Moczarka

Opis

Moczarka - Elodea (Egeria). Najczęściej spotykana jest moczarka kanadyjska i ozdobna, chociaż w Polsce znane są również argentyńska i kędzierzawa. Ta ostatnia pochodzi z Afryki. Moczarka kanadyjska zaaklimatyzowała się w całej Europie. Pierwotnie rosła tylko w Ameryce Północnej. Jest rozdzielnopłciową, dwupienna rośliną kwiatową, ale w Europie występują tylko osobniki żeńskie. To piękna, ciemnozielona roślina. Roślina wieloletnia, która jest zielona również w zimie. Wyśmienicie nadaje się do akwarium zimnowodnego, w którym pozostaje zielona przez cały rok. Może być hodowana jako roślina pływająca, może również ukorzenić się. Lubi wody twarde, z których intensywnie pobiera związki wapnia, nie znosi zbyt wysokiej temperatury. Jej łodygi często są bardzo długie, gęsto pokryte wąskimi, centymetrowymi liśćmi siedzącymi na łodydze w okółkach, zazwyczaj po trzy. Zimę może przetrwać jako cała roślina, albo w postaci krótkich i gęstych pączków zimujących. W zimie nie może w żadnym wypadku zamarznąć. Najdogodniejsze temperatury: 10-19 C dla moczarki kanadyjskiej, 12-20 C dla ozdobnej, argentyńskiej i kędzierzawej. Rośliny szybko rosnące, odrastające z każdego kawałka łodygi. Pożądane są w akwariach ze względu na wydzielanie dużej ilości tlenu, oczywiście przy wystarczającym oświetleniu. Rozmnażanie z sadzonek pędowych. Moczarka argentyńska ( Egeria densa) rozpowszechniona jest w wielu miejscach na świecie. Jej liście są jaśniejsze od kanadyjskiej. Uważana jest za roślinę bardziej dekoracyjną niż moczarka kanadyjska. Bardzo źle czuje się w wodzie starej. Gdy roślina dorośnie do powierzchni wody, zaczyna się wyginać, ale nie wyrasta ponad lustro wody. Jeżeli ją skrócimy to tym samym pobudzimy do tworzenia odgałęzień. Uzyskane tym sposobem odcinki pędu łatwo się ukorzeniają. Roślina doskonale również sama się ukorzenia. Wysyła w dół, długie korzenie przybyszowe, które zaczynają się ukorzeniać, jednocześnie przyciągając łodygę. Starsze i żółte łodygi odcinamy, ponieważ nie chcą się ukorzeniać oraz są zdecydowanie mniej ozdobne.

80 komentarzy

 1. wodzu177:

  AN.Nie wyławiaj roślin z rzek lub stawów.Możesz zawlec do akwarium choroby ryb lub jakieś pasożyty.

 2. lubiany:

  ja kupiłem za 4zł 50gr i ma ok 25cm ma kilka odrostów polecam piękna roślinka

 3. AN:

  Każdy pisze po ile gdzie kupił... Można przecież to tonami za free wyławiać z wody, ja bym 1 zł nie dał nawet za wiadro tego :) Wole sam sobie wybrać, takie jakie mi pasują, jest tego od groma :)

 4. arek:

  u mnie jest 26-28 i rośnie około 1cm dziennie jest gruba, mało i rzadko nawożę.

 5. marek:

  mam je w akwarium o tem 26c i rosnie jak szalona kwestia swiatła i nawozu a zarosnie akwarium

 6. D:

  kupiłem pare sztuk w czwartek i były zielone a dzisiaj są już brązowe.co mogło się z nimi stać? proszę o szybką odpowieź

 7. krakra:

  Hubert20, roślinka ma za ciepło

 8. Hubert20:

  witam mam moczarkę od kilku tygodni. Mam duże mieczyki po 10cm 5sztuk i ją skubią często. temp 25-26stopni. Jak tylko ją kupiłem to była piękna, miała mocny kolor a teraz gnije i nie ma takiego wyglądu jak na początku:( pomóżcie jak temu zaradzić by nadal była piękna. moje gg 1910721

 9. olobed:

  bardzo ładne rośliny ja dzisiaj kupiłem i jestem bardzo zadowolony

 10. Creyzolka:

  a ja kupilam w niepolomicach a 30zl 50 cm i bardzo duzo w koszyczku

 11. radekk:

  ja ma 13 pędów po 12cm i ładnie rośnie

 12. BOMBEL:

  W PRUSZKOWIE NABYŁEM MOCZARKE ZA 10 ZŁ I MIAŁA 14 ŁODYG PO 30cm.WARTO BYŁO!

 13. bojownik53:

  wytrzymują więcej niż 20stopni,umnie byław ok 25stopni

 14. mateusz zip:

  w łęcznej koło lublina 1 zł za 25 cm rośliny

 15. krzys:

  Ja kupiłem za 3,5 zł 3 sadzonki w Ząbkowicach Śląskich.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter