Pielęgnica pawiooka

Opis

Pielęgnica pawiooka - Astronotus ocellatus. Pielęgnica pawiooka jest jedną z największych ryb akwariowych. Zwana jest również Oskarem lub pawim okiem. W zależności od wieku i miejsca pochodzenia może posiadać różny deseń barwny. Jest wyjątkowo łagodna, bierze pokarm z ręki, ale może także ukąsić. Jej popularność wzrosła jeszcze po wyhodowaniu odmiany czerwonej, zwanej czerwonym Oskarem.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w dorzeczach Amazonki, Parany, Rio Paraguay i Rio Negro.

Długość

Zazwyczaj osiąga długość około 30 cm.

Odżywianie

Pielęgnice pawiookie należy karmić rybami żywymi lub świeżymi martwymi, podawanymi w całości lub kawałkach, nagimi ślimakami, dżdżownicami, kawałkami wołowiny itp.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24-28 C.

Warunki hodowlane

Woda powinna mieć odczyn pH 6,5-7,6 oraz twardość 2 dCH. Akwarium powinno mieć co najmniej 1,5 m długości. Pawiooka jest rybą, która niszczy rośliny, więc należy umieścić ją w akwarium ze sztucznymi lub posadzić naturalne w doniczkach i przykryć wierzchnią warstwę kamykami, by uniemożliwić wykopywanie korzeni. Ze względu na szybką przemianę materii w naszym akwarium powinniśmy zastosować wydajny filtr. Konieczna jest również częsta podmiana części wody.

Rozmnażanie

Do rozrodu rybie tej potrzebne jest bardzo obszerne akwarium , obfity pokarm, świeża i ciepła woda. Po osiągnięci około 11-12 cm ryby te zaczynają się dobierać w pary, które wspólnie czyszczą kamienie i unikają innych ryb. Kamienie groty powinny być ułożone tak, aby nie rozsypały się podczas kopania gniazd lęgowych. Należy trzymać wtedy każdą parę oddzielnie. Samica składa około 250-300 beczkowatych, brunatnobiałych jaj, układa je równomiernie na oczyszczonych kamieniach. Para mocno chroni miejsca złożenia ikry. Aczkolwiek nie wszystkie pary mają taki instynkt, niektóre mogą nawet zjadać jaja i narybek. Dlatego też należy przenieść kamienie ze złożoną ikra do innego akwarium. Małe pielęgnice wylęgają się po zazwyczaj po około 3 dniach. Larwy mają duży woreczek żółciowy i są słabo rozwinięte. Po upływie pięciu dni zaczynają samodzielnie pobierać pokarm. Młode rybki mają bardzo ciekawe i żywe ubarwienie.

212 komentarzy

  1. tygra:

    hodowałąm parkę w 200 l - cudowne ryby, jak psy, dawały się gąłskać. W 1,5roku urosły mi z 5 do 32 i 34cm. Z uwagi na zmiany w życiu musiałam oddać je i akwa niestety. Teraz jednak znów planuję powrót do tego gatunku, bo mimo że od 2 lat znów mam akwarium (roślinne) nie daje mi ono takiej radość ja pawiookie. Teraz założe akwa 240 może 300l i wpuszcze tam 2 sztuki.

  2. Slawo:

    Ja mam 2 red tigery i jednego albinoska narazie 6 cm ale jak poznać samca a jak samice może ktoś elokwentny się wypowie?????? Pozdrawiam

  3. Neptun:

    Moji drodzy jak zachowuja sie oskary ktore dobieraja sie w pary?Opiszcie pare zachowan,z gory dzieki.

  4. tasior:

    Hej od roku posiadam pielęgnice pawoiokie szuk dwie razem z papuzimi i jak na razie sa bardzo spokojne i toważyskie a do tego eleganckie czyli są pięęęęęękne!!!!

  5. RYKARDO56:

    Rybki te bardzo ładnie się komponują razem z pielegnicą papuzią tej samej wielkosci i nie walczą ze sobą są zgodne pieknie to wygląda w akwarium.

  6. Piotr:

    ile kosztuje i gdzie je dostane w gdańsku

  7. ;):

    Piękna ryba , ale nie na początek (agresywna)

  8. Error:

    Już w latach osiemdziesiątych hodowałem pielegnice pawiooką. Jadła m.in.: mniejsze ryby, wołowinę, kijanki, żaby, owady, a nawet... zdechłego chomika. Któregoś dnia stłukła akwarium... i skończyła na patelni... Nawet smaczna!

  9. R:

    TO PIERWSZA RYBKA JAKĄ MNIAŁEM

  10. kamil:

    mozna je karmic madami???

  11. Andrzej z Calgary:

    Te ryby sa inteligentniejsze od polowy osob co sie tutaj wypowiedzialo na ich temat.Mam 4 szt. Oskar czerwony sa przepiekne.Mieszkam Canadzie i zal mi tych pismakow.

  12. adrianq:

    ludzie żaden potwór! Normalna ryba ja ją trzymam na razie z zebrami(mam nadzieję że znajdę na nie nabywce) bo jak na razie to zebry dominują w akwa a nie pawice...Kupilem im suma rekiniego ale go zjadły i w żadnym wypadku nie uważam ich za potwory bo legalnie go sobie upolowała, co prawda było mi żal ale taka jest ich natura! Mój błąd sum był za mały i otwarcie się do tego przyznaje! Są bardzo ładne ale i duże więc jeśli chcecie je hodować polecam akwa 300l+ albo 200+ dla jedenej pawicy. Piszecie głupowy najpierw poczytajcie trochę a potem mówcie że to potwory każda pielęgnica to drapieżnik! Na wasze rozumowanie to nawet bojek jest potworem bo jest w stanie pozabijać gupiki itp itd...

  13. Tuptuś:

    Miałem już wiele gatunków ryb, dopiero pawice dały mia naprawdę ogromną frajdę z akwarystyki :D Jak wracam z pracy to jak szczeniaczki czekają przy szybie na jedzonko. Bardzo inteligentne i szybko się uczą :)Większość problemów jakie mają inni akwaryści to próby utrzymania pawic w akwarium ogólnym z inną drobnicą a tym czasem te ryby potrzebują przestrzeni i właśnie wtedy prezentują swoje piękno i majestat :) Zapraszam na pawiookie.pl :)

  14. Derek:

    Czytam te komentarze i w głowie mi się nie mieści co wypisujecie za bzdury o pawiookich.Hoduję je od 25 lat.Nie ma lepszej,kontaktowej ryby od tych pielęgnic !

  15. sala:

    mam jedna sztuke poza nia 4 plamooki i pare innych chcialbym kupic druga ale nie wiem czy to samiec czy samica ma okolo 15 cm. boje sie ze nowa zażre .gurna pletwe ma zaokraglona .jak je rozruznic .

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter