Gurami - ciekawe ryby akwariowe

Od wielu lat hoduje w swoim akwarium gatunek ryb labiryntowatych, a mianowicie gurami. Spotkałem się z nim po raz pierwszy na wystawie akwarystycznej w Berlinie na stoisku jakiegoś Azjatyckiego wystawcy. Od tamtego momentu w mojej głowie zrodził się pomysł, aby założyć hodowle takiego gatunku. Pierwsze okazy zacząłem nabywać od zaprzyjaźnionych zachodnich sąsiadów. Niemcy, od których dostałem wtedy 10 osobników, mieli w swojej hodowli około 250 ryb z rodziny beloncjowatych. Otóż Ci hodowcy, państwo Schmitt, mieli w swoim dorobku wiele tytułów z aren państwowych i europejskich miedzy innymi też, za Helostoma z łac. Gurami. Swój dorobek powiększałem przez rozmnażanie i kupowanie coraz to częściej występujących w Polskich sklepach zoologicznych określonych ryb labiryntowatych. Chciałbym podzielić się z Państwem swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami z hodowli tych okazałych rybek. Charakterystyka ogólna jest bardzo trudna, ponieważ poszczególne podgatunki są mocno zróżnicowane. Bardziej popularne w Polsce to: Dwuplamiste, Mozaikowe, Marmurkowe, Złote czy Olbrzymie. Charakterystykę zacznę od gurami olbrzymiego najmniej popularnego w Polsce spośród wyżej wypisanych. Gurami olbrzymi pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Występuje w wodach państw Tajlandii, Sumatry, Borneo i jeszcze wielu innych. Jego warunki naturalne nie są wymagające. W Azji zamieszkuje stawy, rzeki, bagna, podtopione lasy, kanały i ścieki. Dlaczego może żyć w właśnie takich zbiornikach pozbawionych prawie tlenu? Zagadka jest prosta. Należy do rodziny ryb labiryntowatych, czyli takich, które posiadają dodatkowy organ oddechowy nazywany labiryntem. W ten sposób skrzela unikają większemu bądź mniejszemu zanikowi (związane to jest z gatunkiem), a ryby w regularny sposób pobierają powietrze atmosferyczne z nad lustra wody. Ryba ta jest wyjątkowo smaczna. W Azjatyckich kuchniach jest ona wyjątkowym i tanim daniem. Azjaci trzymają je w przydomowych zbiornikach. Stanowi ona cenny posiłek pokarmowy wśród ludzi uboższych. Ryby młode i dorosłe zdecydowanie różnią się wyglądem. Ciała młodych osobników są silnie bocznie spłaszczone i lekko wydłużone. Płetwy brzuszne, tak jak u innych gurami mają postać długich wąsów. Odbytowa i grzbietowa zaś są przesunięte ku tyłowi i lekko zaostrzone. Barwa ich ciała jest rudobrązowa z zauważalnymi, biegnącymi pionowo, ciemniejszymi pręgami.

Starsza ryba już nie jest tak pięknie ubarwiona. Dojrzałe gurami nie jest atrakcyjne dla oka. Dlaczego? Jego ciało staje się zaokrąglone, przez to głowa wydaję się króciutka na tle tak dużego organizmu, posiada tak jakby na czole lekko widoczny guz, i duże niezbyt estetyczne wargi. Ubarwienie ciała nie ma już nic wspólnego z poprzednia barwą. Płetwy przechodzą z koloru pomarańczowego do koloru ciemnobrązowego. Taką barwę przyjmuje również tylnia część ciała oraz boki ryby. Na ciele wyróżniają się pojedyncze pojedyńcze połyskujące łuski. Znana jest też forma ksantoryczna o barwie kremowo złotej z ciałem silnie usianym czarnymi kropkami. Jak odróżnić samca od samicy? Bardzo łatwo. Samiec posiada o wiele bardziej zaostrzone płetwy grzbietową i odbytową.

Warunki naturalne, z jakimi te ryby się spotykają w Azji są czasami dla nich drastyczne, ale w nich żyją i pobierają z nich pokarm. Nikt nie wie ile dziennie ginie gurami w takich warunkach, dlatego dla dobra naszych ryb stwórzmy im takie warunki, na jakie zasługują i w jakich będą wspaniale się rozwijać. Młode osobniki są bardzo agresywne względem swojego gatunku, dlatego należy je hodować pojedynczo. Rozmiary takiego młodego rozbójnika dochodzą do 20 cm. Zapewniamy mu zbiornik duży około 200 L. Akwarium należy szczelnie przykryć tak, aby ryby, gdy będą pobierać pokarm nie przeziębiły sobie błędnika. Zbiornik powinien dobrze naświetlony światłem sztucznym i stać w miejscu dobrze nasłonecznionym. Ryba ta produkuje olbrzymie ilości metabolitów, co sprawia, że w naszym zbiorniku powinniśmy umieścić bardzo wydajny filtr. Ja w swojej hodowli nie stosuje wielkich filtrów, lecz filtry średnie - ale w kliku sztukach - jeśli chodzi o dorosłe gatunki. Dla młodego pojedynczego osobnika z pewnością wystarczy jeden duży filtr. Montujemy również grzałkę, która będzie podgrzewać wodę do 22-30’C. Twardość wody i odczyn nie mają większego znaczenia w hodowli tej ryby. Na podłoże dla tego gatunku stosujemy ciemny piasek lub żwir. Będzie on dobrze kontrastował z naszymi jasnymi rybami. Elementy dekoracyjne takie jak korzeń, czy kamienie lub kawałki drzewa umieszczamy już według własnego upodobania. Nie ma tu jakiś przeciwwskazań, o stosowaniu takich elementów. Ważnym czynnikiem jest duże pokrycie roślinami naszego zbiornika, ponieważ w naturalnym biotopie występuje taka roślinność.

Ryby te chętnie zjedzą sobie pokarm roślinny mogą one podskubywać nasze rośliny. Dlatego powinniśmy urozmaicać ich pokarm roślinami zielonymi. Jednak w porze tarła nie unikniemy podjadania roślin. W naturze gurami mają też styczność z roślinami pływającymi, dlatego też możemy takie umieścić w zbiorniku. Powinniśmy zasadzić rośliny w określonej części akwarium, zaś w innej pozostawić dużo wolnej przestrzeni. Będzie ona powodować, że częściej będziemy mogli oglądać swoje ryby, a one będą miały więcej miejsca do wzmożonego ruchu. Dorosłe osobniki nie są już groźne, dlatego można je umieścić z innymi gatunkami ryb zbliżonymi rozmiarami do gurami, aby nie stały się ich pokarmem. Zalecam też ze względu na zdolności produkcyjne ryb podmieniać tygodniowo 20% wody. Ryba ta jak wiadomo jest dosyć duża, dochodzi do rozmiarów 40 cm. Wiadomo, że też musi dużo jeść, ponieważ jest ona ogromnym żarłokiem. W naturze zjada chyba wszystko, co jej podejdzie pod pyszczek. W akwarium też nie wybrzydza. U mnie zjadałyby wszystko, co bym im podał, ale nie chce ryzykować choroby tak, więc polecam: larwy muchówek, dżdżownice, małe rybki, filety rybne, mrożonki, sztuczne płatki, granulki, tabletki, sałatę szpinak, parzony groszek, cukinie, marchewkę, pokrojone banany, winogrona, wiśnie, ziemniaki. Wśród wszystkich moich ryb jest wiele odważnych, które przyjmują pokarm wprost z ręki. Gdy posiadamy parę ryb, które zdolne są do rozrodu i mamy dość duży zbiornik tarło jest tylko kwestią czasu. Obydwoje rodzice budują gniazdo z roślin połączonych pęcherzykami piany. Gdy samica zniesie ikrę należy ją odłowić do innego zbiornika, zaś samiec będzie ziarenka ikry przenosił do gniazda. W sile wieku samicy można od niej uzyskać około 3500 jaj. Po dobie młode będą się już wylęgać i przebywać do około 5 dni w gnieździe. Samiec opiekę będzie sprawował nad nimi jakieś 2-3 tygodnie i należy go później odłowić, bo będzie chciał zjeść swoje młode. Po wyjściu z gniazda młode będą szukać pokarmu. Możemy im wtedy podawać w pył zmielony suchy pokarm lub np. drobny plankton. Gdy będziemy prawidłowo je karmić po kwartale będą miały około 3 cm długości zaś po roku 20 cm. Gurami olbrzymi należy do ryb wyjątkowo długo żyjących.

Innym gatunkiem gurami, który posiadam we własnej hodowli jest gurami dwuplamisty. Przeczytałem w fachowej literaturze, iż ta ryba jest jednym z pierwszych okazów ryb akwariowych w Europie. W zaprezentowano ją w Hamburgu już w 1896 roku. Przywieziono je wód Południowo-Wschodniej Azji. Mieszka w wodach rozlewiskowych i polach ryżowych takich państw jak Birma, Wietnam, Tajlandia i inne. Ubarwienie podstawowe jest szaro-oliwkowe z lekkim niebieskim odcieniem, a na bokach po dwie ciemne plamy. Pierwsza znajduje się tuż poniżej linii bocznej połowie długości ciała, druga u nasady płetwy ogonowej. Płetwy brzuszne posiadają wąsy czuciowe długich rozmiarów. Płetwy piersiowe są niemal bezbarwne, zaś grzbietowa, ogonowa i odbytowa są upstrzone licznymi plamkami barwy jasnożółtej do niemal pomarańczowej.

Dymorfizm płciowy jest widoczny poprzez smuklejsze ciało, jaśniejsze i bardziej wydłużoną płetwę grzbietową i odbytową samca. Poprzez kilkudziesięciolecia hodowli tej ryby i poprzez krzyżowanie jej w rożny sposób otrzymano taką odmianę jak gurami złoty, niebieski lub marmurkowy. Zajmijmy się jednak dwuplamistym. W naturze zamieszkuje gorące, silnie nasłonecznione, muliste, gęsto porośnięte, pozbawione prawie tlenu wody. Podobne warunki należałoby zapewnić mu w akwarium. Minimalny zbiornik, jaki powinniśmy zapewnić swoim rybom to 100 L. Rzecz jasna zbiornik mocno przykrywamy nie tylko z obawy na przeziębienie, ale też na możliwość wyskoczenia z akwarium naszej ryby. Gdy zbiornik postawimy w miejscu gdzie będzie silnie padało na nie słońce nasze ryby wtedy najlepiej będą się prezentować. Są tego wady związane z szybkim powstawaniem glonów w akwarium, ale myślę, że żaden szanujący się akwarysta nie pozwoli sobie na takie zaniedbanie w zbiorniku. Jako podłoże zastosujmy gruby piasek lub drobny żwir. Nie używajmy dekoracyjnych kamieni, ponieważ nie występują one w naturalnym biotopie. Nawiązanie do biotopu ma duże znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze ryby dobrze komponowały się z zbiornikiem. Dlatego możemy zadbać o urozmaicenie w postaci kawałków korzeni, pędy bambusa, lignitów. Akwarium dekorujemy silnie roślinnością z małym wolnym miejscem do pływania. Wskazana jest obecność roślin pływających. Będą rozpraszać nadmiar światła panującego w zbiorniku. Warunki wodne muszą być sporo lepsze niż w przypadku gurami olbrzymiego. Dla naszego gurami dwuplamistego woda musi być ciepła. Najlepiej, gdy w zbiorniku będzie panować od 24 do 28’C. Twardość wody najlepiej, aby była w przedziale pH 6,0-7,5. Trzeba również zadbać o systematyczną małą podmianę. Ja polecam ok. 20% wody wymienić w zbiorniku. Systematycznie trzeba również w terminie podmiany wody (ale pamiętając o jak najmniejszym zestresowaniu ryb) wybierać z podłoża odchody ryb. Nasze gurami należą do gatunku ryb bardzo spokojnych, jeśli chodzi o współlokatorów w akwarium. Od czasu do czasu zdarza się, że jakiś osobnik podskubuje inną rybę z długimi płetwami, jest to jednak rzadkością. Aczkolwiek agresja jest spotykana wśród tych ryb, ale tylko wśród dorosłych samców. Dlatego w naszym akwarium niech znajduje się jeden samiec z jedną lub kilkoma samicami. Dokarmianie naszych ryb tak jak w przypadku wyżej opisanych jest wyjątkowo łatwe. Gurami dwuplamisty skonsumuje wszystko. Karmę podajemy taką samą jak w przypadku olbrzymiego. Więcej na temat rozmnażania czy zachowania narybku opowiedziałem powyżej w opisie gurami olbrzymiego .

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu o nicku Feel.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

63 komentarzy

 1. Marcin9601:

  Joker784 jeśli samiec robi przy tafli "babelki" to jest to gniazdo piankowe gdzie wykluja sie male gurami.

 2. Pytka:

  Ja mam różne ryby i miedzyinnymi 2gurami. Moje pytanie brzmi: czy jeżeli jakieś inne ryby np. mieczyki będą miały młode, to czy gurami mi je zjedzą???

 3. Bogdan40:

  Czy mogę wpuścić ryby do wody o temperaturze 19 stopni Celsjusza ?

 4. akwaryska1241:

  Joker784 gurami jest rybą labiryntową więc wypływa na powierzchnię by nabrać powietrza, bo nie oddycha tlenem rozpuszczonym w wodzie

 5. Joker784:

  Witam mam pytanko mam bardzo zarośniete akwarium z gurami ale samiec co jakis czas dziwnie sie zaczowuje podpływa do góry i takie bombelki daje i tego jest pełno i niewiem czy cos mam zrobioć czy to zostawić w spokoju. Pozdrawiam

 6. cyntia:

  Samiec gurami ma zdecydowanie dłuższą płetwę grzbietową , samica ma małą i krótką. Ponadto samiec wydaje się szczuplejszy , w okresie godów kolory samców ciemnieją.

 7. rybka:

  jak odróżnić płeć gurami?

 8. mati95:

  Ja mam 2gurami mozaikowe i nie mogę je rozróżnić czy to 2samce czy samice.Większa rybka terroryzuje mniejszą. Nie wiem co zrobić proszę o pomoc!!!

 9. malwina:):

  mam pytanko mam ryby w parkach 2 gurami kiryski 4danio 2piranie ozdobne mieczyki neony skalary sumy rekinie i glonojady kupilam 2krewetki i cos mi je zjadlo ani sladu po 1dniu ktora ryba mogla je zjesc prosze o kontakt malwis19@interia.pl dodam ze dopiero ucze sie

 10. KSN:

  ja miałem gurami identyczną jak na pierwszym zdjęciu, i miała 8-9 lat, zdechła ze starości

 11. Klara 60:

  sluchajcie nie mam gurami ale ma moja kolezanka i wiecie co to sa bardzo fajne ryby ;)a i powiedzcie w takiej jedenj ksiazce czytam ze rybom mozna dawac ziemniaki doradzdzie czy gotowane czy wogole mozna im takie dawać pliss...prosze o odpowiedz ;)

 12. Klara 60:

  sluchajcie nie mam gurami ale ma moja kolezanka i wiecie co to sa bardzo fajne ryby ;)a i powiedzcie w takiej jedenj ksiazce czytam ze rybom mozna dawac ziemniaki doradzdzie czy gotowane czy wogole mozna im takie dawać pliss...prosze o odpowiedz ;)

 13. Piter2893:

  Do Pit: Myślę że nie będzie w tej obsadzie problemow. Kup jeszcze 4-6 kirysow panda :)

 14. Pit:

  Witam, mam pytanie, zakładam nowe akwarium 112 litrów, chciałbym tam umiescic 3-4 mlode gurami, troche neonkow i molinezje, czy taki miks jest odpowiedni? ewentualnie jakie inne rybki byscie doradzali.

 15. Domek:

  Do Madzik: Zastanów się dobrze. Ja mam danio ale nie jestem z nich zadowolony. To bardzo ruchliwe, wszędobylskie rybki. Gurami nie będzie się dobrze czuł w ich towarzystwie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter