Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. anka bstok:

  w swoim akwarium miałam całą masę ślimaków. musiałam je przynieść z roślinkami. rozmnażały się na potęgę. ok 7 dni temu wyczyściłam akwarium, umyłam solą i wyparzyłam kamienie, muszle, korzenie, gąbkę od filtra i wszystkie inne duperele. roślinki czyściłam pod wodą po listku, później rozrobiłam z wodą takie fioletowe kryształki- Kalium hypermanganicum- mają działanie odkażające (co prawda do ran) ale ja przemyłam tym i akwarium i roślinki(roślinki moczyły się w roztworze ok 10minut), później spłukałam wodą wszystko. Z roślinek zleciały dziesiątki ślimaków. Ustawiłam akwarium, zrobiłam wszystko tak jak ma być, ale trzeba pamiętać żeby po takim wyjałowieniu akwarium dodać preparat, który pomoże rozwinąć się tym dobrym bakteriom. Ja dodawałam PROTOSOL, jest jeszcze jakiś Aqua coś tam, ale dokładnej nazwy nie pamiętam, trzeba szukać w zoologikach. Na początku można rybki przegłodzić dzień czy dwa, a później podawać mniejsze dawki pokarmu. musimy tak zrobić, dlatego że kiedy nie ma odpowiedniej naturalnej flory bakteryjnej szybko zalęgną nam się pierwotniaki- woda zmętnieje i będzie po prostu śmierdziała. Bardzo ważne jest napowietrzanie. Chyba tyle. Póki co nie widziałam u siebie żadnego ślimaka

 2. slimaki przyjme:

  witam jak ktos ma za duzo slimakow ja przyjme kazda ilosc wrazie czego prosze o inf na e-mail szuma1712@tlen.pl oddam kase za wysylke z nadwyzka pozdrawiam

 3. Spajkus:

  Taką plagę można zwalczyć w bardzo skuteczny sposób! Jak mi się zalęgły, wyczyściłem zbiornik, opłukałem ponownie roślinki, wyparzyłem żwirek, wypłukałem wszystko i już drugi miesiąc nie widzę ślimaków :).

 4. akwa300:

  Witam. Mam problem ze świderkami akwa 300 l 3bocje i kilka helenek .A ślimaków jakby przybywało,mimo że co tydzień odławiam ich ok.100gramów

 5. Jarecki_69:

  Kolcobrzuch załatwia sprawe ale i jest niebezpieczny dla małych ryb opcją o wiele bezpieczniejszą jest bocja pręgowana lub nielubiana przez wielu pielęgnica papuzia sprawdzony sposób byla plaga nie ma nic w ciągu 3 dni bocje załatwiły sprawe Pizdro.

 6. kiniadg:

  mam 250 l akwa... jakiś czas temu poza rybkami pojawiło się setki ślimaków... niczym nie mogliśmy ich wyplewić... kilkadziesiąt dziennie udało się odłowić óżnymi sposobami, ale to nic nie dawało... dopiero gdy kupiliśmy Helenki problem się skończył. Zakupiliśmy 4 sztuki i w zupełności wystarczyły :) do tego ślicznie wyglądają :) teraz wyrosły i jest na co popatrzeć :) POLECAM !!!

 7. akwarysta50:

  Czy kiryski spiżowe zjadają ślimaki?

 8. juzekazek:

  Miałem plagę tych ślimaków w akwa 72l(około 150 sztuk)i kupiłem kolcobrzucha. Po 3 dniach na podłożu same muszelki.

 9. jam:

  pytanko... 'usunąć ślimaki z liścia sałaty' czyli je po prostu wyrzucić..?

 10. robert:

  najlepsze na ślimaki są bocje

 11. klezmer:

  z tego co tu wyczytałem,to plaga ślimaków nie jest żadną plagą .Po prostu wystarczy kupić parę sztuk Helenek, i mamy z głowy.A jakieś chemiczne sprawy nie wchodzą w grę.Ja mam w akwarium 200-litrowym, tak na oko,50 Helenek.Ale do takiego akwarium wystarczy ze 20 sztuk .i za tydzień czasu, jak mieliśmy plagę to mamy czystkę.Teraz mam problem,żeby im dostarczać ślimaków do pożywienia

 12. tomwol:

  witam!mam zbiornik 75l i pełno ślimaków:( czy jeden ślimak hellena poradzi sobie z nimi??czy lepiej kupić kilka??myślałem o bocji pręgowanej ale w tym litrażu to by była męka dla niej...więc ślimak da radę??proszę doświadczonych o pomoc:)

 13. Kinia4591:

  Przy każdej podmianie wody gdy widzę w akwa ślimaka to go rozgniatam. Mam jedną bocję wspaniałą ale ona je tylko ślimaka Helenke. Dopiero gdy kupiłam kiryska dopiero on zaczął jeść te rozgniecione ślimaki

 14. piotrek:

  Zdecydowanie polecam ślimaki ANENTOME HELENA. Dwa tygodnie temu w moich 200l ślimaki spacerowały stadami po ściankach... nie wiem jakiego gatunku wiem, że ich nie chciałem i z każdym dniem było ich coraz więcej. Kupiłem jedną Hellenkę i dopiero wtedy się załamałem. przeszła 3cm po dnie i zagrzebała się w żwirze... teraz wiem, że żeruje nocą a w moim akwarium zostało jeszcze kilka niedobitków ale z każdym dniem jest ich coraz mniej. Nie wiem czy to dobrze ale od wpuszczenia widziałem helenkę tylko raz (dziś) więc gdzieś tam jest i zjada. POLECAM!

 15. AND:

  Kantti - jedyne co mi przychodzi na myśl to Bocja Wspaniała, też miałem problem ze ślimakami a ta ryba działa cuda, nie od razu ale po 2-3 tygodniach zobaczysz jak stadko będzie się pomniejszać wiadomo gdzieś jakieś się ukryją ale nie na długo i zamiast ślimaków w akwa będziesz miał muszelki ;P

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter