Żywe rośliny były normą w latach sześćdziesiątych, kiedy zakładałem swoje pierwsze akwarium. Akwarystyka przebyła długą drogę od tego czasu. Zakładający akwarium ma dziś do wyboru wiele atrakcyjnych plastikowych i jedwabnych roślinek, które z wyglądy bliskie są do autentyku. Więc jakie rośliny są najlepsze dla akwarium, żywe czy sztuczne? Nawet najbardziej doświadczenie hodowcy nie mają na ten temat jednoznacznego zdania. Dlaczego? Ponieważ nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi. Tu wszystko sprowadza się do kwestii wyboru.
Żywe rośliny
Wyznam na początek swoje upodobanie do żywych roślin. Nic nie zastąpi radości jaką się czuję po spreparowaniu zbiornika żywymi roślinkami, które rosną i żyją. Jednak ta radość nie jest jedynym powodem. Wierzę, że rośliny żywe stwarzają bardziej naturalne siedliska dla ryb oraz inne korzyści jakie nie mogą być dostarczane przez sztuczne rośliny.
W odróżnieniu od swoich odpowiedników z tworzyw sztucznych, żywe rośliny rosną i oddychają. W dzień popierają one dwutlenek węgla i wytwarzają tlen, poprawiając zdrowie siedliska. Należy pamiętać, że w nocy proces ten się odwróci. W silnie obsadzonych zbiornikach poziom dwutlenku węgla może silnie wzrastać, podczas gdy poziom tlenu opadać. Jeśli podczas naszych obserwacji zauważymy, że ryby w nocy podpływają do tafli wody i łapią powietrze, należy wtedy koniecznie na noc włączać napowietrzacz.
Żywe roślinki stanowią przystań dla bakterii pomocnych przy rozkładzie odpadów. Dobrze obsadzone akwarium, często potrzebuje też chemicznej filtracji, jaką zapewniają rośliny żywe. Jest też i druga strona medalu. Jeśli roślina zginie i nie usuniemy jej szczątek w miarę szybko, to może dojść do jej rozkładu i powstania związków niebezpiecznych dla ryb. Ponadto żywe rośliny stanowią pożywienie dla ślimaków i innych pasożytów, wywołujących choroby.
Plastik jest niejadalny, natomiast żywe roślinki mogą stanowić cenne pożywienie dla ryb. Ma to szczególne znaczenie w momencie, kiedy posiadamy gatunki roślinożerne, które wymagają częstego karmienia. Z drugiej strony, rośliny, które są poobgryzane przez ryby, mogą sprawiać, że akwarium wygląda mniej atrakcyjnie. Hamują one także rozwój glonów poprzez redukcję poziomu azotanów.
Plusy
• Pochłaniają CO2 (w dzień)
• Wytwarzają O2 (w dzień)
• Absorbują toksyny
• Stanowią miejsce rozwoju dobrych bakterii
• Służą jako źródło pokarmu dla ryb
• Hamują wzrost glonów
Minusy
• Mogą powodować niedobór O2 w nocy
• Tworzą odpady po zepsuciu
• Mogą przenosić pasożyty
• Niełatwe do czyszczenia
• Wymagają dobrego oświetlenia
Sztuczne rośliny
Sztuczne roślinki stały się w ostatnim czasie tak wyrafinowane, że ciężko je wizualnie odróżnić od żywych roślin. W odróżnieniu od żywych roślin nie umierają, nie stają się zbyt duże, nie odpadają od podłoża i nie stają się nieatrakcyjne. Jeśli staną się one brudne lub pokryte glonami, można je łatwo wyjąć i wyczyścić. Sztuczne roślinki nie maja żadnych wymagań świetlnych, w przeciwieństwie do żywych roślinek, które wymagają lepszego oświetlenia niż posiada przeciętny akwarysta.
Jedwabne i plastikowe roślinki dostępne są w wielu kolorach, rozmiarach i można je otrzymać przez cały rok. Ponieważ nie są one w żadnym innym zbiorniku wcześniej, nie wprowadzają one żadnych lub pasożytów z innych miejsc. Nie gniją i nie zanieczyszczają zbiornika. Nie przypominają środowiska naturalnego dla ryb tak jak rośliny żywe, ale są doskonałą opcją dla początkujących akwarystów. Sztuczne rośliny są idealnym wyborem do akwariów w których trzymamy gatunki często podjadające roślinki żywe. Nie szpecą wtedy naszego zbiornika gnijące odpady oraz poobgryzane roślinki.
Plusy
• Nie wpływają na poziom O2
• Nie tworzą odpadów
• Nie przenoszą pasożytów
• Łatwo usunąć i oczyścić
• Nie potrzeba specjalnego oświetlenia
Minusy
• Nie pochłaniają CO2
• Nie wytwarzają tlenu
• Nie wchłaniają toksyn
• Nie stanowią miejsca dla rozwoju dobrych bakterii
• Nie mogą być wykorzystane jako źródło pokarmu.
• Nie hamują wzrostu glonów
Jak widać istnieje wiele wad i zalet każdej z opcji. Dobrze zaplanowane i utrzymane akwarium będzie piękne bez względu na to czy posadzimy w nim żywe czy sztuczne roślinki. Ostatecznie zależy to od osobistych preferencji właściciela. Osobiście w swoim akwarium posiadam tylko żywe rośliny.
Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.
81 komentarzy
Marta :
06.02.2011 12:28Zastanawiam się czy można mieć sztuczne rośliny w akwarium czy lepiej mieć rośliny sztuczne?Proszę o poradę,z góry dziękuję.-)
kuba doświadczony życiem ryb i ptaków (papug):
30.01.2011 16:11welonki sie nienadaja do twoich rybek, welonki lubią zimna wodę... a roślinki sa im obojętne i tak ryją w podłożu... pozdro dla akwarystów, którzy zmieniają wodę w akwarium,przewaznie całą na raz:)
Eniek:
16.01.2011 02:08A ja wam tyle powiem akwarysta początkujący powinien wybrać sztuczne rośliny ponieważ szybciej się będzie uczył. Gdy nabierze wprawy w akwarystyce może sobie zmienić na żywe. Do tych co mówią że ryby od sztucznych roślin się ranią są w błędzie sztuczne rośliny są dobrym schronieniem dla ryb i dla narybków można je spokojnie wsadzić do kotnika więc mi tu nie piszcie jakiś bzdet że sztuczne są złe bo żywe rośliny też maja wady Dziękuje Dobranoc
Danix717:
12.01.2011 12:27Siema all ej mam pytanko czy moge w jednym akwa. 40l trzymać i żywe i sztuczne roślinki?
premko8:
31.12.2010 17:08Tak też zrobiłem. Dzięki jeje1997.
jeje1997:
24.12.2010 22:49Fakt, że Premko8 napisał miesiąc temu to odpiszę :P roślinkę należy wyjąć z koszyczka i wyjąć korzenie roślinki z tej "pianki" poprzez rozkruszenie jej, żeby roślinka mogła się rozkorzenić.
premko8:
16.11.2010 23:14W sklepie akwarystycznym kupujemy roślinki w specjalnym koszyczku. Wkładając je do naszego akwarium lepiej jest, by roślinki miały ten koszyk, czy nie?
marion:
19.10.2010 14:35ja mam sztuczne i wyglada ok-wszyscy się zachwycają,ale mam pytanie bo chyba sprzedawcy w naszym miescie niezbyt znaja się na doborze rybek:60l-11 neonek,7 skalarków,4 gurami,2 mieczyki,2 glonki-wszystkie rybki są małe.Jeżeli ktoś ma ochotę to proszę o opinie oraz czy nadają się welonki do tych rybek(oczywiście po wymianie akwarium na większe).POzdrawiam
pawel:
05.09.2010 17:50mam rybki oczkowe w akwarium i nie wiem czy mogę kupić do nich glonojada.czy on przeżyje te rybki mu nic nie zrobią?????
Rybalt:
15.08.2010 16:40Marcin: jak nie chcesz syfu w akwa to nie wkladaj roslin ze stawu, to jest dobra rada, szacunek
Marcin:
10.08.2010 16:11Mieczyki są agresywne względem siebie. czy może ktoś wie czemu??? czy roślinki ze stawu nadają sie do akwarium??? prosze o pomoc
tosia:
15.07.2010 16:33Mam pytanka moja rybka(Danio Różowy)był a właściwie była bardzo gruba często leżała na wodzie , więc ją oddzieliłam od innych i wsadziłam ją i samca do oddzielnej kuli mają tam kamyki na dnie jakieś roślinki i filtr była taka gruba przez chyba ok. 3 dni dlatego"chyba " ponieważ zauważyłam że jest taka gruba gdy karmiłam rybki a teraz jest normalnie szczuplutka jak wszystkie? Co mam robić włożyć ją już do akwarium dużego i samca czy nie? Poproszę o szybką odpowiedź.
lukee2:
09.07.2010 17:02miałem w swoim akwarium zywa roślinke i było wporządku do momentu gdy pewnego dnia mój welon ja zezarł i był bardzo zmeczony. Wymieniłem jak najszybciej roślinke na sztnuczą i jest wporządku. Dodatkowo gupiki ktore mam w akwarium dziubią sobie roślinke bo lubią
oncik:
05.07.2010 20:26ja mam sztuczne, tylko poto zeby rybek mogl sie schowac, a mialam kiedys zywe to gnily papraly sie, wiec to nie jest dobry pomysl
roślinożerca:
20.06.2010 20:44Ja nie wiem czy nie kupić paru sztucznych roślinek bo akwarium mam strasznie łyse a w moim mieście jest bardzo mało roślin żywych, w dodatku żadna już się nie nadaje i tak do mojego akwa.