Dekoracje w akwarium

Dekoracja akwarium powinna być całkowicie naturalna aby stworzyć rybom jak najbardziej naturalne warunki. Akwarium powinno być skrawkiem natury. Powinno być przyjazne dla naszych oczu ale szczególnie dla dobra ryb. Kupując każdy element dekoracji powinniśmy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Zacznijmy od dna akwarium; żwirek nie powinien być sztucznie pomalowany tylko zwykły [np.: szary lub biały]. Następnie umieszczone mogą być większe kamienie, przyjazne dla akwarium [np.: granit lub bazalt]. Użyte może zostać drewno- korzenie, które są bardzo odpowiednią dekoracją akwarium słodkowodnego. Nie zapominajmy też o kokosie, połówka kokosa ma wycięty otwór, co daje naturalne schronienie dla ryb. Drewno powinno kupować się w sklepie zoologicznym, samodzielne zebrane może butwieć i wydzielać substancje zanieczyszczające. Żwir, kamienie, drewno należ dokładnie wygotować a w razie potrzeby do wrzącej wody dodać nieco soli. Rośliny powinny być ułożone tak aby nie zasłaniały widoku, czyli od najwyższych na końcu do najniższych na przodzie. Przykłady roślin rosnących z przodu to: Elocharis parvula ponikło, anubias karłowaty. Rośliny rosnące pośrodku: Alternanthera reineka, kabomba wodna, żabienica orzęsiona. Rośliny rosnące z tyłu: Moczarka argentyńska, aponogeton cripus. Pamiętajmy żeby nie wkładać do akwarium sztucznych roślin, skałek gipsowych, kolorowego żwirku, statków itp. Artykuł przesłany przez Pana Pawła. Dziękujemy.

120 komentarzy

 1. plecostomus:

  dla julusia45 jeśli skalary są duże to neonki należało by przenieść do innego akwarium (oczywiście nie do kuli) albo też oddać do sklepu zoologicznego ja mam2 skalary i miałem 4 neonki gdy skalary podrosły zaczeły zjadać neonki (neonki to przysmak większych skalarów) a tak prawde muwiąc to akwarium jest stanowczo za małe by trzymać w nim dwa skalary (ja mam 45l i niedługo będę musiał oddać moje skalarki do zoologika bo będą za durze na 45l ) a tak wogule to na 1cm ryby przypada od 1 do 1,5 litra wody

 2. olisoli:

  Mam kule 50 l mam w niej 6 molinezi czarnych 3 krewetki I 1 piskorka czy to nie jest za dużo? 😕

 3. karolcia10024 z forum.superakwarium.pl:

  Do mmmm;Cała twoja obsada nie pasuje do tego litrażu :( Do Wojtek; jeśli będą miały odpowiednią ilośc pokarmów roślinnych to rośliny będą całe Do aaa; Ile akwarium ma litrów?

 4. szymon:

  Bartek Trzymam 3 bojowniki z 3 gupikami i zamiast neonków z 6 kardynałkami i nic im nie robią.

 5. Em:

  Bartek mam bojownika wraz z neonami czerwonymi od ponad roku. Dogadują się świetnie. ale jeśli chodzi o gupiki to się zgadzam

 6. Bartek:

  postarajcie sie w swoich akwariach mieć naturalnie jak mówi pan paweł powyżej nie trzymajcie bojowników z np neonkami czy gupikami bo mogą im zaszkodzić . mam 35 l akwarium i za todzień bede miał szafke i 112 l akwarium . powodzenia

 7. aaa:

  Mam pytanie: Ile tygodni(miesięcy,dni) samica bojownika wspaniałego chodzi w ciąży?Jakie rybki mogę dokupić do bojownika?

 8. Wojtek:

  czy molinezje będą bardzo szkodzić roślinom?Ponieważ przeczytałem że mają one apetyt na roślinki.

 9. mmmm:

  W akwarium 45l mam 2 molinezje żółte 2 molinezje czarne 2 neonki 2 gupiki i 1 danio.Czy te ryby mogę razem trzymać i w jakich ilościach.Ile mogę mieć najwięcej ryb w akwarium 45l i jakie ryby mogę jeszcze dokupić

 10. Jacek:

  julusia45 twoja obsada to tragedia to jest akwarium dla krewetek albo dla bojownika!! skalary potrzebują co najmniej 200l,neonki to ryby stadne min.10 sz.,"glonojady" w zależności od gatunku rosną nawet 40 cm!!Ja rozumiem "no przecież się mieszczą" no ale czy im tam dobrze?.. lepiej szybko oddaj te rybki bo skarłowacieją!!!!!

 11. 1234:

  Zupa rybna. W 25l akwarium to tylko gupiki albo bojownika. Oddaj skalary i mieczyki, molinezje powinno trzymać sie w stadach.

 12. julusia45:

  mam 25l akwarium i mam w nim 2 mieczyki 2 neonki 2 glonojady 1 molinezje i 2 skalary moge miec wiecej ryb jak tak to jakie?

 13. raf:

  W kulach rybki zle sie rozwijaja. Mianowicie rosna od srodka i staja sie pekate co prowadzi do ich smierci

 14. Krucka:

  Kotek, to wcale nie jest duża przestrzeń, poza tym kształt kuli źle wpływa na rybie oczy i podobne rzeczy,

 15. Kotek:

  Dla czego nie można chodować rybek w kulach ,mam kule 25litrów to jest 2,5 wiadra wody w tej ilości to 10 neonków ma dużą przestrzeń czyż nie ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter