Moczarka

Opis

Moczarka - Elodea (Egeria). Najczęściej spotykana jest moczarka kanadyjska i ozdobna, chociaż w Polsce znane są również argentyńska i kędzierzawa. Ta ostatnia pochodzi z Afryki. Moczarka kanadyjska zaaklimatyzowała się w całej Europie. Pierwotnie rosła tylko w Ameryce Północnej. Jest rozdzielnopłciową, dwupienna rośliną kwiatową, ale w Europie występują tylko osobniki żeńskie. To piękna, ciemnozielona roślina. Roślina wieloletnia, która jest zielona również w zimie. Wyśmienicie nadaje się do akwarium zimnowodnego, w którym pozostaje zielona przez cały rok. Może być hodowana jako roślina pływająca, może również ukorzenić się. Lubi wody twarde, z których intensywnie pobiera związki wapnia, nie znosi zbyt wysokiej temperatury. Jej łodygi często są bardzo długie, gęsto pokryte wąskimi, centymetrowymi liśćmi siedzącymi na łodydze w okółkach, zazwyczaj po trzy. Zimę może przetrwać jako cała roślina, albo w postaci krótkich i gęstych pączków zimujących. W zimie nie może w żadnym wypadku zamarznąć. Najdogodniejsze temperatury: 10-19 C dla moczarki kanadyjskiej, 12-20 C dla ozdobnej, argentyńskiej i kędzierzawej. Rośliny szybko rosnące, odrastające z każdego kawałka łodygi. Pożądane są w akwariach ze względu na wydzielanie dużej ilości tlenu, oczywiście przy wystarczającym oświetleniu. Rozmnażanie z sadzonek pędowych. Moczarka argentyńska ( Egeria densa) rozpowszechniona jest w wielu miejscach na świecie. Jej liście są jaśniejsze od kanadyjskiej. Uważana jest za roślinę bardziej dekoracyjną niż moczarka kanadyjska. Bardzo źle czuje się w wodzie starej. Gdy roślina dorośnie do powierzchni wody, zaczyna się wyginać, ale nie wyrasta ponad lustro wody. Jeżeli ją skrócimy to tym samym pobudzimy do tworzenia odgałęzień. Uzyskane tym sposobem odcinki pędu łatwo się ukorzeniają. Roślina doskonale również sama się ukorzenia. Wysyła w dół, długie korzenie przybyszowe, które zaczynają się ukorzeniać, jednocześnie przyciągając łodygę. Starsze i żółte łodygi odcinamy, ponieważ nie chcą się ukorzeniać oraz są zdecydowanie mniej ozdobne.

80 komentarzy

 1. KAsia:

  zastanawiam sie nad kupnem takiej mozecie powiedziec ile kosztuje?

 2. DARO:

  czy moczarka dobrze znosi piasek?

 3. Prince17:

  Hehe, ja mam ją 2 tygodnie przy temperaturze 27 i pięknie rośnie.

 4. maciek:

  w opisie jest że do 20stopni C ,ale w sklepie koleś powiedział że do 25

 5. pepe:

  miałem ale zgniła ...może za wysoka temperatura 26 stopni?

 6. Rafał:

  Szybko gnije, bo mi żarówka padła na trzy dni. Miałem gęsto zarośnięte piękne akwarium, teraz znajduje się tam pustynia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. krzysztof k:

  do PapySmerfa -Masz bocje w akwarium te ryby uwielbialą ślimaki

 8. MichalBiała:

  mi zgniła

 9. KITKA:

  Czy wy macie akwarium i tę roślinę bo ja tak pięknie kwitnie w wodzie .POLECAM.

 10. Angeliczka:

  ile centymetrów ma jedna moczarka?

 11. Papa smerf:

  do Marta :) - czasami zdarza sie ze w sklepie kupisz roslinke na ktorej osiadl sobie taki maciupki slimaczek. Mi sie to zdarzylo nie raz ale zawsze za jakis czas znikał.

 12. znik:

  ja mam kanadyjską. u mnie czuje się lepiej niż w sklepie :) świerze listki są mniejsze, ale znacznie gęstsze i kolorystycznie ładniejsze niż na starszych "sklepowych" odcinkach. akwa małe, 50l, 25oC . Azot dostarczają gupiki ;)

 13. chodowca ryb:

  ta moczarka jest przepiękna planowałem jej kupno ale w sklepie jej nie było

 14. Piwek:

  bardzo szybko rośnie

 15. Ania:

  Chyba wytrzyma xD

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter