaj(14 śierpnia 20012) jak wstałem,poszedłem nakarmić ryby,patrze a ty ta nowa ma zielone oślizłe coś na brzuchu. Odrazu zorientowałem się że zdycha,nagle po jakihś 5 sekundach pływała bokiem i po 13-12 sek. znieruchomiała. =O

  9. daria:

    prosze o pomoc na ciele mojej rybki(welona) pojawiły się czarne plamy moze wiecie co moge dla niej zrobic. czy jest jakis sposub leczenia ryby.trzymam ja w akwarium 25l razem z mieczykiem i jeszcze 1 welonem

  10. daria:

    prosze o pomoc na ciele mojej rybki(welona) pojawiły się czarne plamy moze wiecie co moge dla niej zrobic. czy jest jakis sposub leczenia ryby.trzymam ja w akwarium 25l razem z mieczykiem i jeszcze 1 welonem

  11. Tobiasz3L:

    ja ją trzymam w akwarium 3 litry.Ale niestety w kuli ponieważ rodzice pozwolili mi mieć małe akwarium kupiłem ją dzisiaj i bardzo o nią dbam i mysle że troche pożyje

  12. Edyta kressbronn:

    Ja kupilam ostatnio dwie welonki i sa w akwariu trzymanie ich w kuli to chyba nie zbrodnia jednakze sadze ze to zly pomysl moje maja miejsce ale chce wiecej ich dokupic moje akw ma 40l ile potrzebuja miejsca ????

  13. AquaFish:

    Pan samochodik nie którzy lubia akwarystyke i sie chcą po pytac a jak cos nie pasuje to po co spamujesz

  14. AquaFish:

    Do ewka@ po prostu te welonki są chore lub na wykończeniu i tyle moga nie dlugo umrzec. :(

  15. AquaFish:

    Miałem welonki przez 5 lat i później mi umarły. Od razu mówię że nie opłaca się ich kupować. Po pierwsze bardzo często trzeba wymieniać wodę, a po drugie w kuli mniej żyją, a zazwyczaj każdy hoduje je w kuli , ale od kuli mniej żyją i często chorują, po trzecie lepiej przy nich nie mieć prawdziwych roślin ponieważ bardzo je obgryzają, po czwarte czasami mogą zagryźć małe rybki jak np. neonki, czasami gupiki ,ale rzadko się zdarza żeby zagryzały gupiki na śmierć raczej nie zagryzą gupików ,ale będą miały bardzo poobgryzane ogonki. Welony są bardzo fajne jak się ma tylko je.W oczku mogą być tylko z karasiami(najlepiej jakby tak było)One są tylko bardzo ładne. Można je hodować w akwarium jak jest ok. w akwarium 50-60l to można mieć ok. 15.Dla nie których welony są fajne a dla innych głupie ja wole inne ryby np.skalary itp.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter