Mikrozorium oskrzydlone (skrzydlate)

Opis

Mikrozorium oskrzydlone (skrzydlate)- Microsorium pteropus. Jest bardzo popularną i atrakcyjną rośliną, która cieszy się szczególnym powodzeniem wśród akwarystów. Z płożącego się kłącza wyrastają pomarszczone, lancetowate, ciemnozielone liście, z wyraźnym zaznaczeniem unerwienia. Płożący się pęd ,,porośnięty” liśćmi wygląda jak skrzydlaty, chociaż te ,,skrzydła” są pofałdowane. Wygląda najbardziej okazale, kiedy płoży się pomiędzy kamieniami lub po pniu drzewa. Istnieją nowe odmiany hodowlane, takie jak: ‘Tropica’ i ‘Windelov’, które są równie piękne. Jej ojczyzną jest Południowo-Wschodnia Azja. Osiąga wielkość z przedziału 15-30 cm. Ogólnie możemy powiedzieć, że nie jest to wymagająca roślina. Znakomicie nadaje się do pierwszego posadzenia w akwarium, jej dodatkową zaletą jest to, że rośnie bardzo dobrze we wszystkich strefach akwarium. Kłącza tej rośliny przywiązuje się do kamieni lub podłoża. Zazwyczaj rośnie szybko, jednakże w nieodpowiednich warunkach nie rośnie wcale lub nawet ginie. Oświetlenie powinno być standardowe, woda o pH 5,5-8 i temperaturze 18-28 C. Skład chemiczny wody nie odgrywa wielkiej roli. Rozmnożyć mikrozorium można przez podział kłącza lub oddzielenie roślin potomnych wyrastających z na szczycie liści.

24 komentarzy

 1. oldzi:

  Mi ta roślina wypuściła takie jakby białe pączki... po tym rybki mi zdechły (nie mogę powiedzieć że na 100% od tego ):( Czy ktoś wie co mogło się stać? miałam 2 gupiki, glonojada i 2 krewetki, one się trzymają świetnie nawet jedna zrzuciła pancerz. Proszę o poradę bo nie wiem co robić, nic nie mogę na ten temat znaleźć. :(

 2. Żółwik122:

  robią się brązowe lub czarne z powodu braku potasu oraz żelaza

 3. Dominik:

  U mnie ta roślina ma na liściach (na większości) czarne plamy. Niekiedy jest ich tak dużo, że liść usycha. Nie wiecie co może jej dolegać. Proszę o pomoc.

 4. MadeRick:

  u mnie w sklepie 6zł ;).

 5. zbk:

  U mnie w słabo oświetlonym akwa rośnie niesamowicie oczywiście przymocowana do korzenia. Nie wiem jak rośnie w podłożu. Swego czasu przymocowałem odnogę do kamienia i rzecz dziwna roślinka od 2 lat nie rośnie ale też nie obumarła.

 6. xxx:

  umnie w sklepie 9zl:)

 7. Max:

  fajna roślinka szybko rośnie i na końcu liści wypuszcza najpierw korzenie a potem dopiero listki (pisze to bo niektórzy myślą że to korzenie które odleciały i się zaczepiły )korzenie jej powinny wystawać z podłoża ,a to że ma czarne plamki to nic jej nie jest ona po prostu taka jest (u mnie ma takie plami i u znajomych też to po prostu taka ma być )roślinka świetnie nadaje się w kąty akwarium nie wiem czemu ktoś napisał że trzeba ją przymocować do korzenia jak ona ma dużo liści i zaraz odpadnie do korzenia to raczej Anubis lub mech ale raczej nie on ja ją nawożę w taki sposób że pod korzenie daje kulkę nawozów :) śmiało piszcie postaram się odpowiedzieć na wasze pytania :)

 8. mati:

  u mnie kosztuje 12 zł zależy jeszcze od dostawy

 9. OrioN:

  Jeżeli ktoś miałby taką na zbyciu pisać na GG: 8542331

 10. małgorzata:

  u mnie rośnie jak na drożdżach co miesiąc sporo wywalam i jest w podłożu

 11. girzol:

  Roślinki nie można wsadzać musi być zaczepiona o korzeń lub kamień. A liście brązowieją ponieważ ma za dużo slońca nie napisali tego w tym artykule ale roślina powinna być w zacienionym miejscu.

 12. Luana:

  Lysy3333 - lepiej uwiązać tą roślinkę kawałkiem jak najcieńszej żyłki wędkarskiej do kawałka korzenia, lignitu i zwyczajnie połozyć na dnie, nie zakopywać w żaden sposób.

 13. tomek:

  ładna roslinka jeśli ma ktoś do sprzedania sadzonki to prosze o kontakt na gg10703739

 14. Lysy3333:

  Czy mikrozorium mozna sadzic w pdlozu?posadzilem i na lisciach pojawily sie czarne kropki.Korzenie wychodzily to chowalem a z tego co tu czytam nie powinienem.Czy jak pozwole korzeniom lekko wystawac to bedzie rosla?

 15. mich@l:

  Może ktoś wie dlaczego liście tej rosliny robią się ciemno brązowe wręcz czarne ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter