Pielęgnica pawiooka

Opis

Pielęgnica pawiooka - Astronotus ocellatus. Pielęgnica pawiooka jest jedną z największych ryb akwariowych. Zwana jest również Oskarem lub pawim okiem. W zależności od wieku i miejsca pochodzenia może posiadać różny deseń barwny. Jest wyjątkowo łagodna, bierze pokarm z ręki, ale może także ukąsić. Jej popularność wzrosła jeszcze po wyhodowaniu odmiany czerwonej, zwanej czerwonym Oskarem.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w dorzeczach Amazonki, Parany, Rio Paraguay i Rio Negro.

Długość

Zazwyczaj osiąga długość około 30 cm.

Odżywianie

Pielęgnice pawiookie należy karmić rybami żywymi lub świeżymi martwymi, podawanymi w całości lub kawałkach, nagimi ślimakami, dżdżownicami, kawałkami wołowiny itp.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24-28 C.

Warunki hodowlane

Woda powinna mieć odczyn pH 6,5-7,6 oraz twardość 2 dCH. Akwarium powinno mieć co najmniej 1,5 m długości. Pawiooka jest rybą, która niszczy rośliny, więc należy umieścić ją w akwarium ze sztucznymi lub posadzić naturalne w doniczkach i przykryć wierzchnią warstwę kamykami, by uniemożliwić wykopywanie korzeni. Ze względu na szybką przemianę materii w naszym akwarium powinniśmy zastosować wydajny filtr. Konieczna jest również częsta podmiana części wody.

Rozmnażanie

Do rozrodu rybie tej potrzebne jest bardzo obszerne akwarium , obfity pokarm, świeża i ciepła woda. Po osiągnięci około 11-12 cm ryby te zaczynają się dobierać w pary, które wspólnie czyszczą kamienie i unikają innych ryb. Kamienie groty powinny być ułożone tak, aby nie rozsypały się podczas kopania gniazd lęgowych. Należy trzymać wtedy każdą parę oddzielnie. Samica składa około 250-300 beczkowatych, brunatnobiałych jaj, układa je równomiernie na oczyszczonych kamieniach. Para mocno chroni miejsca złożenia ikry. Aczkolwiek nie wszystkie pary mają taki instynkt, niektóre mogą nawet zjadać jaja i narybek. Dlatego też należy przenieść kamienie ze złożoną ikra do innego akwarium. Małe pielęgnice wylęgają się po zazwyczaj po około 3 dniach. Larwy mają duży woreczek żółciowy i są słabo rozwinięte. Po upływie pięciu dni zaczynają samodzielnie pobierać pokarm. Młode rybki mają bardzo ciekawe i żywe ubarwienie.

212 komentarzy

  1. hosse..:

    Lukasz.. jeśli poprzednio nie zaobserwowałeś czegoś podobnego to zdecydowanie stres ryby! Zmiana warunków przebywania... Nie przeginaj z tą szklanką bo nabawią się HITH

  2. Lukasz:

    Witam wszytskich, mam cieżkie pytanie i prosze o fachowa odpowiedz. Niestety z powodu sporej awarii mojego duzego akwarium (340l) musialem przerzucic 2 pielegnice pawiookie (wymiary okolo 4 cm nie wiecej każda) 4 pielegnice mekki (po okolo 3 cm kazda) i 3 żóltaczki (okolo 2 cm każdy - w zasadzie hoduje je jako pokarm dla pielegnic ktore mam nadzieje w przyszlosci urosną)do MNIEJSZEGO akwarium 60 litrów i zanosi sie, ze tam jeszcze poplywaja okolo 1 miesiaca. W pewnym momencie zauwazylem ze jedna pielegnica pawiooka zaczyna sie ocierac o dno i siedzi w jednym miejscu. Ożywa dopiero gdy zaczynam je karmić i wtedy zachowuje sie normalnie. Moje ptanie w zwiazku z tym jest: czy jest to jakis wirus w akwarium ktory wymaga stosowania jakiegoś lekarstwa czy moze ryby sie zle czuja w malym akwarium, czy moze jeszcze cos innego?

  3. krysti:):

    do pawiooki(z tymi rybami moga byc i te dwie parki tez moga byc w tym 300l akwa.ale do jakich rozmiarow to nie wiem. jak masz jeszcze jakies pytania to pisz pozdrowienia

  4. pawiooki:

    ok, dzieki powiedz mi jeszcze do jakich rozmiarów one mogą sie w 10 tam cisnąś i czy ostatecznie mozna w tym 300l zostawic 4 pawiookie, 2 parki? I czy mogą byc one z glonojadem plecostomusem i sumem synodontisem?

  5. krysti:):

    do pawiooki(oczywiście narazie wystarczy to akwa a potem albo sie pozbądź paru żeby została parka albo kup akwa 500l lub 700l) pozdrowienia ;)))

  6. Pawiooki:

    Mam pytanie, dostałem od kumpla któremu sie urodziły 10 pielęgnic około 3-4 cm. wiem ze rosną one dosc duze ale czy na razie mogą byc w akwa 300l?

  7. Robinson:

    Mam jedną sztukę albino oscar razem z dwoma papuzimi i akara pomarańczowo płetwą, na razie sa małe ale planuje przenosiny tych ryb do zbiornika 540l,rybki są super nie sprawiaja problemów i sa piękne

  8. adulek_666:

    Witam mam pytanie czy mógłbym trzymać parę tych ryb w akwarium 300 l wraz z parą pielęgnicy papuziej? pozdrawiam :)

  9. tedeusz:

    a ja mam pytanie od trzech miesiecy zaczelem fascynacje pawieoko jaki maja ikre koloru i jak ona wyglada

  10. peter:

    jesli ktos chce hodowac spokojne rybki to niech hoduje gupiki a nie pawiookie

  11. mały:

    mi dziś złożyły ikre ale sum im przeszkadza i połowe idiota rozsypał chyba odłowie ikre :) pozdro

  12. tomato 223:

    ja miałem 3 pielęgnice pawiokie dwie się złożyły i zostały parą a tą trzecią zabiły i złożyły ikrę w 400l akwa urosły chyba ze 25cm tylko że jak składały ikrę to przekopały mi cały akwa

  13. Manticore:

    lukasz - a za 2 miesiące spuścisz je w sedesie, bo urosły za duże? weź się zastanów co piszesz. nie masz warunków dla ryb dorosłych to nie kupuj młodych!

  14. lukasz:

    Witam mam 16 lat i rodzice pozwolili mi zalozyć akwarium. Czy mogę wpuścić do 54 litrowego akwarium dwie male pielegnice pawiookie (takie okolo 3 cm.

  15. hodowca:

    witam wszystkich,jak tak czytam co niektórzy piszą to śmiać mi się chce,mam w 350litrowym akwa 3 pawiookie30-35cm kosiarki,bocje,skalary i gurami, tyle lat i jeszcze ani jednej niezjadły pawiookie,jeżeli komuś zjadają ryby to świadczy o tym że niema pojęcia o ich hodowli ponieważ jak każdy drapieżnik musi mieć zapewniona odpowiednią ilość pokarmu(ochotkę,serce wołowe,kryl itp)jeżeli psu nie dasz jeść to wkońcu i ciebie zaatakuje, pawiookie to wspaniałe ryby a żeby nauczyły się jeść z ręki potrzeba czasu i cierpliwości niektóre są bardzo nieufne

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter