Moczarka

Opis

Moczarka - Elodea (Egeria). Najczęściej spotykana jest moczarka kanadyjska i ozdobna, chociaż w Polsce znane są również argentyńska i kędzierzawa. Ta ostatnia pochodzi z Afryki. Moczarka kanadyjska zaaklimatyzowała się w całej Europie. Pierwotnie rosła tylko w Ameryce Północnej. Jest rozdzielnopłciową, dwupienna rośliną kwiatową, ale w Europie występują tylko osobniki żeńskie. To piękna, ciemnozielona roślina. Roślina wieloletnia, która jest zielona również w zimie. Wyśmienicie nadaje się do akwarium zimnowodnego, w którym pozostaje zielona przez cały rok. Może być hodowana jako roślina pływająca, może również ukorzenić się. Lubi wody twarde, z których intensywnie pobiera związki wapnia, nie znosi zbyt wysokiej temperatury. Jej łodygi często są bardzo długie, gęsto pokryte wąskimi, centymetrowymi liśćmi siedzącymi na łodydze w okółkach, zazwyczaj po trzy. Zimę może przetrwać jako cała roślina, albo w postaci krótkich i gęstych pączków zimujących. W zimie nie może w żadnym wypadku zamarznąć. Najdogodniejsze temperatury: 10-19 C dla moczarki kanadyjskiej, 12-20 C dla ozdobnej, argentyńskiej i kędzierzawej. Rośliny szybko rosnące, odrastające z każdego kawałka łodygi. Pożądane są w akwariach ze względu na wydzielanie dużej ilości tlenu, oczywiście przy wystarczającym oświetleniu. Rozmnażanie z sadzonek pędowych. Moczarka argentyńska ( Egeria densa) rozpowszechniona jest w wielu miejscach na świecie. Jej liście są jaśniejsze od kanadyjskiej. Uważana jest za roślinę bardziej dekoracyjną niż moczarka kanadyjska. Bardzo źle czuje się w wodzie starej. Gdy roślina dorośnie do powierzchni wody, zaczyna się wyginać, ale nie wyrasta ponad lustro wody. Jeżeli ją skrócimy to tym samym pobudzimy do tworzenia odgałęzień. Uzyskane tym sposobem odcinki pędu łatwo się ukorzeniają. Roślina doskonale również sama się ukorzenia. Wysyła w dół, długie korzenie przybyszowe, które zaczynają się ukorzeniać, jednocześnie przyciągając łodygę. Starsze i żółte łodygi odcinamy, ponieważ nie chcą się ukorzeniać oraz są zdecydowanie mniej ozdobne.

80 komentarzy

 1. Wosiu:

  Fajna roślinka dziś ją przycinałem szybko rośnie :)

 2. krecik:

  Łatwo się ukorzenia, rośnie bardzo szybko, osobiście po miesiącu muszę ją rozdzielać lub oddawać znajomemu [mam baniak 54l]. Ładnie wygląda :)

 3. specialista:

  Moczarka to w zasadzie chwast jak hiacynt wodny, pistia itp. ładnie dekoruje, lubi świeżą wodę, więc raz na tydzień musi być podmiana dla niej i ryb. jeśli woda jest zimna ona staje się twarda, ale jeśli ciepła to jest miękka i wymaga mocnego oświetlenia wtedy idealnie rośnie.

 4. Karcia:

  Mam ta roślinkę w 60l i bardzo szybko mi sie rozrasta . Polecam ja :)

 5. mała:

  niskie temp.!? Ja mam często 28c a moczarka rośnie jak szalona i dobrze że będę mogła ją sama rozsadzić bo kupienie w moim sklepie to 12 zł (takiej sporej)!

 6. Kinia4591:

  Ja w akwa mam drobny żwirek i moczarka rośnie mi jak szalona. Raz w miesiącu gdy podmieniam wodę, wyciągam ją z wody i przycinam stare pędy. Rozdzielam ją na trzy malutkie i dwie wsadzam a jedną zostawiam żeby dryfowała.

 7. Sztora:

  Nie zadawajcie głupich pytań roślina nie za bardzo lubi ciepło. Mi osobiście w temperaturze 24C jedna padła po tygodniu druga pięknie rosła i się rozmnożyła. Roślinka roślince nierówna. :/

 8. mu:

  dwa i pol tygodnia

 9. annie1628:

  mam 2 centymetrowy kawałek łodygi moczarki prawdopodobnie argentyńskiej.Jest w osobnym zbiorniku niż ryby; ile czasu zajmie jej osiągnięcie 10 cm?

 10. Adamlolik:

  Ja mam żwirek przykryty kamieniami, moczarka rośnie jak szalona i niektóre pędy mają już ze 25 cm. Mam dość małe akwarium (jakieś 20 - 25l) i rozkłada się na boki, bo nie może już wyżej rosnąć. Więc mam pytanie, czy przyciąć te pędy, które już by wystawały z wody?

 11. Tadek:

  Mam pytanie jakie jest najlepsze podłoże dla takiej roślinki może być drobny żwirek ?

 12. poget:

  a rośnie w piasku czy musi być żwirek??

 13. Moczarki atakują:

  To straszna roślina ! Kupiłem 5 pędów po 10 cm, a po 6 miesiącach miałem 78 pędów po 10-15cm! Rośnie jak szalona

 14. rejt:

  Ja też mam moczarke, kupiłem za 2 zł i na początku była mamła a w ciągu 4 miesięcy mam 1/4 akwarium zajęte (akwarium 54 l) te nowsze gałązki są piękne i zielone a te stare trochę zniszczone i nieco gorszym kolorem. Na początku Skalar mi ją niszczył ale pszestał, fajna roślinka nietrzeba o nią dbać a i tak rośnie ( u mnie rekord to gałązka wyrosła od zera do około 18 cm przez no [jakieś 7 godz] ale to się zdażyło tylko raz) baaaaaaaaaaardzo łatwo ją rozmnożyć, urywasz kawałek wsadzasz w inne miejsce i jusz, a ten urwany kawałek może się dość szybko zregenerować. Dotego ta roślinka robi dodatkowo za kryjówkę dla glonojada.

 15. Yap:

  A mnie rybki jedzą moczarkę. Skalarek(Iwo jakby ktoś się pytał) jak mu się kupi moczarę i wsadzi to pilnuje jej, potem wyrywa i niesie sobie do świątyni między grzałką, a filtrem. Dziś mi utrapieniec całą moczarę wyrwał! Ale nie narzekam bo blisko domu mam zool i kupię se za 3zł. Chcę, żeby było moim rybkom jak najlepiej!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter