Korzenie do akwarium – preparowanie

Korzenie stosowane w akwarystyce to drewno z prawdziwych korzeni, gałęzi oraz pni. Najłatwiej jest je znaleźć na torfowiskach, lasach oraz dnach rzek. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest dosyć szybkie tonięcie. Oczywiście jeśli dany korzeń przeschnie to nie będzie chciał utonąć. W takiej sytuacji drewno należy przez długi czas moczyć w wodzie pod obciążeniem, aby nasiąkło wodą i stało się cięższe. Wybierając odpowiedni korzeń należy unikać drzew iglastych, ponieważ zawierają żywice, która może być szkodliwa dla naszych ryb. Z tego powodu poszukujemy korzenia z drzewa liściastego. Wiele osób uważa, że do tego celu najlepiej nadaje się drzewo dębowe. Korzeń bądź gałęzie powinny być z drzewa martwego od co najmniej 6 miesięcy, jednakże nie może to być drewno spróchniałe. Odpowiednie spreparowanie korzenia pomoże nam uniknąć wielu bardzo poważnych problemów. Na początku korzeń należy wyczyścić za pomocą szczoteczki z zanieczyszczeń powierzchniowych. Następnie drewno powinniśmy wygotować (ok. 3-4 h) w roztworze soli, a następnie dokładnie wypłukać. W trakcie gotowanie wodę należy przynajmniej raz wymienić. Do gotowania używamy garnka emaliowego. Po wygotowaniu korzeń warto przez kilka dni trzymać w wodzie. Pamiętajmy, że korzeń musi charakteryzować się odpowiednią twardością. Ponadto nie może wydzielać przykrego zapachu oraz być pokryty pleśnią. Jeśli korzeń nie spełnia tych wymagań to należy go bezwzględnie usunąć z wody. Istotnym elementem przy doborze odpowiedniego korzenia jest jego kształt, wielkość oraz ogólny wygląd.

                                                  

Korzenie pochodzące z importu z krajów tropikalnych, pomimo dosyć atrakcyjnego wyglądu i szybkiego tonięcie posiadają jeden zasadniczy minus. Zazwyczaj na trwałe zabarwiają wodę na brązowo. Najczęściej nie pomagają żadne zabiegi mające na celu wyeliminowanie barwienia wody. Pamiętajmy również, że wszystkie korzenie wydzielają pewną ilość garbników. Za ich sprawą zakwaszają oraz lekko zabarwiają wodę na brązowo. Korzeń odpowiednio spreparowany o ładnym kształcie stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny w każdym akwarium!

Zdjęcia: Użytkownicy galerii zdjęć Eszte oraz Monika06. Dziękujemy.

105 komentarzy

 1. adamon:

  NIE. Poroże zawiera wapno więc zatwardza wodę

 2. kto$$:

  Czy w akwarium moze znajdować się poroże jako dekoracja ???

 3. artur:

  Hej Dyciek. Ja zakupilem w sklepie zoologicznym wysuszony i przygotowany juz orzech kokosowy. Jak napisalas, srodek jest calkowicie wyjety, kokos ma dwa wieksze otwory z przodu i z tylu (NIE Z BOKU!!) po to aby rybki mialy mozliwosc przeplywu. Wygotowalem go, i wlozylem do akwarium. Musze przyznac ze prezentuje sie elegancko a rybki maja w nim schronienie :)

 4. Dyciek:

  Chciałabym włożyć do akwarium orzech - kokosowy, co powinnam zrobić, prócz wiadomej, że środek tzn. wiórki powinnam usunąć, zetrzeć meszek i wygotować !!?

 5. MARIO:

  korzenie ze sklepow lepiej gotowac posiadam glonojada 30cm uwielbia korzemie wiec niewiem co moglo by byc gdyby zjadl cos szkodliwego z nowego korzenia

 6. ewka:

  co mam zrobic ? woda wypiera moj korzen

 7. adam523:

  =Nikt nie opisał tego znalezionego korzenia nad brzegiem morza. też taki znalazłem jest całkiem ładny i nie wiem czy sią nadaje...

 8. dupek-olaboga:

  jak spreparować piasek do akwarium

 9. Pat:

  Są bardzo potrzebne ponieważ moja Bocjia modesta cały czas siedzi w nich.

 10. Do J:

  Jeżeli masz korzenia o 1m długości.Twoja mama lub Babka napewno ma wysoki garnczek na bigos czy coś nalej do samego czubka i wsadz go tam i na kuchenkę jakies 20-30 minut i będzie spoko.Zrób tak dwa razy nie powinno być problemów.

 11. Mrówa:

  ja znalazłam korzen w lesie tylko wyczyscilam i wrzucilam do akwarium 120l. mam go juz 2lata i nic sie nie dzieje

 12. daamiansz:

  ja używam korzeni drzewa olchowego mają piękny czerwony kolor

 13. aqa-adi:

  Ja mam u siebie w akwarium korzeń i jakoś nie barwi wody

 14. Adamon:

  michi28, korzenie ze sklepu trzeba zająć gorącą wodą lub gotować 20 minut. Nawet jeśli był on już preparowany, to i tak nie wiesz co w nim może być.

 15. J:

  powiedzcie mi madrale jak w domowych warunkach wygotowac korzen o dlugosci metra (akwarium mam 140cm)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter