Prawidłowe oświetlenie jest bardzo istotne z względu na wzrost roślin i ryb, a także ze względów estetycznych. Rośliny wykorzystują światło do fotosyntezy – procesu, w którym zmniejszają ilość dwutlenku węgla w wodzie. Odpowiednio zachodzi ona tylko przy prawidłowo długim czasie oświetlenia w ciągu doby. Dostateczna ilość światła potrzebna jest także dla dobrego samopoczucia ryb i innych zwierząt wodnych. Dla prawidłowego wzrostu roślin potrzebne jest światło o właściwym natężeniu i składzie (widmo). Rośliny różnią się między sobą pod względem optymalnego czasu oświetlenia, a także długością fal świetlnych najbardziej właściwych dla fotosyntezy. Ponadto oświetlenie pozwala na zachowanie w akwarium przemienności dnia i nocy, co jest istotne zarówno dla roślin jak i ryb, oraz umożliwia obserwację akwarium.
Naturalne światło jest ograniczane przez szyby w oknach i zasłony, szczególnie wtedy gdy pada z boku. Oświetlenie sztuczne umożliwia w okresie zimowym na wydłużenie dnia do 14 – 16 godzin na dobę, które są wymagane do pielęgnacji tropikalnego akwarium. Światło dzienne ma bardzo duże natężenie i przez to wywołuje w akwarium zbyt silny rozwój glonów. Akwarium możemy oświetlić zamontowując odpowiednie lampy do specjalnej osłony. Zapewnienie światła zbliżonego do naturalnego nie jest zadaniem łatwym, jednakże nasze akwaria funkcjonują odpowiednio przy słabszym oświetleniu. W akwarystyce najczęściej wykorzystujemy lampy fluorescencyjne i wolframowe lub ich kombinacje. Z upływem czasu lampy wolframowe coraz częściej ustępują miejsca lampom fluorescencyjnym. Rośliny akwariowe dla optymalnego wzrostu potrzebują światła o odpowiedniej długości fali.
W handlu dostępne są lampy fluorescencyjne dostarczające właściwe oświetlenie. Potencjalne zapotrzebowanie na światło wynosi 10 W przy oświetleniu fluorescencyjnym lub 40 W przy wolframowym, na 30 cm długości akwarium. Akwarium należy oświetlać minimum 10 godzin na dobę. Niektórzy akwaryści używają po kilka świetlówek w różnych kolorach z których każda jest włączana niezależnie.
Sugerowane minimalne oświetlenie fluorescencyjne:
Długość akwarium Liczba światełek i moc
30 cm 1 X 10 (W)
60 cm 1 X 15 (W)
90 cm 2 X 20 (W)
120 cm 2 x 30 (W)
W niektórych ,,podwodnych ogrodach’’ konieczne jest czasami zamontowanie oświetlenia, nawet wielokrotnie intensywniejszego.
Zalety lamp fluorescencyjnych:
- stosunkowo niskie zużycie prądu
- dostępność w wielu kolorach
- dają równomierne światło
- pozostają zimne
- koszt nabycia lampy
- wymagają bardziej skomplikowanej instalacji
Zalety lamp wolframowych:
- stosunkowo niski koszt ich nabycia.
Wady lamp wolframowych:
- duże zużycie prądu
- szybko sie nagrzewają
- są jednokolorowe
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie szklanej pokrywy pomiędzy lampą, a lustrem wody. Pozwala ona na: zmniejszenie parowania, zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do akwarium, uniemożliwia rybom wyskoczenie z akwarium, chroni lampę przed uszkodzeniem z powodu kondensacji pary wodnej, a także zapobiega nadmiernemu nagrzaniu wody w górnych partiach akwarium. W celu maksymalnego wykorzystania światła dokonujemy okresowego czyszczenia szyby i lampy. Osobiście polecam umieszczenie lampy z przodu. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wtedy lampa rzuca cienie poza zasięgiem naszego wzroku. W dzisiejszych czasach w dostępne są w handlu gotowe pokrywy akwariowe wraz z zainstalowanym oświetleniem o odpowiedniej mocy.
Możemy również sami zrobić pokrywę akwarium i zainstalować w niej odpowiednią lampę.
Pamiętajmy jednak o kilku podstawowych kwestiach:
- wszelkie przewody zabezpieczmy przed dostaniem się do wody.
- uważajmy, aby osłona nie zbiła szyby
- osłona może mieć specjalne klapy ułatwiające dostęp w czasie karmienia
- w celu maksymalnego wykorzystanie światła możemy pomalować osłonę na biało lub zamontować folię aluminiową, która będzie odbijała światło.
- mechanizm włączający oświetlenie może być umieszczony poza akwarium
- możemy podwiesić osłonę lamp
Pamiętajmy również, że unikniemy wielu problemów, jeżeli zapoznamy się z opisem urządzenia podanym przez producenta.
105 komentarzy
Marek:
25.02.2009 17:13ja mam swietlowkie 60cm 18w i energooszczędna 11w i wystarca na 65 l
czang:
18.02.2009 18:54Oswietlanie zarowka energooszczedno daje bardzo fajny efekt.Takze jest godne polecenia.
eugkub:
17.02.2009 03:13Jeśli chodzi o oświetlenie,ja wyeliminowałem świetlówki,a zastosowałem żarówki energooszczędne. Koledzy się śmiali,a teraz sami kombinują oswietlac punktowo.daje to ładne efekty.
dudzio:
16.02.2009 14:35masz za slabe świetlowki powinienies miec minimum 150watt
Rybcia:
13.02.2009 14:01Do Tomek: zmień swietlówki. Używaj jakiegoś preparatu przeciwko mętnieniu wody. Używaj nawozów do roślin firmy SERA. Być może jest to przyczyną, że dajesz za dużo pokarmu rybom, nadmiar azotanów, nadmiar fosforów, silne nasłonecznienie lub duża ilość substancji odżywczych nie pochłonięta przez rośliny.
Tomek:
10.02.2009 21:31Chcialem prosic o pomoc mam w 300l dwie lampy tak zwane swietlowki 2x40 watt i nie rosna rosliny i metnieje mi woda filtry mam ok i co to morze byc prosilbym o pomoc
trax:
28.01.2009 20:03Witam,mam pytanie do dabek0001. Właśnie przymierzam się do konstrukcji takiego oświetlenia i chciałem się zapytać jakich diód urzyłeś? Czy takie sms jak w telefonach, czy zwykle przewlekane i jakiej barwy (temperatura). Te parametry są dość waże:ani za dużo ani za mało! Dzieki za odpowiedź muj mail tomek_rostalski@vp.pl
kajman:
27.01.2009 14:44najlepiej daj 3 swietlowy bedzie lepiej roslo pilnuj podmian wody nie przerybiaj pomiary azotu itd bedzie trawsko roslo :)
Marek:
19.01.2009 00:43dabek0001 - opisz jak to zrobiłes, podziel sie swoimi doświadczeniami.
111:
18.01.2009 14:44Mam pytanie ile kosztuje żarówka fluoresencyjna??
dabek0001:
12.01.2009 18:14a ja od niedawna stosuje zarowki diodowe barwy zimnej. przerobilem kompletnie oryginalna pokrywe od 200l zbiornika. zastosowalem rowniez w niej oswietlenie nocne w 2 kolorach nieb i ziel. powiem krotko moc porownywalna do 60w swietlowki a pobor mocy 3W. co na to powiecie?? :)
felon22:
08.01.2009 18:42Romi a masz miejsce na 3 swietlowki w pokrywie ? bo jak tak to nie ma znaczenia w jakiej kolejnosci je wsadzisz, chyba ze zle zrozumialem pytanie :/ heh
Romi:
05.01.2009 17:15A ja mam 3 świetlówki AQUQ GLO, POWER GLO i FLORA GLO.Doradźcie które z nich założytć i w jakiej kolejności?
DoDi:
15.12.2008 17:11Posiadam dwie możliwości instalacji a 3 różne świetlówki Aquq-Glo, Power-Glo i Flora-Glo. Proszę może ktoś mi podpowie w jakiej kolejności i które zainstalowac?
Marek:
13.12.2008 16:58Na przodzie mam POWER-GLO, na drugim planie FLORA-GLO - czy to dobry zestaw i czy prawidłowa kolejność? Kto sie zna na tym. Czy należy jakieś inne zastosować?