Pielęgnica zebra

Opis

Pielęgnica zebra - Archocentrus nigrofasciatus. Jest gatunkiem nietolerancyjnym wobec osobników podobnej wielkości, w szczególności podczas tarła lub gdy wprowadzimy nowa rybę do akwarium. Na białawoszarym ciele biegnie siedem do dziesięciu poprzecznych szerokich czarnych pasów. Samica w czasie tarła ma pomarańczowe zabarwienie brzucha.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Zamieszkuje wody Ameryki Środkowej.

Długość

Osiąga wielkość 12 cm. Samce są większe od samic.

Odżywianie

Toleruje wszystkie pokarmy łączne z żywym. Dieta powinna zawierać składniki roślinne.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 22-27 C.

Warunki hodowlane

Powinny być hodowane w większych akwariach, ponieważ osiąga ona spore rozmiary oraz ma silne zachowania terytorialne. Najlepiej trzymać ją w zbiorniku jednogatunkowym lub z równie wielkimi osobnikami. Zbiornik powinien zawierać wiele kryjówek utworzonych z płaskich lub zaokrąglonymi kamieniami. Należy obsadzić akwarium roślinami sztucznymi lub niejadalnymi, ponieważ ta ryba zjada delikatne roślinki.

Rozmnażanie

Rodzice pilnują, złożonej uprzednio na oczyszczonej powierzchni jaskini lub górnej części gładkiego kamienia, kleistej ikry, a potem narybku.

281 komentarzy

 1. krzychu:

  arek spokojnie w 100l parke mozesz trzymac

 2. karol:

  mozesz trzymać parę w 100 litrach, ja miałem parę w 112

 3. Radek:

  Przyjme pielegniczki samce

 4. arek d.:

  Czy mogę trzymać 1parę tych. ryb w 100l.

 5. :

  Mam do sprzedania za symboliczna kwote 150sztuk zebry odmiana zwykła i albinotyczna. Około 3-4cm. Międzylesie(dolnośląskie)533033463 nr.jul@vp.pl

 6. ZEBRA:

  Kupie samice zebry ... Białystok daniken@gmail.com

 7. Marta:

  Witam. Mam do sprzedania ok 12 sztuk pielegnic. Rozne rozmiary (5-10cm). Mozliwa wymiana na pokarm. Woj opolskie, Namysłów 601872306

 8. Michał3333:

  Jak chcecie zredukować liczbę małych zeberek w akwarium to kupcie np. akarę pomarańczopłetwą,pawiooką albo coś w tym stylu... Metoda tyle okrutna, co skuteczna, ale nie trzeba wydawać kasy na żywy pokarm.

 9. Wiktoria:

  Witam, Mam parkę Pielęgnic zeberek i stado ok 50szt młodych z chęcią sprzedam lub wymienię na pokarm lub roślinkę. Wiktoria Gdynia 793786868

 10. Martyna:

  Hej.Mam parkę zeberek z dwojgiem młodych. Dziś zauważyłam, że samica siedzi w kokosie i coś tam skubie, myślałam, że to składa jajka, ale nic nie było.Ma też jakby taki otworek na brzuchu. Czy to może znaczyć, ze wkrótce złoży jajka?

 11. Paweł:

  Czy można trzymać zebry z neonkami?

 12. adam:

  czesc,...do zeberek dokupilem 3+1 p.elioti, jak dotad daja wspolnie rade

 13. kr:

  Jak długo żyją te ryby, bo mój samiec ma 6,5 roku i zastanawiam się czy już jest stary? Mam nadzieję, że nie, bo to mój pupilek :)

 14. Kuba:

  mam stado do zeberek parke i 50 młdych 2-3 cm chetnie sprzedam lub zamienie na inne Łódź 536080765

 15. amor:

  SIERADZ KUPIE SAMICE ZEBRY gg 11190069

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter