Co powinniśmy wiedzieć na temat filtracji i filtrów?

 Jednym z najważniejszych elementów  odpowiedzialnych za stan zdrowia naszych ryb akwariowych jest czysta woda. Bez wody o odpowiednich  parametrach nasze akwarium jest z góry skazane na porażkę. Dbanie o ryby akwariowe jest dbaniem głównie o odpowiednią czystość i jakość wody.  Po pewnym okresie w każdym akwarium zaczyna zalegać muł, który powstaje z niezjedzonych resztek pokarmu, zgniłych części roślin, kału ryb itp. Usuwanie tego mułu jest konieczne tym częściej, im  akwarium jest mniejsze i gęściej zarybione. W naturalnych zbiornikach wodnych  proces chemicznego, biologicznego i fizycznego oczyszczania jest naturalnym cyklem spowodowanym wielkością zbiornika. Cykl ten umożliwia zachowanie warunków życiowych w stanie równowagi.  Czasami możemy nie filtrować wody, pod warunkiem że zbiornik jest bardzo dużych rozmiarów, gęsto porośnięty roślinnością i stosunkowo słabo zarybiony. Do oczyszczania wody z mułu służą filtry. W filtrze woda płynie przez substancje filtrujące, zatrzymujące albo absorbujące groźne związki chemiczne i zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.  Ze względu na rodzaj substancji filtrującej wyróżniamy filtracje mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Filtracja mechaniczna:

Polega ona na przepuszczaniu wody przez tampon który zatrzymuje cząstki stałe.  W tej formie filtracji stosuje się wkłady takie jak np.: wata perlonowa, piasek, żwir, gąbka, włókno nylonowe. Fizyczna filtracja nie zmienia jednak składu chemicznego wody. Jednakże istnieją również  filtry mechaniczne poprawiające także skład chemiczny wody ( głównie pH ).  W tego typu filtrach jako tamponów używa się węgla brunatnego oraz różnego rodzaju stabilizatorów pH.

Filtracja biologiczna:

 Ten sposób filtracji bazuje na zdolności rozkładu toksycznych związków amonowych , jednego z produktów przemiany materii ryb, przez niektóre bakterie do mniej toksycznych azotanów, a następnie do prawie nieszkodliwych azotanów. Niektóre bakterie uczestniczą w bardzo wydajnych procesach oczyszczania wody z toksyn. Niektóre bakterie potrafią przekształcać azotyny do wolnego azotu, który może ulatniać się z wody. Filtr biologiczny jest to system zbiorników przez który przepływa woda z akwarium.  System ten jest intensywnie oświetlony i zasiedlony przez glony. Bardzo często w filtrach tego rodzaju  używa się korzeni powietrznych tropikalnych lian (Syngonium, Philodendron, Monstera). Korzenie te układamy na dnie zbiornika i zalewamy wodą. Tworzymy wówczas delikatną i gęstą sieć. Korzenie lian oraz glony absorbują substancje azotowe zawarte w wodzie akwariowej.

Filtracja chemiczna:

Filtracja chemiczna jest to w rzeczywistości detoksykacja lub oczyszczanie chemiczne.  Substancje takie jak zeolit i węgiel  adsorbują określone substancje chemiczne.  Stosowanie tej metody filtracji jest szczególnie polecane w świeżo założonych akwariach, gdzie pożyteczne bakterie nie były w stanie jeszcze się rozwinąć.  Wkłady używane w filtracji chemicznej wraz z upływem czasu przestają skutecznie działać, dlatego raz na jakiś czas trzeba je wymieniać. Zeolit możemy zregenerować poprzez zanurzanie go w roztworze solnym.

Filtry dzielimy ze względu na miejsce ich zainstalowania w akwarium na zewnętrzne, wewnętrzne i denne.

 Poniżej opiszę kilka podstawowych rodzajów filtrów:

1. Zewnętrzny filtr szklany. Woda wypływa z akwarium na zasadzie naczyń połączonych i powraca popychana przez pęcherzyki powietrza. W miarę potrzeb wymieniamy warstwy filtrujące.

2. Filtr wewnętrzny  działający na zasadzie wyrzucania wody. Rura filtrująca musi być ponad powierzchnią wody.

3. Filtr wewnętrzny z zastosowaniem porowatego kamienia. Rura jest pod powierzchnia wody. Nadają się do niego różne tampony filtrujące.

4. Filtry wewnętrzny w których woda jest oczyszczana mechanicznie poprzez przepływ przez tampony z waty szklanej.

5. Amatorski filtr wewnętrzny stosowany w firmach handlowych.  Materiałem filtrującym jest gruby żwir lub płaty torfu. Zaletą tego rodzaju filtrów jest niska cena i łatwość obsługi. Wadą natomiast estetyka filtra.

6. Rodzaj filtra dennego najczęściej stosowany w akwarystyce wystawowej.  Rolę warstwy filtrującej spełnia podłoże. Zanieczyszczenia gromadzące się pod podłożem są raz na jakiś czas wysysane za pomocą węża przymocowanego rury filtru. Rośliny rosną w specjalnych naczyniach na dnie. W razie awarii filtra jesteśmy zmuszeni zdemontować całe akwarium.

7. Filtry z zastosowaniem wymuszonego obiegu wody.  Woda jest przepychana przez tampony za pomocą pompy , a następnie kierowana z powrotem do akwarium. Zaletami tego typu filtrów jest ich duża wydajność oraz przy okazji napowietrzanie wody. Najczęściej są stosowane w wielkich akwariach wystawowych. Filtr i pompa wymagają regularnego czyszczenia.  Ten typ filtracji może być zastosowany w kilku zbiornikach jednocześnie. W takim wariancie woda jest pobierana z pierwszego zbiornika, a oczyszczona wpływa do ostatniego. Zbiorniki są połączone w rząd za pomocą grubej rury. Specjalne ochronne koszyczki chronią ryby przed wessaniem do środka systemu filtracyjnego.

Producenci filtrów oferują zarówno proste i stosunkowo tanie urządzenia, jak również  wyrafinowane i drogie. Pomiędzy tymi skrajnościami występują również filtry w każdym przedziale cenowym.  Podobnie sytuacja wygląda różnorodnymi wkładami filtracyjnymi. Filtr można zakupić w sklepie akwarystycznym.

Przy wyborze odpowiedniego filtra należy się kierować przede wszystkim  takimi cechami tego urządzenia jak:

- wydajność filtra

- własne preferencje i możliwości finansowe

- rozmiar i typ akwarium

- ilość i wielkość hodowanych ryb i roślin akwariowych.

- estetyka filtra

- poziom hałasu

Przy montażu filtra należy postępować ściśle według instrukcji producenta.

146 komentarzy

  1. Olppippp:

    Tak ja zbankrutuję, jeżeli będę na 24h włączać filtr!!! Mimo Wszystko pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!!!

  2. matieks:

    jak sądzicie? czy bojownik noże pływać w akawarium bez filtracji i ogrzewania?

  3. akwa:

    do Rafał sprawdź czy w czasie czyszczenia nie odstrzelil o nakladki do której montuje sie rurke kawaleczek plastiku ja miałem ten filtr i kawałek odstrzelil jeżeli u ciebie tez tak jest to niestety musisz zmienić filtr:( jeżeli nie to ustaw jak najbliżej powierzchni wody i poruszaj wszystkim aż zacznie działać jak trzeba. pozdro

  4. akwa:

    Marcinelli nicienie to rzadka sprawa ale jeżeli filtr ma regulacje przepływu wody to zmniejsz do granic ale nie dokonca bo zamkniesz przepływ i jak zaczynasz to piękne hobby to przeczytaj artykuły z tej strony pomogą Ci i odpowiedzą na wiele pytań. pozdro;)

  5. akwa:

    Do Łukasz filtr ma działać bezdyskusyjnie 24h na dobę nigdy go niewylaczaj tylko kiedy czyscisz pozdro;)

  6. akwa:

    do gadek0 niepowinno ale dla pewności na łączeniu rurki z deszczownica naciagnij kawałek gazy jalowej żeby węgiel nie zablokował filtra.Powodzenia:)

  7. akwa:

    do Ktoś napisz jakie masz wkłady i jaki filtr to odpowiem;)

  8. akwa:

    Słońce2020 jak niechcesz czyścić czesto akwarium to kup filtr kubelkowy polecam firmę jbl. Ja mam cristal profil jak chcesz zaoszczędzić na pradzie to kup wersje greenline najlepiej ten najmocniejszy ale będzie droższy jak chcesz zaoszczędzić to kup ten o średniej mocy również wystarczy ja go używam woda super czysta koszt to około 400zl naprawdę warto i spokojnie niema możliwości rozlania montaż jest prosty tylko niestawiaj zablisko łóżka bo wytwarza fale elekromagnetyczne i rano boli głowa Pozdro

  9. ♥Miśka♥:

    Jeśli zakupiony filtr był już używany to mogę nie czekać tego tygodnia żeby wytworzył te bakterie, czy muszę czekać? proszę o jak najszybszą odpowiedż. : )

  10. yoyo:

    wyczysc napowietrzacz ..

  11. junior:

    Ktoś wie jakiej średnicy dokładnie jest uszczelka do filtra Fluval 205.

  12. Maciek:

    Witam wszystkich mam pytanie czy Filtr kubełkowy Fluval 205 bedzie dobry do akwarium 72litry goraco pozdrawiam

  13. MIchael:

    fealsiderc kupuj ! ja ma HW-302 i smiga pieknie !

  14. Slonce2020:

    Hej mam akwarium 230 L chce kupic filtr gdzie nie bede musiala wymieniac wody a wiec niewazne ile kosztuje byle byl skuteczny,pomozcie prosze!!!!!!!!!

  15. Soltys:

    Mam filtr aquel fzn 2 rybek 23szt baniak 60litrowy woda krysztal polecam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter