Korzenie do akwarium – preparowanie

Korzenie stosowane w akwarystyce to drewno z prawdziwych korzeni, gałęzi oraz pni. Najłatwiej jest je znaleźć na torfowiskach, lasach oraz dnach rzek. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest dosyć szybkie tonięcie. Oczywiście jeśli dany korzeń przeschnie to nie będzie chciał utonąć. W takiej sytuacji drewno należy przez długi czas moczyć w wodzie pod obciążeniem, aby nasiąkło wodą i stało się cięższe. Wybierając odpowiedni korzeń należy unikać drzew iglastych, ponieważ zawierają żywice, która może być szkodliwa dla naszych ryb. Z tego powodu poszukujemy korzenia z drzewa liściastego. Wiele osób uważa, że do tego celu najlepiej nadaje się drzewo dębowe. Korzeń bądź gałęzie powinny być z drzewa martwego od co najmniej 6 miesięcy, jednakże nie może to być drewno spróchniałe. Odpowiednie spreparowanie korzenia pomoże nam uniknąć wielu bardzo poważnych problemów. Na początku korzeń należy wyczyścić za pomocą szczoteczki z zanieczyszczeń powierzchniowych. Następnie drewno powinniśmy wygotować (ok. 3-4 h) w roztworze soli, a następnie dokładnie wypłukać. W trakcie gotowanie wodę należy przynajmniej raz wymienić. Do gotowania używamy garnka emaliowego. Po wygotowaniu korzeń warto przez kilka dni trzymać w wodzie. Pamiętajmy, że korzeń musi charakteryzować się odpowiednią twardością. Ponadto nie może wydzielać przykrego zapachu oraz być pokryty pleśnią. Jeśli korzeń nie spełnia tych wymagań to należy go bezwzględnie usunąć z wody. Istotnym elementem przy doborze odpowiedniego korzenia jest jego kształt, wielkość oraz ogólny wygląd.

                                                  

Korzenie pochodzące z importu z krajów tropikalnych, pomimo dosyć atrakcyjnego wyglądu i szybkiego tonięcie posiadają jeden zasadniczy minus. Zazwyczaj na trwałe zabarwiają wodę na brązowo. Najczęściej nie pomagają żadne zabiegi mające na celu wyeliminowanie barwienia wody. Pamiętajmy również, że wszystkie korzenie wydzielają pewną ilość garbników. Za ich sprawą zakwaszają oraz lekko zabarwiają wodę na brązowo. Korzeń odpowiednio spreparowany o ładnym kształcie stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny w każdym akwarium!

Zdjęcia: Użytkownicy galerii zdjęć Eszte oraz Monika06. Dziękujemy.

105 komentarzy

 1. michcio:

  ja mam 60l i nie mam korzenia i jakoś problemów nie mam {same sztuczne glony}

 2. Magda:

  Chciałam się dowiedzieć czy z korzeni wyrastają jakieś listi bo widziałam w sklepie w akwarium mieli korzeń obrośnięty ładnymi listkami i kazali mi obwinąć korzeń zwykłą nitką żeby powypuszczały na korzeniu takie listki ja mam cały głatki korzeń czy to musi być inny korzeń i czy to prawda że po obwinięciu wyrosną na korzeniu jakieś listki

 3. siwy łsk:

  jeszcze jedno: wygotowałem swój korzeń ok 4h raz zmieniłem wodę sól itd ale gdy drugi raz zmieniałem wodę nadal była brązowa czy w ogóle da się tak wygotować aby w ogóle już wody nie barwił??? boje się że w akwa mi będzie barwił czy to normalne może???? sprzedawca na targach w Łdz zapewniał że jest z drzewa dębowego ale bardzo szybko mi zatonął wyglądał ładnie twardy i suchutki ,jak poznać czy to dąb??? PROSZĘ O RADĘ !!!!:(((

 4. bizek :

  mam pytanie czy korzeń lub kawałek pieńka drzewka Tuji nadaje się do Akwarium z rybkami??? proszę o porade

 5. siwy łsk:

  PYTANIE: czy korzeń,kokos oraz żwir i skałki mogą być gotowane razem tzn w jednym garnku??????????????????

 6. szidnmirnt:

  nie mam korzenia w akwa. ale też nie mam miejsca na niego akwa 17 l

 7. rafa:

  Witam. Ja mam korzeń na 120cm w swoim akwarium. Żeby takiego ugotowac trzeba starą wanne i stare grzałki takie jak kiedys były przed czajnikiem bezprzewodowym.Polak potrafi!!!!

 8. Sebo^^:

  Jeżeli Korzeń nie chce się zanurzyć przez dłuższy czas możecie go od spodu po nakłuwać czym cienkim żeby woda wypełniła go szybciej.. ja tak zrobiłem... trochę pomogło Pozdro,

 9. Sebo^^:

  Jeżeli Korzeń nie chce się zanurzyć przez dłuższy czas możecie go od spodu po nakłuwać czym cienkim żeby woda wypełniła go szybciej.. ja tak zrobiłem... trochę pomogło Pozdro,

 10. AkwarystaR:

  Kaola. W akwarium 9,5l nie trzyma się ryb, chyba że plastikowe. Oddaj tego bojownika i wsadź sobie ten korzeń. Do akwarium oczywiście. Kup mech i 5 krewetek. Albo kup akwarium 25l za 50zl i hoduj tam harem bojownika, czyli jeden samiec i dwie samice. Naprawdę.

 11. Jarek:

  Witam wszystkich korzeniolubów akwariowych:) świetna sprawa w akwarium.. ale z tym kilkugodzinnym gotowaniem naszych krajowych korzeni to troszkę przesadzacie:)wystarczy dobrze wyszorować, i wyparzyć wrzątkiem. jeśli chodzi o korzenie podnoszące się z dna.. to proponuje wkręcić w takiego opornego kolegę kilka sporych wkrętów:) oczywiście od spodu tak, żeby nie było ich widać i po takim zabiegu powinien grzecznie leżeć już na dnie:) nie polecam korzeni z topoli, bo są miękkie i zjadane są prawie do końca przez zbrojniki.. Pozdrawiam wszystkich Akwariowiczów

 12. kaola123:

  hej czy nadaje się do małego akwa.(9,5l) mały korzen dla bojowniczek?

 13. Wolak:

  Ja kupiłem korzen ze sklepu i dopiero po 3 dniach włożyłem znowu do akwarium. Lezy juz w wodzie 2 tygodnie i jeszcze go wypiera. Sprawdze za nastepne 2 tygodnie.

 14. meduza:

  Witam, korzenie ze sklepów zoologicznych są już preparowane, ale wiele z nich widziałam są pokryte warstwą soli, koniecznie trzeba na to zwrócić uwagę i wymoczyć korzeń we wrzącej wodzie żeby się tego pozbyć. Jeśli korzeń wypływa trzeba go na jakiś czas przywiązać do kamienia... eclips - szkoda że nie byłeś zapobiegawczy i nie przetrzymałeś tego korzenia w wiadrze z wodą nie miał byś teraz tyle kłopotu z nim :) Co do korzeni iglastych ... maja zdecydowanie za dużo żywicy dla upartych - można ale trzeba gotować przez dużo dłuższy czas niż liściaste i zbierać regularnie żywice, osobiście ja bym nie ryzykowała i poszukała czegoś liściastego. Pozdrawiam.

 15. REMI:

  Kupiłem w sklepie korzeń prosto z akwa. Ale założenie akwa. się opużniło o tydzień i korzeń wysechł, po założeniu akwa. korzeń pływa Włożyłem go do wiadra z wodą,przydusiłem dziś 5 dzień a on pływa. Co robić?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter