Pielęgnica Meeka

Opis

Pielęgnica Meeka - Thorichthys meeki. Posiada ciało barwy niebieskoszarej z dwoma czarnymi plamami. Spód ciała jest barwy krwistoczerwonej, a płetwy brunatnoczerwone. Rozróżnienie płci jest dosyć trudne. Płetwa odbytowa samca jest bardziej zaostrzona. Ponadto samiec jest większy oraz masywniej zbudowany. Pielęgnica Meeka jest bardzo płochliwa i lubi mieć kryjówki wśród kamieni czy roślin wodnych. Dorosłe ryby są monogamiczne i mają własne terytorium, którego zaciekle bronią nawet przed większymi od siebie, groźnymi drapieżnikami. Należy do ryb litofilnych, tzn. składających jaja na twardym, kamienistym podłożu, z reguły na płaskich kamieniach.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w stawach i rzekach Gwatemali i regionu Jukatanu w Meksyku.

Długość

Dorasta do 11 cm. W warunkach naturalnych osiąga długość 15 cm.

Odżywianie

Wolą pokarm w większych kęsach, np. dżdżownice, małe rybki, kawałki wołowiny. Lubią także duże larwy wodnych owadów – pływaka żółtobrzeżka lub ważek z rodzaju Aeschna.

Temperatura

Dorosłe ryby są bardzo odporne na spadek temperatury: wystarcza im 20ºC, a okresowo mogą nawet wytrzymać temperaturę 15ºC. Optymalna temperatura wynosi około 25-27 C.

Warunki hodowlane

Mogą być hodowane z innymi rybami, ponieważ są stosunkowo spokojnie usposobione. W bardzo dużym zbiorniku mogą być hodowane z innymi pielęgnicami. Najlepiej jest wpuścić kilka nie terytorialnych ryb, aby zwracały na siebie uwagę. Muszą to być ryby znaczących rozmiarów, żeby nie zostały potraktowane za pokarm. Nie mogą mieć towarzyszy w czasie tarła, ponieważ wtedy stają się bardziej agresywne. Raz na jakiś czas wśród tego gatunku zdarzają się osobniki bardziej agresywne od innych. Konieczność intensywnego karmienia ryb zmusza do regularnego czyszczenia zbiornika. W akwarium hodowlanym, z dużym stadem ryb, musi być stale włączony filtr, a ponadto raz lub dwa razy w tygodniu należy wymienić 2/3 wody na świeżą. Zbiornik około 130 litrowy powinien wystarczyć do hodowli jednej pary. Do dekoracji akwarium mogą służyć płaskie bądź zaokrąglone kamienie, tworząc kilka grot. Niezbędne jest zaopatrzenie akwarium w liczne kryjówki. Najlepsza jest woda średniej twardości, o pH neutralnym do zasadowego. Zastosowane rośliny muszą silny system korzeniowy oraz mocne liście.

Rozmnażanie

Jednym z głównych warunków umożliwiających rozmnożenie tego gatunku jest posiadanie dobranej pary. Przed planowanym tarłem ryby należy intensywnie karmić pokarmami pochodzenia zwierzęcego. W tym celu najlepsze są dżdżownice, wazonkowce oraz tubifex. Dzięki takiemu pokarmowi ryby chętniej przystępują do tarła. Optymalna temperatura wody do odbycia tarła i rozwoju jaj wynosi 26-27ºC, twardość 10ºdGH, 2ºdCH, a pH nie powinno spadać poniżej 6,0. Większe zakwaszenie wody i wzrost stężenia azotanów ujemnie wpływa na zdrowie ryb i może nawet doprowadzić do śnięcia bez dodatkowych, wyraźnych przyczyn. Rodzice mają silne rozwinięty instynkt opiekuńczy, oboje opiekują się jajami i narybkiem. Pielęgnica Meeka jest gatunkiem bardzo płodnym. Zazwyczaj składa około 200 ziarenek żółtawej ikry o średnicy około 0,1 cm. Po tarle samica wachluję złożoną ikrę w celu zapewnienia jej dużej ilości tlenu. Raz na jakiś czas samiec przejmuje jej rolę, jednakże większość czasu spędza na odpędzaniu wrogów oraz pilnowaniu terytorium. Młode wylęgają się po około 3 dobach i od razu są przenoszone do wykopanego przez rodziców dołka. Po upływie kilku dni młode pozbywają się woreczka żółciowego i od tego momentu należy rozpocząć dokarmianie. Narybek żywi się początkowo larwami solowca lub widłonogów, później innym pokarmem, np. siekanymi rurecznikami, zooplanktonem, larwami komarów, skrobanym mięsem wołowym, wołowymi sercami. Jedzą bardzo dużo. Należy pamiętać o regularnej podmianie co około 3 dni 15% wody. Oddzielamy młode w momencie gdy zauważamy, że dorosłe przestają się nimi opiekować.

80 komentarzy

  1. varane:

    mam te rybki,niestety z 5 zadna para nie dobrala sie,malo tego przez chorobe 2 mi padly,mam zamiar dokupic z cztery szt,mam nadzieje ze mniejsze sobie poradza

  2. BOA666:

    Bardzo sympatyczne rybki .miałem parę w akwarium z innymi (min:głupiki)i niebyło żadnego problemu z mekkami .

  3. HAMER:

    Nie mogę czytać tych komentarzy... LUDZIE, CZY WY MACIE BODAJ BLADE POJĘCIE O CZYM PISZECIE?! Prawidłowa kolejność jest taka: NAJPIERW zdobywamy wiedzę o akwarystyce, PÓŹNIEJ zakładamy akwarium - nie odwrotnie!

  4. An:

    hej wszystkim, mamy młoda parkę owych pielęgnic, pozjadały gupiki, nawet spore, ( ale to było jasne) trochę gupikowi Endlera jednemu ogon skróciły a drugiemu płetwę, więc nie przeżył, czasem atakują samicę gupika, póki co zostały 3 samice , jeden dorosły samiec gupik na wykończeniu ze starości i ten Endlera jeden. Póki tych kilka jest to będzie żywy pokarm z przychówku . Jest jeszcze kirys i glonojad. Są bardzo szybkie Meeki wbrew pozorom, a przy karmieniu to ostatnio jedna wyskoczyła mi ponad taflę wody;)

  5. akwarysta na 5:

    ryba warta uwagi sam hoduje 2 pary

  6. W:

    Mam parke tych pielegnic. Sa baaaardzo agresywne i wybily mi inne ryby. Non stop sie gryza miedzy soba i do tego atakuja to co mi jeszcze pozostalo...

  7. polin:

    Swego czasu miałem Meeki i zebry(nie jednocześnie)w zbiorniku 63 litry.Po 2-3 dorosłe pary.Ryby składały ikrę i odchowywały po kilka-kilkanaście zdrowych młodych,z którymi miałem potem kłopot bogactwa(czasy przed internetowe,więc nie łatwo było je upłynnić w małym miasteczku).Wiadomo,że im większy zbiornik tym lepiej,ale nie trzeba się tym zbyt przejmować.No chyba,że zakładamy uzyskiwanie dużych i regularnych przychówków.Wtedy warto działać z aptekarską dokładnością i zegarkiem w ręku.

  8. Damian:

    mam 50L zbiornika czy wystarczy na 1 pielęgnice

  9. Pawcio:

    Mój samiec mekki jest strasznie agresywny, niszczy wszystkie rosliny. Co z nim zrobić?

  10. on33:

    W Krakowie w Akwarystycznym są mekki po 6 zł ładne sztuki zdrowe , dokładny adres ul.Szybka 19a Sklep Fajna rybka polecam...

  11. M!k!:

    Witam czy ktoś wie gdzie można kupić pielęgnice meekę w okolicach Wadowic???

  12. grzegorz tel 692420936:

    mam dwie samice jedna moge sprzedac bede teraz jechal w ta sobote do poznania i moge XCi przywiesc wiadomosc do pawla

  13. dzidas69:

    Witam Mam problem z pielęgnicami Meeka. Otóż samce zaczęły tracić łuski,i to dotyczy tylko samców.Samice wyglądają w porządku.Dowiedziałem się ze to przez brak witamin,wiec dodaje im środek Sera Fishvitamins od ponad miesiąca i dalej niema poprawy.Na samym początku tylko jeden samiec tracił łuski teraz to są już oba.(akwarium 240 ltr.dwie samice Meeka dwa samce Meeka,para akar pomarańcz. 3 kiryski i dwa glonojady) Proszą o pomoc http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/20f0eb290c9a122e.html#

  14. Paweł:

    Ktoś wie gdzie w Poznaniu można kupić samicę Mekki?

  15. gszg:

    Drodzy parafianie! Pielęgnic Meeka nie można trzymać ani w 50L, ani w 60L, ani w 112L, gdyż - jak napisał autor artykułu dla pary trzeba 130L

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter