Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do akwarium?

Prawidłowe oświetlenie jest bardzo istotne z względu na wzrost roślin i ryb, a także ze względów estetycznych. Rośliny wykorzystują światło do fotosyntezy – procesu, w którym zmniejszają ilość dwutlenku węgla w wodzie. Odpowiednio zachodzi ona tylko przy prawidłowo długim czasie oświetlenia w ciągu doby. Dostateczna ilość światła potrzebna jest także dla dobrego samopoczucia ryb i innych zwierząt wodnych. Dla prawidłowego wzrostu roślin potrzebne jest światło o właściwym natężeniu i składzie (widmo). Rośliny różnią się między sobą pod względem optymalnego czasu oświetlenia, a także długością fal świetlnych najbardziej właściwych dla fotosyntezy. Ponadto oświetlenie pozwala na zachowanie w akwarium przemienności dnia i nocy, co jest istotne zarówno dla roślin jak i ryb, oraz umożliwia obserwację akwarium.

Naturalne światło jest ograniczane przez szyby w oknach i zasłony, szczególnie wtedy gdy pada z boku.  Oświetlenie sztuczne umożliwia w okresie zimowym na wydłużenie dnia do 14 – 16 godzin na dobę, które są wymagane do pielęgnacji tropikalnego akwarium. Światło dzienne ma bardzo duże natężenie i przez to wywołuje w akwarium zbyt silny rozwój glonów. Akwarium możemy oświetlić zamontowując odpowiednie lampy do specjalnej osłony. Zapewnienie światła zbliżonego do naturalnego nie jest zadaniem łatwym,  jednakże nasze akwaria funkcjonują odpowiednio przy słabszym oświetleniu.  W akwarystyce najczęściej wykorzystujemy lampy fluorescencyjne i wolframowe lub ich kombinacje. Z upływem czasu lampy wolframowe coraz częściej ustępują miejsca lampom fluorescencyjnym. Rośliny akwariowe dla optymalnego wzrostu potrzebują światła o odpowiedniej długości fali. 

W handlu dostępne są lampy fluorescencyjne dostarczające właściwe oświetlenie.  Potencjalne  zapotrzebowanie na światło wynosi 10 W przy oświetleniu fluorescencyjnym lub 40 W przy wolframowym, na 30 cm długości akwarium.  Akwarium należy oświetlać minimum 10 godzin na dobę. Niektórzy akwaryści używają po kilka świetlówek w różnych kolorach z których każda jest włączana niezależnie.

 

Sugerowane minimalne oświetlenie fluorescencyjne:

 

     Długość akwarium                          Liczba światełek i moc                                     

30   cm                                                 1 X 10 (W)

60   cm                                                 1 X 15 (W)

90   cm                                                 2 X 20 (W)
              

              120   cm                                                 2 x 30 (W)

W niektórych ,,podwodnych ogrodach’’ konieczne jest czasami zamontowanie oświetlenia, nawet wielokrotnie intensywniejszego.

Zalety lamp fluorescencyjnych:

- stosunkowo niskie zużycie prądu

- dostępność w wielu kolorach

- dają równomierne światło

- pozostają zimne

 Wady lamp fluorescencyjnych

- koszt nabycia lampy

- wymagają bardziej skomplikowanej instalacji

Zalety lamp wolframowych:

- stosunkowo niski koszt ich nabycia.

Wady lamp wolframowych:

- duże zużycie prądu

- szybko sie nagrzewają

- są jednokolorowe

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie szklanej pokrywy pomiędzy lampą, a lustrem wody. Pozwala ona na: zmniejszenie parowania,  zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do akwarium, uniemożliwia rybom wyskoczenie z akwarium, chroni lampę przed uszkodzeniem z powodu kondensacji pary wodnej, a także zapobiega nadmiernemu nagrzaniu wody w górnych partiach akwarium. W celu maksymalnego wykorzystania światła dokonujemy okresowego czyszczenia szyby i lampy. Osobiście polecam umieszczenie lampy z przodu. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wtedy lampa rzuca cienie poza zasięgiem naszego wzroku. W dzisiejszych czasach w dostępne są w handlu gotowe pokrywy akwariowe wraz z zainstalowanym oświetleniem o odpowiedniej mocy.

Możemy również sami zrobić pokrywę akwarium i zainstalować w niej odpowiednią lampę.

Pamiętajmy jednak o kilku podstawowych kwestiach:

- wszelkie przewody zabezpieczmy przed dostaniem się do wody.

- uważajmy, aby osłona nie zbiła szyby

- osłona może mieć specjalne klapy ułatwiające dostęp w czasie karmienia

- w celu maksymalnego wykorzystanie światła możemy pomalować osłonę na biało lub zamontować folię aluminiową, która będzie odbijała światło.

- mechanizm włączający oświetlenie może być umieszczony poza akwarium

- możemy podwiesić osłonę lamp

Pamiętajmy również, że unikniemy wielu problemów, jeżeli zapoznamy się z opisem urządzenia podanym przez producenta.

105 komentarzy

 1. czarna:

  mam akwarium 60 litrów i świetlówkę 15 w. Czy to nie za słaba świetlówka?

 2. kangur:

  Swiezak: nocne oswietlenie jest po to zeby ladnie wygladalo i do ogladania ryb aktywnych noca. Nie jest ono w zadnym wypadku konieczne czy niezbedne ani rybom ani roslinom. Ja mam oswietlenie nocne glownie po to zeby podgladac mojego ducha amazonskiego a wlaczam je tylko kiedy potrzebuje. Noca najlepiej zostawic ryby w kompletnej ciemnosci. Pamietajmy ze nie moga one zamknac oczu. Pozdrawiam

 3. świeżak:

  witam wszystkich akwarystów...mam takie małe pytanie:a mianowicie co daje i w czym pomaga światlo nocne?ja mam akwarium 60 litrów i mam zamontowane 6 diud niebieskich jako nocne światło,bardzo ładnie to wyglada ale czy sprzyja rybom lub rosliną? z góry dziekuje za odpowiedź

 4. Jarosław:

  Natężenie oświetlenia nie powinno byc mniejsze niż 1,5 W na 1 dcm kwadratowy powierzchni wody, przy wysokości słupa wody 40 cm.Najlepiej mieszane.

 5. adamon:

  nie jest to przypadkiem za mało W? ja w 25l mam więcej. Wymień oświetlenie na mocniejsze. A glony pewnie od tego, że akwarium stoi przy oknie lub z dala od okna ale mocno świeci słońce.

 6. moli:

  Mam akwarium 60l od jakiegoś czasu zauważylam że pojawiły się w nim glony (na roślinach kamieniach)słyszałam że przyczyną może być zbyt mocne oświetlenie (mam oryginalną pokrywę z świetlówką kupioną w sklepie zoologicznym 15W AQUA BELLE (Hg)).Czy to oświetlenie jest odpowiednie bo przy poprzednim nie miałam problemu z glonami ale nie wiem jaka to była świetlówka?

 7. eryk:

  co do led to wcale nie sa ekonomiczne jeszcze, zwracajac uwage na rozpietosc widma, natomiast sa perfekcyjne do doswietlania szczegolnie daleka czerwienia ( >700nm ) dla roslin to jak manna

 8. konrad:

  witam mam takie dwa pytania ,świetlówka-jarzeniówka np15 Watt to ekwiwalent jakiej normalnej żarówki (60watt?) . czy w kotniku 30litrowym żarówka 40watt nie zamocna- ponad 1 watt na litr, będą rozwijać się może glony?z drugiej strony przy 25 watt trochę ciemno.

 9. wwwojciech7:

  dabek mozesz mi podpowiedziec co i jak tymi ledami? robie teraz maly remącik w AQ i ciekawie to się przedstawia dzięki wwwojciech

 10. pekineczek:

  agata nie peknie nic sie nie stanie jesli woda tobie chlapie i tak oswietlenie jest narazone na ciagły kontakt z woda podczas parowania wiec kilka kropel nie zaszkodzi

 11. SrYa:

  a czy tak naprawdę żarówki fluoresencyjne pomagają roślinom szybciej sie rozwijac ?? proszę o konkrety!;]

 12. agata:

  mam swietlowke w akwarium ale woda mi chlapie czy moze sie spalic lub peknac

 13. pekineczek:

  a co powiecje o oswietleniu od spodu bardzo fajnie wyglada i mam juz je od 2 miesjecy i rybkom chyba słuzy samemu wymysliłem

 14. kangur:

  Wszystko co kupicie w slepie akwarystycznym bedzie was kosztowac majatek. Skorzystajcie z porad w tekscie powyzej, kupcie sobie normalna jarzeniowke z oprawka (o zalecanej mocy) a oslone polecam waszej inwencji. Tanio i skutecznie. Pozdrawiam

 15. Michal:

  Ja kupilem normalna lampkę w sklepie elektrycznym sam zrobilem pokrywe i mi nawet roslinki rosna !?XD

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter