Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. Bolo_73:

  Raki dobrze się z ślimakami rozprawiają.

 2. Oliwia:

  A ja jak kupię akwarium to wszystko dokładnie oglądne oraz przegrzebie i myślę że zapobiegnę ślimakom!!!!!

 3. kuba śrem:

  tylko slimak 'anentome helena' moze pomoc w zwalczeniu plagi swiderkow badz zatoczkow w naszym akwarium. u mnie w 110 litrach 10 helenek poradzilo sobie z problemem w 2 miesiace przy okazji sie rozmnozyly. helenka rozmnaza sie o wiele wolniej bo jest rozdzielnopluciowa takze nie grozi nam nagla plaga helenek. nadmiar helenek mozna latwo wydac a nawet sprzedac

 4. Martyna:

  kiryski spizowe nie zjadają ślimaków.ponieważ mam takiego kieryska i on je po prostu pokarm z podłoża

 5. maniek:

  hehe u mnie porządek ze ślimakami zrobił sum, pewnego dnia zauważyłem plagę ślimaków w swoim akwa nie wiem skąd się wzięły lecz gdy wpuściłem suma w bardzo krótkim czasie się z nimi rozprawił

 6. adi:

  witam ja mam plantacje niechcianych ślimaków u siebie i wlewałem płyn 2 razy dziennie MOLUCID i nie dał rady płyn się skończył a ślimaków w pi.....du :(( muszę teraz wszystko wyrzucić z akwarium wymienic piasek kamienie kupic nowe roślinki może to cos pomoże ale juz powoli sie człowiek przyzwyczaja do nich hee:) pozdrawiam i powodzenia ze ślimakami ;)

 7. Zolo :

  Czy świderki zjadają rośliny lub w ogóle szkodzą w akwarium? I jak ograniczyć ich ilość? Nie chodzi mi o całkowite wytępienie...

 8. Zolo:

  Mam pytanie czy ten ślimak Hellena równiez rozmnaża się w akwarium? Chciałabym tylko aby usuną te świderki i sobie żył samotnie ew w 2, ale nie chcę ich więcej.

 9. asde:

  Mi nie pomogły ani Bocje ani 3 Helenki. Bocje nie były zainteresowane jedzeniem ślimaków w skorupkach, no chyba że sam je podałem rozgniecione. 3 Helenki, które kupiłem też jakby znikły w chmarze ślimaków które sam musiałem zabijać setkami. Miarka się przebrała, ryby odłowiłem do wiaderka, spuściłem wodę z akwarium, rośliny starannie umyłem pod bieżącą wodą, żwir częściowo wymieniłem, częściowo przegotowałem. Akwarium wyczyściłem detergentem. I od tej pory nie mam ślimaków. Na ale jak ktoś chce spróbować innymi sposobami, to niech spróbuje kupić welonki - bardzo pazerne rybki - może one poradzą sobie ze ślimakami.

 10. karolcia 080:

  ja wyczyściłam akwarium a ślimaki ciągle są:)

 11. młody:

  Kiedys miałem problem z ślimakami kupiłem bocje ale ona jest bardzo delikatna i padla kupilem dwie Helenki i co teraz ma kupę glonów ok. 20 Helen(widocznych-a niby sie nie rozmnażają) zero złych ślimorów. Pomogę każdemu przyjmę ślimaki jako pokarm.

 12. trawa:

  Proszę o pomoc, mam wysyp ślimaków świderków lecz moje dwie duże bocje w ogole nimi się nie zajadają - czy wiecie może dlaczego

 13. Hanys do Kasia :

  Pani Kasiu dlaczego Pani pisze takie bzdury. Owszem ślimak helena zjada zatoczki,swiderki i inne małe ślimaki ,ale jak zabraknie tego pokarmu chętnie zajada się pokarmem dla ryb akwariowych, nie gardzi również tabletkami dla ryb dennych czy krewetek. Również skorzysta z przysmaków z naszego stołu, np marchewka. Ale proszę nie pisać głupot że w razie braku ślimaków umiera !!!

 14. Kasia:

  Bocja jest dobra na ślimaki bo je zjada ale bocja zjada też krewetki i inne małe rybki, więc odradzam bocję. Ślimak Hellena jest lepszy bo zjada tylko inne ślimaki i nic po za tym nie je. Ja miałam plagę i kupiłam 20 hellenek i po pladze.

 15. Kasia:

  Na ślimaki polecam ŚLIMAKA KTÓRY NAZYWA SIĘ HELLENA, wiem co piszę bo walczyłam przez rok ze ślimakami i jedyne co zadziałało to ślimak który je znajda czyli hellena. Taki ślimak nie żywi się niczym innym tylko innymi ślimakami a jak nei ma już innych ślimaków to umiera.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter