Pielęgnica pawiooka

Opis

Pielęgnica pawiooka - Astronotus ocellatus. Pielęgnica pawiooka jest jedną z największych ryb akwariowych. Zwana jest również Oskarem lub pawim okiem. W zależności od wieku i miejsca pochodzenia może posiadać różny deseń barwny. Jest wyjątkowo łagodna, bierze pokarm z ręki, ale może także ukąsić. Jej popularność wzrosła jeszcze po wyhodowaniu odmiany czerwonej, zwanej czerwonym Oskarem.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w dorzeczach Amazonki, Parany, Rio Paraguay i Rio Negro.

Długość

Zazwyczaj osiąga długość około 30 cm.

Odżywianie

Pielęgnice pawiookie należy karmić rybami żywymi lub świeżymi martwymi, podawanymi w całości lub kawałkach, nagimi ślimakami, dżdżownicami, kawałkami wołowiny itp.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24-28 C.

Warunki hodowlane

Woda powinna mieć odczyn pH 6,5-7,6 oraz twardość 2 dCH. Akwarium powinno mieć co najmniej 1,5 m długości. Pawiooka jest rybą, która niszczy rośliny, więc należy umieścić ją w akwarium ze sztucznymi lub posadzić naturalne w doniczkach i przykryć wierzchnią warstwę kamykami, by uniemożliwić wykopywanie korzeni. Ze względu na szybką przemianę materii w naszym akwarium powinniśmy zastosować wydajny filtr. Konieczna jest również częsta podmiana części wody.

Rozmnażanie

Do rozrodu rybie tej potrzebne jest bardzo obszerne akwarium , obfity pokarm, świeża i ciepła woda. Po osiągnięci około 11-12 cm ryby te zaczynają się dobierać w pary, które wspólnie czyszczą kamienie i unikają innych ryb. Kamienie groty powinny być ułożone tak, aby nie rozsypały się podczas kopania gniazd lęgowych. Należy trzymać wtedy każdą parę oddzielnie. Samica składa około 250-300 beczkowatych, brunatnobiałych jaj, układa je równomiernie na oczyszczonych kamieniach. Para mocno chroni miejsca złożenia ikry. Aczkolwiek nie wszystkie pary mają taki instynkt, niektóre mogą nawet zjadać jaja i narybek. Dlatego też należy przenieść kamienie ze złożoną ikra do innego akwarium. Małe pielęgnice wylęgają się po zazwyczaj po około 3 dniach. Larwy mają duży woreczek żółciowy i są słabo rozwinięte. Po upływie pięciu dni zaczynają samodzielnie pobierać pokarm. Młode rybki mają bardzo ciekawe i żywe ubarwienie.

212 komentarzy

  1. Damian:

    To prawdziwy potwór a nie ryba !!:P Zjadła mi 2 średnie brzanki rekinie

  2. Sebolerro:

    Zafajniaste rybeczki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter