Moczarka

Opis

Moczarka - Elodea (Egeria). Najczęściej spotykana jest moczarka kanadyjska i ozdobna, chociaż w Polsce znane są również argentyńska i kędzierzawa. Ta ostatnia pochodzi z Afryki. Moczarka kanadyjska zaaklimatyzowała się w całej Europie. Pierwotnie rosła tylko w Ameryce Północnej. Jest rozdzielnopłciową, dwupienna rośliną kwiatową, ale w Europie występują tylko osobniki żeńskie. To piękna, ciemnozielona roślina. Roślina wieloletnia, która jest zielona również w zimie. Wyśmienicie nadaje się do akwarium zimnowodnego, w którym pozostaje zielona przez cały rok. Może być hodowana jako roślina pływająca, może również ukorzenić się. Lubi wody twarde, z których intensywnie pobiera związki wapnia, nie znosi zbyt wysokiej temperatury. Jej łodygi często są bardzo długie, gęsto pokryte wąskimi, centymetrowymi liśćmi siedzącymi na łodydze w okółkach, zazwyczaj po trzy. Zimę może przetrwać jako cała roślina, albo w postaci krótkich i gęstych pączków zimujących. W zimie nie może w żadnym wypadku zamarznąć. Najdogodniejsze temperatury: 10-19 C dla moczarki kanadyjskiej, 12-20 C dla ozdobnej, argentyńskiej i kędzierzawej. Rośliny szybko rosnące, odrastające z każdego kawałka łodygi. Pożądane są w akwariach ze względu na wydzielanie dużej ilości tlenu, oczywiście przy wystarczającym oświetleniu. Rozmnażanie z sadzonek pędowych. Moczarka argentyńska ( Egeria densa) rozpowszechniona jest w wielu miejscach na świecie. Jej liście są jaśniejsze od kanadyjskiej. Uważana jest za roślinę bardziej dekoracyjną niż moczarka kanadyjska. Bardzo źle czuje się w wodzie starej. Gdy roślina dorośnie do powierzchni wody, zaczyna się wyginać, ale nie wyrasta ponad lustro wody. Jeżeli ją skrócimy to tym samym pobudzimy do tworzenia odgałęzień. Uzyskane tym sposobem odcinki pędu łatwo się ukorzeniają. Roślina doskonale również sama się ukorzenia. Wysyła w dół, długie korzenie przybyszowe, które zaczynają się ukorzeniać, jednocześnie przyciągając łodygę. Starsze i żółte łodygi odcinamy, ponieważ nie chcą się ukorzeniać oraz są zdecydowanie mniej ozdobne.

80 komentarzy

 1. CinekxDxD:

  Ona ma korzenie??

 2. TK:

  ciągle wypływa z podłoża i nie zabardzo rośnie.Jak ją posadzić

 3. MaciekGD:

  Roślinke tę czasem mozna tez spotkać w naszych jeziorach i stawach - np. w stawku na Obłuzu w Gdyni (tam zapewne trafiła wyrzucona z jakiegos akwarium ale trzyma się od lat i rozrasta). Widziałem ją także w jeziorze Jasień na Kaszubach. Z tego wzniosek, że zimna woda jej dobrze służy i z przeziomowaniem nie ma problemu w naszym klimacie.

 4. Szumik:

  Mam moczarkę kupiłem odnurzki do mojego akwarium po 15 cm za zł.. Żadna inna mi się nie trzymała mam w akwarium duży korzeń i pompka chodzi beż przerwy moczarka urosła do 72 cm jest bardzo wytrzymała polecam.

 5. VeepR:

  ja za odnóżki ok 20-25cm płaciłem po 1zł

 6. a:

  Bardzo ladna roslinka polecam wszystkim :)

 7. Batuś37:

  konkretna roslinka szybko sie rozrasta

 8. ADRIAN S:

  jak długo się ukorzenia

 9. Papa smerf:

  do krzysztof k: Mam niestety za małe akwarium na bocje, a słyszałem że w małym "świrują".

 10. Zakłopotany:

  Proszę o pomoc!!! Jest jakiś sposób by zatrzymać jej rozwój? Dzisiaj musiałem połowę wyrzucić. Jest piękna, ale rośnie jak szalona. POMOCY!! PS. Ja mam temperaturę pomiędzy 27 stopni, a 30 stopni.

 11. Banan:

  Polecam tą roślinkę...Ona rośnie w oczach ;)

 12. Duszek@:

  Tego to nie wiem ale jeśli chodzi o cenę to ja kupiłem za 5 zł i było coś z 5 sadzonek.

 13. Anubis:

  a czy to prawda że można znależć tą roślinke w warcie???

 14. ira:

  mam kanadyjska nie wiem dlaczego gubi liscie cale dno zaslane jest jasno zielonymi listkami co robic pomocy

 15. Bartek:

  ja kupiłem za 8zł i bardzo mi sie rozrosła ma wiele odgałęzien i bardzo ładnie wygląda rybki zawsze sobie ją podgryzają co jest dla nich warznym elementem diety;] polecam (tylko ma bardzo długie łodygi}

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter