Moczarka

Opis

Moczarka - Elodea (Egeria). Najczęściej spotykana jest moczarka kanadyjska i ozdobna, chociaż w Polsce znane są również argentyńska i kędzierzawa. Ta ostatnia pochodzi z Afryki. Moczarka kanadyjska zaaklimatyzowała się w całej Europie. Pierwotnie rosła tylko w Ameryce Północnej. Jest rozdzielnopłciową, dwupienna rośliną kwiatową, ale w Europie występują tylko osobniki żeńskie. To piękna, ciemnozielona roślina. Roślina wieloletnia, która jest zielona również w zimie. Wyśmienicie nadaje się do akwarium zimnowodnego, w którym pozostaje zielona przez cały rok. Może być hodowana jako roślina pływająca, może również ukorzenić się. Lubi wody twarde, z których intensywnie pobiera związki wapnia, nie znosi zbyt wysokiej temperatury. Jej łodygi często są bardzo długie, gęsto pokryte wąskimi, centymetrowymi liśćmi siedzącymi na łodydze w okółkach, zazwyczaj po trzy. Zimę może przetrwać jako cała roślina, albo w postaci krótkich i gęstych pączków zimujących. W zimie nie może w żadnym wypadku zamarznąć. Najdogodniejsze temperatury: 10-19 C dla moczarki kanadyjskiej, 12-20 C dla ozdobnej, argentyńskiej i kędzierzawej. Rośliny szybko rosnące, odrastające z każdego kawałka łodygi. Pożądane są w akwariach ze względu na wydzielanie dużej ilości tlenu, oczywiście przy wystarczającym oświetleniu. Rozmnażanie z sadzonek pędowych. Moczarka argentyńska ( Egeria densa) rozpowszechniona jest w wielu miejscach na świecie. Jej liście są jaśniejsze od kanadyjskiej. Uważana jest za roślinę bardziej dekoracyjną niż moczarka kanadyjska. Bardzo źle czuje się w wodzie starej. Gdy roślina dorośnie do powierzchni wody, zaczyna się wyginać, ale nie wyrasta ponad lustro wody. Jeżeli ją skrócimy to tym samym pobudzimy do tworzenia odgałęzień. Uzyskane tym sposobem odcinki pędu łatwo się ukorzeniają. Roślina doskonale również sama się ukorzenia. Wysyła w dół, długie korzenie przybyszowe, które zaczynają się ukorzeniać, jednocześnie przyciągając łodygę. Starsze i żółte łodygi odcinamy, ponieważ nie chcą się ukorzeniać oraz są zdecydowanie mniej ozdobne.

80 komentarzy

 1. Kuba:

  U mnie moczarka żyje w temperaturze 23-25 stopni i nic złego jej się nie dzieje. Rozrasta się ładnie i o dziwo pielęgnice jej nie niszczą

 2. jacek:

  kurcze a w Łodzi po 8 zł moczarka 3 pędy raptem.

 3. klechu:

  Czy jest dobra jako 1 roślinka którą nie trzeba się zbytnio zajmować , do rośnięcia w piasku przykrytym żwirem i do akwa z gupikami,danio,zbrojnikami niebieskimi i kardynałkami?

 4. jasiek z wa-wy:

  moja zaczeła mieć przebarwione liście na brązowo. co mam zrobić?

 5. Kuba:

  moczarki są fajne :) i nie drogie

 6. ryb:

  A czy moczarka kanadyjska może być w akwarium w którym jest os 23 - 26 stopni Cecjusza??? help!!!

 7. Niuś:

  A czy moczarka kanadyjska może być w akwarium w którym jest os 23 - 26 stopni Cecjusza???

 8. Dominik :

  A czy gupiki i mieczyki , mogą ja obgryzać ? gg 13850954

 9. MIO:

  moja miała około 50 cm i poucinałem ta parę szt. chyba z 20 po 4-6 cm i rosną mam na sprzedanie 1 zł za 10 cm zresztą cena do ustalenia POD NUMEREM 791747518

 10. N.:

  bardzo szybko sie rozrasta i ladnie wyglada- polecam ;)

 11. wiwi00:

  do Anonim: no pewnie sama tak robiłam. Tylko, że ja takie średnie odcinałam i po pewnym czasie się rozrastają :)

 12. dzidzia:

  ja mam ta roślinkę z rzeczki płynącej obok mnie i ma się całkiem dobrze, bardzo ładnie się rozrasta mimo słabego oświetlenia (2x18W)

 13. Anonim:

  Cytat:,, Rośliny szybko rosnące, odrastające z każdego kawałka łodygi", czyli że można odcinać kawłki (jak najmniejsze) i wsadzać, żeby się rozrosły (niektóre rośliny tak robią, jak np. winorośl). Czy można tak robić?

 14. Paweł:

  Trzeba kupić więcej podłoża.U mnie w akwarium 60l trzeba było kupić 4 worki podłoża i już nie wypływa:)

 15. Paweł:

  Kupiłem 2 moczarki.Zaczęły mi się rozrastać i nie mogę ich opanować.Mam 8.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter