Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do akwarium?

Prawidłowe oświetlenie jest bardzo istotne z względu na wzrost roślin i ryb, a także ze względów estetycznych. Rośliny wykorzystują światło do fotosyntezy – procesu, w którym zmniejszają ilość dwutlenku węgla w wodzie. Odpowiednio zachodzi ona tylko przy prawidłowo długim czasie oświetlenia w ciągu doby. Dostateczna ilość światła potrzebna jest także dla dobrego samopoczucia ryb i innych zwierząt wodnych. Dla prawidłowego wzrostu roślin potrzebne jest światło o właściwym natężeniu i składzie (widmo). Rośliny różnią się między sobą pod względem optymalnego czasu oświetlenia, a także długością fal świetlnych najbardziej właściwych dla fotosyntezy. Ponadto oświetlenie pozwala na zachowanie w akwarium przemienności dnia i nocy, co jest istotne zarówno dla roślin jak i ryb, oraz umożliwia obserwację akwarium.

Naturalne światło jest ograniczane przez szyby w oknach i zasłony, szczególnie wtedy gdy pada z boku.  Oświetlenie sztuczne umożliwia w okresie zimowym na wydłużenie dnia do 14 – 16 godzin na dobę, które są wymagane do pielęgnacji tropikalnego akwarium. Światło dzienne ma bardzo duże natężenie i przez to wywołuje w akwarium zbyt silny rozwój glonów. Akwarium możemy oświetlić zamontowując odpowiednie lampy do specjalnej osłony. Zapewnienie światła zbliżonego do naturalnego nie jest zadaniem łatwym,  jednakże nasze akwaria funkcjonują odpowiednio przy słabszym oświetleniu.  W akwarystyce najczęściej wykorzystujemy lampy fluorescencyjne i wolframowe lub ich kombinacje. Z upływem czasu lampy wolframowe coraz częściej ustępują miejsca lampom fluorescencyjnym. Rośliny akwariowe dla optymalnego wzrostu potrzebują światła o odpowiedniej długości fali. 

W handlu dostępne są lampy fluorescencyjne dostarczające właściwe oświetlenie.  Potencjalne  zapotrzebowanie na światło wynosi 10 W przy oświetleniu fluorescencyjnym lub 40 W przy wolframowym, na 30 cm długości akwarium.  Akwarium należy oświetlać minimum 10 godzin na dobę. Niektórzy akwaryści używają po kilka świetlówek w różnych kolorach z których każda jest włączana niezależnie.

 

Sugerowane minimalne oświetlenie fluorescencyjne:

 

     Długość akwarium                          Liczba światełek i moc                                     

30   cm                                                 1 X 10 (W)

60   cm                                                 1 X 15 (W)

90   cm                                                 2 X 20 (W)
              

              120   cm                                                 2 x 30 (W)

W niektórych ,,podwodnych ogrodach’’ konieczne jest czasami zamontowanie oświetlenia, nawet wielokrotnie intensywniejszego.

Zalety lamp fluorescencyjnych:

- stosunkowo niskie zużycie prądu

- dostępność w wielu kolorach

- dają równomierne światło

- pozostają zimne

 Wady lamp fluorescencyjnych

- koszt nabycia lampy

- wymagają bardziej skomplikowanej instalacji

Zalety lamp wolframowych:

- stosunkowo niski koszt ich nabycia.

Wady lamp wolframowych:

- duże zużycie prądu

- szybko sie nagrzewają

- są jednokolorowe

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie szklanej pokrywy pomiędzy lampą, a lustrem wody. Pozwala ona na: zmniejszenie parowania,  zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do akwarium, uniemożliwia rybom wyskoczenie z akwarium, chroni lampę przed uszkodzeniem z powodu kondensacji pary wodnej, a także zapobiega nadmiernemu nagrzaniu wody w górnych partiach akwarium. W celu maksymalnego wykorzystania światła dokonujemy okresowego czyszczenia szyby i lampy. Osobiście polecam umieszczenie lampy z przodu. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wtedy lampa rzuca cienie poza zasięgiem naszego wzroku. W dzisiejszych czasach w dostępne są w handlu gotowe pokrywy akwariowe wraz z zainstalowanym oświetleniem o odpowiedniej mocy.

Możemy również sami zrobić pokrywę akwarium i zainstalować w niej odpowiednią lampę.

Pamiętajmy jednak o kilku podstawowych kwestiach:

- wszelkie przewody zabezpieczmy przed dostaniem się do wody.

- uważajmy, aby osłona nie zbiła szyby

- osłona może mieć specjalne klapy ułatwiające dostęp w czasie karmienia

- w celu maksymalnego wykorzystanie światła możemy pomalować osłonę na biało lub zamontować folię aluminiową, która będzie odbijała światło.

- mechanizm włączający oświetlenie może być umieszczony poza akwarium

- możemy podwiesić osłonę lamp

Pamiętajmy również, że unikniemy wielu problemów, jeżeli zapoznamy się z opisem urządzenia podanym przez producenta.

105 komentarzy

  1. Grzegorz:

    Witam kupilem akwarium 64L i w pokrywie mam dwie zarowki obie po 15w z czego lewa jest biala a prawa jest niebieska. Moje pytanie jest czy wlaczac je rownoczesnie czy biala na dzien a niebieska na noc, oraz czy ilos wat jest wystarczajaca? Generalnie mam tylko pare roslin i nie zalezy mi zbytnie na zarosnietym akwarium a rybek jeszcze nie posiadam. Z gory dziekuje za pomoc. pozdrawiam

  2. dobry gosciu:

    o gustach sie nie dyskutuje:D ale niebieska swietlówka nie pomoze nam w hodowli roslin, najlepiej mieć dwie świetlówki jedna chłodna a druga ciepła;] ja mam taką kombinacjie od roku i co tydzień musze podcinac rośliny. a jak ktos sie bawi w tworzenie własnego oświetlenia niech pamieta o tym ze ilość watów na litr wody też jest wazna. do dobrego rozwoju roślin preferowane jest 0.8w/l do 1 w/l a wzór do tego jest banalny dzielimy watty przez litry jesli ktoś ma 15w na 50l wody to wynik jest równy 0,3 w tym momencie napewno beda problemy z glonami, i chorobami roślin;] i napewno drzungli nie bedzie. Można oczywiscie nawozić, dodawać co2 ale i tak mocnych efektów nie bedzie. Zapytacie skąd wiem? bo tak miałem, zrobiłem swoje oświetlenie i jest super:]

  3. Aśka:

    najładniej akwarium wygląda gdy jest oświetlone niebieską świetlówką

  4. Biesud:

    @Daria- najlatwiej to sprawdzisz -podmieniac wode-i to jak nawiecej jak najczesciej oraz zaciemniajac akwarium calkowicie od swiatla slonecznego-zaklei boki,tyl i zaslon je...to powinno pomoc-mysle ze to swiatlo sloneczne jednak

  5. Daria:

    Witam, mam pytanie odnośnie oświetlenia. Mam obecnie mętną wode w akwarium z zielonkawa barwą. Rozumiem , że wkradają się glony :( Zastanawiam się czy powodem tego mogłabyć żarówka Daylight czy odrobina światła dziennego gdyż akwarium obecnie stoi niedaleko okna i oświetlona jest niewielka część bocznej ścianki akwarium. Nie mogę pozbyć się zmętnienia wody i tej zielonkawej barwy :( Zasłoniłam dzisiaj tą boczną ściankę tak więc nie będzie już ten bok oświetlany , ale czy żarówka dayligt która wytwarza światło podobne do słonecznego, może przyczyniac się do tych glonow? proszę o pomoc doświadczonych akwarystów. Bardzo dziękuje!!

  6. Higis:

    Lampka nocna odpada!

  7. Kamka:

    Hej . Będę miała rybki więc zadam pytanko . (by kupic wszystko dla rybek i rybki mam 35zł a mam juz akwarium i filtr) Czy wystarczy tylko lampka nocna ? by była obok akwarium , moze tak być?

  8. Arterix300:

    Do Akwarysta amator głowe sobie wsadz do tej kuli a nie rybke

  9. POMOCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:

    MAM SPORY PROBLEM Z ROSLINAMI W AKWA KUPILEM MOIM ZDANIEM FAJNY BANIAK 150/50/60CM Z OBUDOWA WYMIENILEM ORGINALNE SWIETLOWKI NA PODOBNO DOBRE WSPOMAGAJACE ROZWOJ ROSLIN A MIMO WRZYSTKO ROSLINY POPROSTU GNIJA !!! JAK BY TEGO BYLO MALO WYMIENILEM PODLOZE NA GRUBO ZIARNISTE ZE WZGLEDU NA KOZENIE ALE NIESTETY ZNOWU PORAZKA CO DZIWNE WALCZE Z TYM PROBLEMEM OD POL ROKU I NAWET W TYM ZBIORNIKU NIE ROSNA GLONY !!!! I PRAWDE MOWIAC MAM PO MALU DOSYC JESLI MOZECIE PROSZE O POMOC NA MEYLA RAFE38@WP.PL Z GORY DZIEKUJE

  10. akwarysta amator:

    babybox... co ty opowiadasz? Mialem bojownika w kuli 4l, sztuczne niebieskie kamyczki, plastikowa roslinka i to bylo jego cale mieszkanie przez 2,5roku. Jakos na specjalnie smutnego nie wygladał. Nocnego moczenia tez nie zauważyłem u niego. POZDRAWIAM

  11. babybox:

    @kaska: kochana, bez tych wszystkich sprzętów możesz hodować rybkę .. z plastiku. Zbiornik powinien być trochę większy od rybki, tak aby owa nie wystawała. Zamiast wody możesz nalać oleju technicznego przezroczystego - unikniesz problemów z glonami a i parowanie mniejsze

  12. hamlet:

    Mam w akwarium oświetlenie 2x30(W) z jarzeniówek. Chciałbym je zmienić ma ledowe. Może mi ktoś pomóc w tej zamianie.

  13. hamlet:

    Chciałbym wymienić moje oświetlenie na ledowe. Mam akwarium z oświetleniem 2*30W. Robił ktoś może taki "eksperyment", jeżeli tak bardzo proszę o jakieś skazówki na adres hamlet69@interia.pl

  14. Olo:

    Kasia. Nie masz dużego wyboru jak nie chcesz montować dodatkowego sprzętu. Welonka, teleskop ewentualnie bojownik. Tylko dla welonki czy teleskopa potrzebujesz dużego zbiornika a bez filtra będziesz miała zaraz bagno w akwarium.

  15. mieczyk 12:

    MIAŁEM W AKWA ŚWIETLÓWKĘ SUNGLO T8 14w.Niedawno się spaliła i nie wiem,czy kupić zwykłą w elektrycznym za 3zł czy specjalną akwarystyczną w zoologicznym za 15zł!?!?!?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter