Oświetlenie w akwarium roślinnym

Życie roślin akwariowych ściśle związane jest ze światłem. Oświetlanie akwarium światłem naturalnym sprawia bardzo dużo problemów. Zbyt duża dawka naturalnego światła może doprowadzić do zakwitu glonów. W praktyce kontrolowanie intensywności naświetlania światłem naturalnym jest bardzo trudne. Wiele czynników sprawia, że jesteśmy zmuszeni zastosować światło sztuczne. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów form oświetleniowych. Oświetlenie odgrywa zdecydowanie większą rolę w życiu roślin niż ryb akwariowych.

Fotosynteza

Rośliny posiadają umiejętność produkcji (z dwutlenku węgla i wody) tlenu i cukru, a dzieje się to w chlorofilu. Za źródło energii wykorzystują światło. Z tej przyczyny fotosynteza może odbywać się tylko w trakcie dnia. Część wyprodukowanego tlenu zużywają ponownie nocą, ponieważ wtedy oddychają i jednocześnie wydalają CO2. Ogólnie rzecz ujmując pobierają więcej CO2 niż oddają oraz uwalniają więcej O2 niż zużywają. Rośliny bardzo pozytywnie wypływają na środowisko naturalne.

Ilość światła dla roślin akwariowych

Osoby zawodowo zajmujące się hodowlą roślin akwariowych zazwyczaj stosują bardzo silne oświetlenie. W zbiornikach poniżej 100 litrów polecane jest stosowanie 1-2 W na 1 litr wody. W akwariach od 200 do 500 litrów polecane jest stosowanie od 0,5 do 1 W na 1 litr wody. Inną metodą jest mierzenie ilości światła na 1 m2 powierzchni zbiornika. W tej metodzie zaleca się stosowanie 200-800 W na 1 m2 powierzchni akwarium. Niestety w większości gotowych pokryw zamontowane oświetlenie jest poniżej 0,2 W na 1 litr wody. Pomiar ilości światła na podstawie samej mocy świetlówek może być dosyć mylny. Faktyczna ilość światła zależy od kilku czynników. Ilość światła wytwarzana przez dane źródło mierzy się w lumenach. Liczba lumenów wyprodukowanych przez źródło światła o mocy 1 wata jest jednostką wydajności tego źródła. Zwykła żarówka przekształca więcej energii w ciepło niż światło, a więc jest mniej wydajna od lampy jarzeniowej. W przypadku zwykłych żarówek na jeden W mocy przypada jedynie około 17 Lumenów. Światło halogenowe jest podobnie mało efektywne (10-20 lumenów na 1 W). Zdecydowanie bardzie efektywne są świetlówki, które zazwyczaj dają od 40 do 100 lumenów na 1 W mocy. Duża rolę odgrywa typ świetlówki oraz zastosowany statecznik. Wysokiej klasy świetlówki akwarystyczne dają największą ilość światła. Ilość padającego na konkretną powierzchnię światła mierzy się w Luxach, które odpowiadają lumenom przypadającym na metr kwadratowy. Za pomocą światłomierza lub luxometru możemy dokonać pomiaru luxów.

Widmo światła

Widmo jest to rozkład ilości światła dla pełnego zakresu kolorów, jakie w świetle występują. Rośliny potrzebują światła jasno czerwonego (o długości fali od 650 do 680 nm) oraz niebieskiego. Widmo światła określamy za pomocą temperatury barwowej wyrażonej w stopniach Kelvina. Do akwarium roślinnego najlepsze będzie źródło światła emitujące 5500 stopni Kelvina. Różne świetlówki posiadają różnice w ilości światła przypadające na daną barwę. Lampy HQI posiadają tzw. widmo ciągłe. Rośliny nimi oświetlane rosną bardzo dobrze, a światło wygląda naturalnie.

Wymagania świetlne poszczególnych gatunków roślin

Różne gatunki roślin wymagają różnej intensywności światła. Przykładowo rośliny rosnące w cieniu drzew potrzebują mniej światła od rosnących na otwartej przestrzeni. Jednakże wiele roślin ma podobne wymagania natężenia światła lub może zaadaptować się w dosyć dużym zakresie. Dzięki możliwościom adaptacyjnym możliwa jest hodowla różnych gatunków w jednym zbiorniku. Światła bardzo jasnego (więcej niż 1500 luxów) potrzebują rośliny takie jak np.: Riccia fluitans, Pistia stratiotes, Limnophila aquatica, Cabomba, Limnobium laevigatum, Salvinia auriculata i inne. Światła jasnego (od 1000 do 1500 luxów) wymagają rośliny takie jak np.: Egeria Densa, Ludwigia, Bacopa caroliniania i inne. Światło umiarkowane (od 500 do 1000 luxów) preferują rośliny takie jak np.: Lagenandra, Anubias nana, Echinodorus i inne. Światła przytłumionego (mniej niż 500 luxów) potrzebują rośliny takie jak np.: Vesicularia dubyana, Cryptocoryne affinis i inne.

                     

Czym spowodowane są straty światła?

1. Czystość wody – Zabarwienie lub zanieczyszczenie wody powoduje zmniejszenie ilości Lumenów docierających do roślin.
2. Szyby okrywowe, które po pewnym czasie stają się brudne dosyć mocno przyczyniają się do strat światła. Również same świetlówki po pewnym czasie stają się brudne od kurzu oraz innych zanieczyszczeń.
3. Odbłyśniki zdecydowanie przyczyniają się do zmniejszenia strat świetlnych. Światło od nich odbite trafia do akwarium. W przypadku gdy światło nie zostaje odbite zamienia się w energię cieplną.
4. Każda świetlówka wraz z upływem czasu traci na ilości emitowanego światła. Z tego powodu raz na 9-12 miesięcy powinna być wymieniana.
5. Zbyt duża odległość pomiędzy źródłem światła, a powierzchnią wody przyczynia się do dużych strat, ponieważ część światła rozprasza się na boki. W przypadku akwariów bardzo wysokich mniej światła dociera do roślin rosnących na samym dnie zbiornika.

Ile czasu na dobę powinniśmy naświetlać akwarium?

W warunkach naturalnych rośliny akwariowe intensywnie naświetlane są około 10 godzin na dobę. Nasze rośliny również powinniśmy naświetlać przez podobny czas. W żadnym wypadku nie możemy naświetlać roślin przez całą dobę. W nocy rośliny oddychają bardzo intensywnie, a ciągłe lub zbyt długie naświetlanie mogłoby ten proces zakłócić. Pamiętajmy, że akwarystyka to sztuka stworzenia warunków maksymalnie (na ile to możliwe) przypominających warunki naturalne.

Co wybrać?

Bardzo trudnym zadaniem jest zagadnienie wyboru wysokiej jakości oświetlenia za określoną kwotę pieniędzy. Osobiście uważam, że najbardziej optymalnym źródłem energii są specjalistyczne świetlówki akwarystyczne. Koszt ich użytkowania jest niższy od lamp typu HQI. Oczywiście lampy HQI dają bardzo ciekawy efekt wizualny. Tak więc wszystko zależy od naszych preferencji oraz zasobności portfela. Na pewno nie polecam świetlówek kompaktowych. Mimo, że koszt ich użytkowania jest dosyć niski to raczej nie nadają się do hodowli roślin akwariowych, ponieważ barwa ich światła nie jest dostosowana do takiego celu.

Autor: Łukasz Gontarski. Dziękujemy.

Zdjęcie akwarium: Użytkownik Adrlic

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów przesyłanych przez użytkowników.

60 komentarzy

  1. Doświadczony:

    Piekne rośliny to nie tylko światło.Zrozumcie to Musi byc odpowiednie podłoze.Np ziemia ogrodowa z węglem drzewnym.Mozna jeszcze dodać troche gliny i to wszsytko przysypać żwirem akwariowym.No i oczywiście w takim akwarium zadnych kopiacych ryb.Tani sprawdzony sposób to tylko producenci próbuja wciskać wam rózne drogie duperele

  2. Miki:

    Witam mam akwarium 210 L oświetlenie 3x36w T8 świetlówki Phllips 840 temperatura barwowa 4000K czy takie mogę używać w akwarium?

  3. michael :

    mam akwa 32l i chce tam dać dwa gurami złote i 1 glonojada i durzo roślin morzna tak mieć ?? :)

  4. dysp4@wp.plizrhm:

    witam ja mam 126l baniaczek i swietlowke 18 wfluora osram a druga zwykla jarzeniowke tez 18 w . czy tak moze byc?

  5. prezes1p1:

    witam mam pytanie da rade zakupic zarowke dajaca swiatlo zblizone do UV na gwint maly??bo taka mam pokrywe i potrzebuje zmienic kolor swiatla

  6. Scarlet:

    witam, czy 32W na 50 litrów to nie za dużo?

  7. mądrala:

    Czy oświetlenie ..to chodzi o lampe czy słońce..??bo jak można miec akwarium na słońcu?nic nie kumam...ale i tak jestem najfajniejszy,najładniejszy i najmądrzejszy.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  8. Power:

    Witam. Mam akwarium 100L i oświetlenie 2x18W.Mam zamiar kupic świetlówkę i nie wiem jak dużo powinno być kelwinów. Myslałem by kupić T5 Sera Blue Sky 28W 12000K ;ub T5 Sera Daylight Brilliant 28W i nie wiem czy to dobry wybór. Doradźcie.

  9. Kacper:

    witam chcial bym sie poradzic bo mam zbiornik 240 l i mam zamontowane dwie swietlowki po 50 cm i cztery zarowki energooszczędne po 15W czy to jest dobre oswietlenie czy nie bardzo ?????

  10. Krawi:

    Ja mam 126 litrowy baniaczek w którym mam narazie oświetlenie 2x18W jedna świetlówka (przód) to philips aquarelle 1000K a druga (tył) philips master 865 6500K. zobacze jak roślinki bedą dawać sobie rade w tym oświetleniu, przy mizernych wynikach dołoże 2x24W do tego.

  11. monika:

    Witam. Proszę powiedzcie mi jaśniej ile godzin w końcu, i nocą, czy w dzień ma się palić swiatło w akwarium...bo nic z tego nie rozumiem...

  12. Wojtek:

    Mam dwie lampy Aquael Econoline 11W Czyli 2 x 11w na 45 litrów. Czy to wystarczy,bo rośliny cos kulawo rosną.Filtr chodzi całą dobę.

  13. Zuzu ;):

    Cześć, chce kupić 150/200 litrowe akwarium, i muszę się dowiedzieć o potrzebuje od strony technicznej. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. Jakie mam mieć oświetlenie, jakiej mocy, itd, z góry dziękuje za pomoc.

  14. PIT:

    Co proponujecie na 215L głównie chodzi mi o roślinność czy 90cm 45w JUWEL-LITE NATURE 4100K co wy na to proszę o odp z góry dzięki

  15. Paweł:

    witam mam akwarium 40/50/40 wys/szer/dł. Jakie mocne oświetlenie?? mam teraz 16w ?? starczy czy trzeba mocniejsze?? pomóżcie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter