Pielęgnica pawiooka

Opis

Pielęgnica pawiooka - Astronotus ocellatus. Pielęgnica pawiooka jest jedną z największych ryb akwariowych. Zwana jest również Oskarem lub pawim okiem. W zależności od wieku i miejsca pochodzenia może posiadać różny deseń barwny. Jest wyjątkowo łagodna, bierze pokarm z ręki, ale może także ukąsić. Jej popularność wzrosła jeszcze po wyhodowaniu odmiany czerwonej, zwanej czerwonym Oskarem.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w dorzeczach Amazonki, Parany, Rio Paraguay i Rio Negro.

Długość

Zazwyczaj osiąga długość około 30 cm.

Odżywianie

Pielęgnice pawiookie należy karmić rybami żywymi lub świeżymi martwymi, podawanymi w całości lub kawałkach, nagimi ślimakami, dżdżownicami, kawałkami wołowiny itp.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24-28 C.

Warunki hodowlane

Woda powinna mieć odczyn pH 6,5-7,6 oraz twardość 2 dCH. Akwarium powinno mieć co najmniej 1,5 m długości. Pawiooka jest rybą, która niszczy rośliny, więc należy umieścić ją w akwarium ze sztucznymi lub posadzić naturalne w doniczkach i przykryć wierzchnią warstwę kamykami, by uniemożliwić wykopywanie korzeni. Ze względu na szybką przemianę materii w naszym akwarium powinniśmy zastosować wydajny filtr. Konieczna jest również częsta podmiana części wody.

Rozmnażanie

Do rozrodu rybie tej potrzebne jest bardzo obszerne akwarium , obfity pokarm, świeża i ciepła woda. Po osiągnięci około 11-12 cm ryby te zaczynają się dobierać w pary, które wspólnie czyszczą kamienie i unikają innych ryb. Kamienie groty powinny być ułożone tak, aby nie rozsypały się podczas kopania gniazd lęgowych. Należy trzymać wtedy każdą parę oddzielnie. Samica składa około 250-300 beczkowatych, brunatnobiałych jaj, układa je równomiernie na oczyszczonych kamieniach. Para mocno chroni miejsca złożenia ikry. Aczkolwiek nie wszystkie pary mają taki instynkt, niektóre mogą nawet zjadać jaja i narybek. Dlatego też należy przenieść kamienie ze złożoną ikra do innego akwarium. Małe pielęgnice wylęgają się po zazwyczaj po około 3 dniach. Larwy mają duży woreczek żółciowy i są słabo rozwinięte. Po upływie pięciu dni zaczynają samodzielnie pobierać pokarm. Młode rybki mają bardzo ciekawe i żywe ubarwienie.

212 komentarzy

 1. rafał:

  Kupię pawiookie 4-5 sztuk. wielkość ok 8 - 12 cm . najlepiej z podkarpackiego . Propozycje dzuczo24@wp.pl

 2. rafal:

  kupię pawiookie 4-5 szt. najlepiej z podkarpackiego. wielkość 8-12 cm. Propozycję na meil a dzuczo24@wp.pl

 3. arek d.:

  Czy mogę trzymać 1 w 100 litrach.

 4. Emil:

  mam problem: mam 3 pielęgnice pawiookie, ok. 18 cm, ale ostatnio zaczęły pojawiać się problemy. wszystkie 3 ,,siedzą'' na dnie w rogu obok siebie, i się rzadko ruszają, a jak płynie, to wszystkie płetwy ma skulone, wykazują aktywność tylko gdy dostają mięsny pokarm. ostatnio woda ma temp. 22*C, przez dwa tygodnie było ok, a teraz coś nie tak. nie widzę objawów choroby. pomóżcie

 5. pavel:

  Do Wujek Dobra Rada: Pewnie, że się zmieszczą. Każdy z nas by się również zmieścił w pomieszczeniu 2x2m z drugą osobą... dwa kroki tam i z powrotem co to za życie. Masz racje nie każdego stać na "duże" akwa ale jest mnóstwo INNYCH również pięknych ryb które można trzymać w takim litrażu(120).

 6. Wujek Dobra Rada:

  Do pavel: Para 20 cm akar spokojnie się zmieści w 120l, więc nie zmyślaj. Nie każdego stać na akwarium 10348068030888799900000424l. Ale pawice minimum 400l.

 7. Alicja:

  Oddam za darmo pielęgnice pawie oko. ma 12 cm. Okolice Katowic. kontakt: alicjafrimark@gmail.com

 8. 99np:

  ja mam akwarium 112 i po raz kolejny hoduje pawiookie obecnie maja po 27 cm i nie są zdeformowane i ikrę złożyły to na pewno źle nie maja :)co ciekawe ph maj 5,5 i są żwawe rozwałka w akwarium jest rybki miałem od malucha takie po 2 cm i nie zgodzę się że potrzebują 450 l na dwa osobniki

 9. gracek1231:

  ja mam 1 pielęgnice pawieoko o rozmiarach 25 cm długości i 5 pirani pacu 15 cm.

 10. gracek1231:

  ja mam 1 pielęgnice pawieoko o rozmiarach 25 cm długości i 5 pirani pacu 15 cm.

 11. jaro-karo:

  pawiooka potrzebuje dużych zbiorników ja mam 400l i 800 początkowo trzymałem w mniejszym po wpuszczeniu do 2,5m akwarium składają systematycznie ikrę ale nie wiem jak dochować się narybku nie pływają oczywiście same może to inni lokatorzy przeszkadzają

 12. kicimuniu:

  Witam,mam problem,proszę o pomoc. Moja pielęgnica jest chora,druga zdechła jakiś tydzień temu,nie wiem co jest...Tamta była mniejsza,zrobiła się osowiała,zaczęła blaknąć,nie było śladów urazu czy choroby. Wydaje mi się,że spuchły jej nieco oczy. Ta druga,która teraz mnie martwi jest osowiała ,siedzi na dole na piasku,próbuje żerować,ale nie pływa itd,wyblakły jej troszkę kolory,mam wrażenie obrzękniętych oczu,na ciele nie ma śladów choroby czy uderzenia,ryba wychudła.ryba jest duża ma około 35cm długości,miała się dobrze,żyje ze skalarem,rybą papuzią,dwoma glonojadami i kirysem,a i brzanką rekinią.w akwarium prawie 27stopni,sprawdzałam parapmetry wszystko ok,ph powyżej 6,8. nie wiem co robić,jak ratować tę rybę.szkoda mi jej bo jest piękna,a musi się dziać coś zlego,skoro ta pierwsza padła-chorowała około 2tyg,raz było lepiej raz gorzej,ale generalnie cos jest nie tak. Błagam pomożcie.podaję maila:kicmuniu@gmail.com mogę wysłać zdjecia,naprawdę bardzo zależy mi aby porzynajmniej coś spróbować zrobić.

 13. lalalala:

  Zawsze kiedy rzucę okiem na komentarze pod artykułami mam zepsuty dzień... Skąd bierze się tyle niemądrych osób znęcających się nad zwierzętami które próbują hodować tak duże ryby w akwa poniżej 400l?

 14. Oczko:

  Witam wszystkich forumowiczów. Mam do sprzedania Pielęgnice Pawie oko . W okolicach Łodzi, Rodzi mi się dziecko i nie mam co z nimi zrobić

 15. martiga:

  Sprzedam pielęgnice pawiooką, ok 30cm,bardzo ładnie wybarwiona, zdjecia przesle na maila, ryba nie jest moja, mam ja przejsciowo w spadku, nie mam warunkow na hodowanie takiej ryby, pilnie szukam dla niej domu, wiecej info na maila martiga89@gmail.com

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter