Gurami - ciekawe ryby akwariowe

Od wielu lat hoduje w swoim akwarium gatunek ryb labiryntowatych, a mianowicie gurami. Spotkałem się z nim po raz pierwszy na wystawie akwarystycznej w Berlinie na stoisku jakiegoś Azjatyckiego wystawcy. Od tamtego momentu w mojej głowie zrodził się pomysł, aby założyć hodowle takiego gatunku. Pierwsze okazy zacząłem nabywać od zaprzyjaźnionych zachodnich sąsiadów. Niemcy, od których dostałem wtedy 10 osobników, mieli w swojej hodowli około 250 ryb z rodziny beloncjowatych. Otóż Ci hodowcy, państwo Schmitt, mieli w swoim dorobku wiele tytułów z aren państwowych i europejskich miedzy innymi też, za Helostoma z łac. Gurami. Swój dorobek powiększałem przez rozmnażanie i kupowanie coraz to częściej występujących w Polskich sklepach zoologicznych określonych ryb labiryntowatych. Chciałbym podzielić się z Państwem swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami z hodowli tych okazałych rybek. Charakterystyka ogólna jest bardzo trudna, ponieważ poszczególne podgatunki są mocno zróżnicowane. Bardziej popularne w Polsce to: Dwuplamiste, Mozaikowe, Marmurkowe, Złote czy Olbrzymie. Charakterystykę zacznę od gurami olbrzymiego najmniej popularnego w Polsce spośród wyżej wypisanych. Gurami olbrzymi pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Występuje w wodach państw Tajlandii, Sumatry, Borneo i jeszcze wielu innych. Jego warunki naturalne nie są wymagające. W Azji zamieszkuje stawy, rzeki, bagna, podtopione lasy, kanały i ścieki. Dlaczego może żyć w właśnie takich zbiornikach pozbawionych prawie tlenu? Zagadka jest prosta. Należy do rodziny ryb labiryntowatych, czyli takich, które posiadają dodatkowy organ oddechowy nazywany labiryntem. W ten sposób skrzela unikają większemu bądź mniejszemu zanikowi (związane to jest z gatunkiem), a ryby w regularny sposób pobierają powietrze atmosferyczne z nad lustra wody. Ryba ta jest wyjątkowo smaczna. W Azjatyckich kuchniach jest ona wyjątkowym i tanim daniem. Azjaci trzymają je w przydomowych zbiornikach. Stanowi ona cenny posiłek pokarmowy wśród ludzi uboższych. Ryby młode i dorosłe zdecydowanie różnią się wyglądem. Ciała młodych osobników są silnie bocznie spłaszczone i lekko wydłużone. Płetwy brzuszne, tak jak u innych gurami mają postać długich wąsów. Odbytowa i grzbietowa zaś są przesunięte ku tyłowi i lekko zaostrzone. Barwa ich ciała jest rudobrązowa z zauważalnymi, biegnącymi pionowo, ciemniejszymi pręgami.

Starsza ryba już nie jest tak pięknie ubarwiona. Dojrzałe gurami nie jest atrakcyjne dla oka. Dlaczego? Jego ciało staje się zaokrąglone, przez to głowa wydaję się króciutka na tle tak dużego organizmu, posiada tak jakby na czole lekko widoczny guz, i duże niezbyt estetyczne wargi. Ubarwienie ciała nie ma już nic wspólnego z poprzednia barwą. Płetwy przechodzą z koloru pomarańczowego do koloru ciemnobrązowego. Taką barwę przyjmuje również tylnia część ciała oraz boki ryby. Na ciele wyróżniają się pojedyncze pojedyńcze połyskujące łuski. Znana jest też forma ksantoryczna o barwie kremowo złotej z ciałem silnie usianym czarnymi kropkami. Jak odróżnić samca od samicy? Bardzo łatwo. Samiec posiada o wiele bardziej zaostrzone płetwy grzbietową i odbytową.

Warunki naturalne, z jakimi te ryby się spotykają w Azji są czasami dla nich drastyczne, ale w nich żyją i pobierają z nich pokarm. Nikt nie wie ile dziennie ginie gurami w takich warunkach, dlatego dla dobra naszych ryb stwórzmy im takie warunki, na jakie zasługują i w jakich będą wspaniale się rozwijać. Młode osobniki są bardzo agresywne względem swojego gatunku, dlatego należy je hodować pojedynczo. Rozmiary takiego młodego rozbójnika dochodzą do 20 cm. Zapewniamy mu zbiornik duży około 200 L. Akwarium należy szczelnie przykryć tak, aby ryby, gdy będą pobierać pokarm nie przeziębiły sobie błędnika. Zbiornik powinien dobrze naświetlony światłem sztucznym i stać w miejscu dobrze nasłonecznionym. Ryba ta produkuje olbrzymie ilości metabolitów, co sprawia, że w naszym zbiorniku powinniśmy umieścić bardzo wydajny filtr. Ja w swojej hodowli nie stosuje wielkich filtrów, lecz filtry średnie - ale w kliku sztukach - jeśli chodzi o dorosłe gatunki. Dla młodego pojedynczego osobnika z pewnością wystarczy jeden duży filtr. Montujemy również grzałkę, która będzie podgrzewać wodę do 22-30’C. Twardość wody i odczyn nie mają większego znaczenia w hodowli tej ryby. Na podłoże dla tego gatunku stosujemy ciemny piasek lub żwir. Będzie on dobrze kontrastował z naszymi jasnymi rybami. Elementy dekoracyjne takie jak korzeń, czy kamienie lub kawałki drzewa umieszczamy już według własnego upodobania. Nie ma tu jakiś przeciwwskazań, o stosowaniu takich elementów. Ważnym czynnikiem jest duże pokrycie roślinami naszego zbiornika, ponieważ w naturalnym biotopie występuje taka roślinność.

Ryby te chętnie zjedzą sobie pokarm roślinny mogą one podskubywać nasze rośliny. Dlatego powinniśmy urozmaicać ich pokarm roślinami zielonymi. Jednak w porze tarła nie unikniemy podjadania roślin. W naturze gurami mają też styczność z roślinami pływającymi, dlatego też możemy takie umieścić w zbiorniku. Powinniśmy zasadzić rośliny w określonej części akwarium, zaś w innej pozostawić dużo wolnej przestrzeni. Będzie ona powodować, że częściej będziemy mogli oglądać swoje ryby, a one będą miały więcej miejsca do wzmożonego ruchu. Dorosłe osobniki nie są już groźne, dlatego można je umieścić z innymi gatunkami ryb zbliżonymi rozmiarami do gurami, aby nie stały się ich pokarmem. Zalecam też ze względu na zdolności produkcyjne ryb podmieniać tygodniowo 20% wody. Ryba ta jak wiadomo jest dosyć duża, dochodzi do rozmiarów 40 cm. Wiadomo, że też musi dużo jeść, ponieważ jest ona ogromnym żarłokiem. W naturze zjada chyba wszystko, co jej podejdzie pod pyszczek. W akwarium też nie wybrzydza. U mnie zjadałyby wszystko, co bym im podał, ale nie chce ryzykować choroby tak, więc polecam: larwy muchówek, dżdżownice, małe rybki, filety rybne, mrożonki, sztuczne płatki, granulki, tabletki, sałatę szpinak, parzony groszek, cukinie, marchewkę, pokrojone banany, winogrona, wiśnie, ziemniaki. Wśród wszystkich moich ryb jest wiele odważnych, które przyjmują pokarm wprost z ręki. Gdy posiadamy parę ryb, które zdolne są do rozrodu i mamy dość duży zbiornik tarło jest tylko kwestią czasu. Obydwoje rodzice budują gniazdo z roślin połączonych pęcherzykami piany. Gdy samica zniesie ikrę należy ją odłowić do innego zbiornika, zaś samiec będzie ziarenka ikry przenosił do gniazda. W sile wieku samicy można od niej uzyskać około 3500 jaj. Po dobie młode będą się już wylęgać i przebywać do około 5 dni w gnieździe. Samiec opiekę będzie sprawował nad nimi jakieś 2-3 tygodnie i należy go później odłowić, bo będzie chciał zjeść swoje młode. Po wyjściu z gniazda młode będą szukać pokarmu. Możemy im wtedy podawać w pył zmielony suchy pokarm lub np. drobny plankton. Gdy będziemy prawidłowo je karmić po kwartale będą miały około 3 cm długości zaś po roku 20 cm. Gurami olbrzymi należy do ryb wyjątkowo długo żyjących.

Innym gatunkiem gurami, który posiadam we własnej hodowli jest gurami dwuplamisty. Przeczytałem w fachowej literaturze, iż ta ryba jest jednym z pierwszych okazów ryb akwariowych w Europie. W zaprezentowano ją w Hamburgu już w 1896 roku. Przywieziono je wód Południowo-Wschodniej Azji. Mieszka w wodach rozlewiskowych i polach ryżowych takich państw jak Birma, Wietnam, Tajlandia i inne. Ubarwienie podstawowe jest szaro-oliwkowe z lekkim niebieskim odcieniem, a na bokach po dwie ciemne plamy. Pierwsza znajduje się tuż poniżej linii bocznej połowie długości ciała, druga u nasady płetwy ogonowej. Płetwy brzuszne posiadają wąsy czuciowe długich rozmiarów. Płetwy piersiowe są niemal bezbarwne, zaś grzbietowa, ogonowa i odbytowa są upstrzone licznymi plamkami barwy jasnożółtej do niemal pomarańczowej.

Dymorfizm płciowy jest widoczny poprzez smuklejsze ciało, jaśniejsze i bardziej wydłużoną płetwę grzbietową i odbytową samca. Poprzez kilkudziesięciolecia hodowli tej ryby i poprzez krzyżowanie jej w rożny sposób otrzymano taką odmianę jak gurami złoty, niebieski lub marmurkowy. Zajmijmy się jednak dwuplamistym. W naturze zamieszkuje gorące, silnie nasłonecznione, muliste, gęsto porośnięte, pozbawione prawie tlenu wody. Podobne warunki należałoby zapewnić mu w akwarium. Minimalny zbiornik, jaki powinniśmy zapewnić swoim rybom to 100 L. Rzecz jasna zbiornik mocno przykrywamy nie tylko z obawy na przeziębienie, ale też na możliwość wyskoczenia z akwarium naszej ryby. Gdy zbiornik postawimy w miejscu gdzie będzie silnie padało na nie słońce nasze ryby wtedy najlepiej będą się prezentować. Są tego wady związane z szybkim powstawaniem glonów w akwarium, ale myślę, że żaden szanujący się akwarysta nie pozwoli sobie na takie zaniedbanie w zbiorniku. Jako podłoże zastosujmy gruby piasek lub drobny żwir. Nie używajmy dekoracyjnych kamieni, ponieważ nie występują one w naturalnym biotopie. Nawiązanie do biotopu ma duże znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze ryby dobrze komponowały się z zbiornikiem. Dlatego możemy zadbać o urozmaicenie w postaci kawałków korzeni, pędy bambusa, lignitów. Akwarium dekorujemy silnie roślinnością z małym wolnym miejscem do pływania. Wskazana jest obecność roślin pływających. Będą rozpraszać nadmiar światła panującego w zbiorniku. Warunki wodne muszą być sporo lepsze niż w przypadku gurami olbrzymiego. Dla naszego gurami dwuplamistego woda musi być ciepła. Najlepiej, gdy w zbiorniku będzie panować od 24 do 28’C. Twardość wody najlepiej, aby była w przedziale pH 6,0-7,5. Trzeba również zadbać o systematyczną małą podmianę. Ja polecam ok. 20% wody wymienić w zbiorniku. Systematycznie trzeba również w terminie podmiany wody (ale pamiętając o jak najmniejszym zestresowaniu ryb) wybierać z podłoża odchody ryb. Nasze gurami należą do gatunku ryb bardzo spokojnych, jeśli chodzi o współlokatorów w akwarium. Od czasu do czasu zdarza się, że jakiś osobnik podskubuje inną rybę z długimi płetwami, jest to jednak rzadkością. Aczkolwiek agresja jest spotykana wśród tych ryb, ale tylko wśród dorosłych samców. Dlatego w naszym akwarium niech znajduje się jeden samiec z jedną lub kilkoma samicami. Dokarmianie naszych ryb tak jak w przypadku wyżej opisanych jest wyjątkowo łatwe. Gurami dwuplamisty skonsumuje wszystko. Karmę podajemy taką samą jak w przypadku olbrzymiego. Więcej na temat rozmnażania czy zachowania narybku opowiedziałem powyżej w opisie gurami olbrzymiego .

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu o nicku Feel.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

63 komentarzy

  1. daro:

    czy odrosną delikatne płetwy piersiowych przekształcone w wyrostki czuciowe ??

  2. akwarysta/:

    ja mam 1 guramina i pływa z innymi rybkami mam na razie 10l akwa ale mam zamiar za 6 dni kupić większe bo to jest za małe do tych rybek mam jeszcze 2 molinezje 2 glonojady i tego guramina kiedyś miałem więcej rybek ale mi zdechły pozdrawiam

  3. Madzik:

    Je bym chciała do 112l 3-4 mozaiki i 15 danio weloniastych. Dobrze się będą czuły?

  4. Zapaleniec :

    Możesz go poprostu kupić, Ja swój kupiłem za 5zł.

  5. miki97:

    Mam do was pytanie jak sie robi kotnik prosze pomużcie...plis

  6. Patryk:

    Jak długo gurami żyje?

  7. kangur:

    Jak macie gurami nie dokupujcie brzanek rekinich. Co prawda nie atakuja one gurami ale szybko rosna i sa bardzo ploche a smigajac w poplochu po calym akwa stresuja inne ryby a zwlaszcz gurami tak, ze siedza pochowane po krzakach i ani im w glowie plywanie nie mowiac o amorach. Pozdrawiam

  8. Michal:

    On ci tej ryby nie je tylko gania weź wsadź rękę i go poganiaj z 30 min mi bil welona to go zaczelem terroryzowac ręka lapac szczypac i przestal DOO KAMY

  9. Mati:

    Mam 3 akwaria w tym 1 słodkowodne a w nim 8 górali plamistych i są bardzo fajne naprawde polecam ;)

  10. Wiola:

    jak najlatwiej wybierac odchody rybek zeby ich nie stresowac....mam odkurzacz ale bez pompki i wlasciwie wciaga ale niezbyt duzo...j

  11. rybnik146:

    bo chca ci sie wytrzec

  12. Kama:

    moja niebieska gurami ciagle goni i podgryza ta złotą... Dlaczego???

  13. Barcik:

    mam pytanie czy te ryby moga byc z brzankami sumatrzanskimi w akwarium 80l zasadzilem roslinki i za 2 tygodnie bede wprowadzal rybki zastanawiam sie nad rybkami ladnymi i dosc latwymi w utrrzymaniu ;]

  14. gurami1995:

    Mam 1 gurami dwuplamistego i 1 zlocistego.Ten pierwszy ciągle goni i pływa za złocistym.Co sie dzieje czy to bujka, czy tarło?????Pomożcie prosze

  15. Pisior:

    eFa2oo8:do kotnika wkladaj tylko jesli samiec zacznie budowac gniazdo w akwa ogolnym...byc mzoe anwt nie dobrala sie ta parka :) a mzoe to sa 2 samce/samice?dosc glupi blad ktory popelniaja "lajkonicy" ^^

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter