Korzenie do akwarium – preparowanie

Korzenie stosowane w akwarystyce to drewno z prawdziwych korzeni, gałęzi oraz pni. Najłatwiej jest je znaleźć na torfowiskach, lasach oraz dnach rzek. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest dosyć szybkie tonięcie. Oczywiście jeśli dany korzeń przeschnie to nie będzie chciał utonąć. W takiej sytuacji drewno należy przez długi czas moczyć w wodzie pod obciążeniem, aby nasiąkło wodą i stało się cięższe. Wybierając odpowiedni korzeń należy unikać drzew iglastych, ponieważ zawierają żywice, która może być szkodliwa dla naszych ryb. Z tego powodu poszukujemy korzenia z drzewa liściastego. Wiele osób uważa, że do tego celu najlepiej nadaje się drzewo dębowe. Korzeń bądź gałęzie powinny być z drzewa martwego od co najmniej 6 miesięcy, jednakże nie może to być drewno spróchniałe. Odpowiednie spreparowanie korzenia pomoże nam uniknąć wielu bardzo poważnych problemów. Na początku korzeń należy wyczyścić za pomocą szczoteczki z zanieczyszczeń powierzchniowych. Następnie drewno powinniśmy wygotować (ok. 3-4 h) w roztworze soli, a następnie dokładnie wypłukać. W trakcie gotowanie wodę należy przynajmniej raz wymienić. Do gotowania używamy garnka emaliowego. Po wygotowaniu korzeń warto przez kilka dni trzymać w wodzie. Pamiętajmy, że korzeń musi charakteryzować się odpowiednią twardością. Ponadto nie może wydzielać przykrego zapachu oraz być pokryty pleśnią. Jeśli korzeń nie spełnia tych wymagań to należy go bezwzględnie usunąć z wody. Istotnym elementem przy doborze odpowiedniego korzenia jest jego kształt, wielkość oraz ogólny wygląd.

                                                  

Korzenie pochodzące z importu z krajów tropikalnych, pomimo dosyć atrakcyjnego wyglądu i szybkiego tonięcie posiadają jeden zasadniczy minus. Zazwyczaj na trwałe zabarwiają wodę na brązowo. Najczęściej nie pomagają żadne zabiegi mające na celu wyeliminowanie barwienia wody. Pamiętajmy również, że wszystkie korzenie wydzielają pewną ilość garbników. Za ich sprawą zakwaszają oraz lekko zabarwiają wodę na brązowo. Korzeń odpowiednio spreparowany o ładnym kształcie stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny w każdym akwarium!

Zdjęcia: Użytkownicy galerii zdjęć Eszte oraz Monika06. Dziękujemy.

105 komentarzy

 1. arkadio 54:

  Do akwa absolutnie nie dajemy korzeni z drzew iglastych pozdro.

 2. eclips:

  Witam ja mocze moje korzenie w rzece od ponad roku jeden pochodzi z drzewa sosnowego, ale nie czuć nic żywica jak myślicie czy już się nadadzą oczywiście jeszcze je wygotuje proszę o podpowiedz bardziej doświadczonych w akwarystyce:)

 3. akwarysta:

  Korzenie kupione w sklepie akwarystycznym są już preparowanie.(wiem to od znajomego,dośdczonego akwarysty) Sama wiem bo mam takie w moim gigantycznym akwarium.Korzenie wyglądają super i niektóre ryby lubią się za nimi chować.Pozdrawiam

 4. wojtek:

  Witam. Mam dojscie do sporej ilosci bardzo ciekawych korzeni. Jak je sprzedac lub zamienic ? Moge je wytrawic.

 5. czarnycbr:

  Na moim nawet po wygotowaniu pojawily sie punktowo jakies biale naloty,(pewnie grzyby) a i tak barwi wode, wymieniam co pare dni i jest poprawa, co robic? Gotowac jeszcze raz?

 6. regus:

  A co z węglem ? mam węgiel drzewny fajnie uformowana bryłka :) tylko jak ja mam ją przygotowac aby ja wpakowac do baniaka 300l

 7. Rafał59:

  Zakładam akwarium i podobają mi się korzenie mangrowca. Jak korzeń mangrowca wpływa na wodę?

 8. winiarz:

  Czy korzeń z winogrona nadaje się do akwarium? Trochę ma budowę warstwową jak... cebula

 9. Ewa:

  Znalazłam piękny korzeń na spalenisku (rosły tam najprawdopodobniej sosny), jest wysuszony i dziś go gotowałam. Niestety poczułam żywicę, czy korzeń mam z tego powodu wyrzucić? jak myślicie? dopiero zakładam akwarium i jestem jeszcze zielona. Pozdrawiam!

 10. JeefreY:

  ja mam chyba chinskie korzenie i nie barwia tylko jakis sluz bialy sie na nich robi;/ nie wiem co mam zrobic

 11. :P:

  sprzedam babaulti 2 zl za sztuke

 12. Shadow:

  Witam kupilem dosc spory korzen namaczam go juz ponad 48h a on nawet 1cm nie chce pujsc na dno sa jakies sposoby by namoczyc korzen troche szybciej ?

 13. Daniel:

  Do ewka najlepiej przyciśnij go jakims większym kamieniem korzeń musi namoknąć

 14. stanik:

  A mnie korzeń wytruł całą rodzinę skalarów i szlag mnie trafił. Poszedłem do sklepu i oddalim mi pieniądze.

 15. kupca:

  jestem chętny do kupna jakiegoś większego korzenia wym.dł ok 60,wys,30 mieszkam w czę100chowie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter