Kiryśnik czarnoplamy

Opis

Kiryśnik czarnoplamy – Hoplosternum thoracatum. Po raz pierwszy został opisany już w roku 1840. Powszechnie jest uznawany za gatunek spokojny i cieniolubny, pomimo dosyć znacznych rozmiarów. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium wielogatunkowego, gdzie doskonale uzupełnia obsadę podłoża. Spodnia część ciała samic oraz młodych ryb jest biała, natomiast dorosłych samców szarofioletowa. Pierwszy promień płetwy piersiowej u samców został przekształcony w charakterystyczny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Z uwagi na rozległy obszar występowania wykształciło się dużo odmian i ekotypów różniących się ubarwieniem i rysunkami na ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku jest nagłe i błyskawiczne podpływanie do powierzchni i połykanie kilku łyków powietrza. Jest gatunkiem długowiecznym , dlatego należy się liczyć z jego długą obecnością w naszym zbiorniku. Dużo czasu spędza na przekopywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu.

Rodzina

Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie

Wody dorzecza Amazonki, Gujany, Trynidadu i Martyniki.

Długość

Do ok. 19 cm.

Odżywianie

Chętnie odżywia się pokarmem żywym, jak również suszonym z reguły pobieranym z dna. Szczególnie chętnie żywią się żywymi i mrożonymi larwami ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika. Bardzo szybko uczą się również pobierać pokarm z powierzchni wody.

Temperatura

21 – 24 C.

Warunki hodowlane

W akwariach mniejszych niż 200 litrów nie osiągają właściwych swemu gatunkowi wielkości. Zbiornik powinien być słabo oświetlony, a woda czysta z lekkim prądem. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte z licznymi kryjówkami. Bardzo dobre, podobne do naturalnych kryjówki można zrobić z korzeni powietrznych tropikalnych lian. Rośliny nie powinny być zbyt małe i słabe, z uwagi na wielkość i temperament kiryśnika. Twardość wody nie odgrywa większego znaczenia, a pH powinno mieścić się w granicach 6,0-8,0. Raz na jakiś czas należy dokonywać podmiany około 1/3 wody.

Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.

174 komentarzy

  1. maniak:

    mój ma około 16cm, a mam go już grubo ponad 12lat, dostałem go jeszcze kiedy ojciec zajmował się akwarystyką, teraz sam przychodząc do mnie podziwia ten piękny okaz.

  2. Jurij:

    Kurka ja miałem 4 a został mi tylko jeden tak pięknie urosły w 3 miesiące i 3 mi w jedną noc padły i nie wiem na co czy im za gorąco było i miały na sobie jakieś dziwne śnieżne plamy co to u licha jest :)

  3. krysti:):

    ja kupiłem 1 kiryśnika ma gdzieś 3cm nazywa się Srebrzusia dlatego że ma srebrny brzuszek jest razem z 6 tęczankami 2 gurami i 1glonojadek naprawde polecam te rybki;****

  4. brydzia:

    Mam 2 kirysniki (parkę)Maksio( 6 lat)i Gwiazdeczka(około 2 lat, ma na głowie wzorek w kształcie gwiazdki)rybki te sa przecudowne Jak kupiłam Maksia i Nemcia mialy ok 1,5 cm(niestey Nemcio zdechł byl rybka po przejsciach, wyskoczyl raz z akwarium i przez poł nocy czolgal sie po dywanie byl tak odwodniony ze pływal potem przez pół dnia jak boja ale przezyl i choc mu pletwy i wasy odpadly to w przeciagu tygodnia odrosly trzymalam go w tym czasie w zbiorniku szpitalnym a do wody dodawalam MFC po tym spacerku zył jeszcze 2 lata)Gwiazdeczka jak ja kupilam miala ze 5 cm. Moje kirysniki sa tak nauczone ze jak stukam na szybe to zaraz brzuszki mi pokazuja no i jedza z reki sa przesympatyczne i kochane co prawda ze 3,4 rybki mi usmiercili ale to tylko przez przypadek bo jak z tym swoim cielskiem ( a maja po jakies 15-17 cm)sie odwinie to czasami konczy sie to tragicznie dla jakies rybki. Ogólnie bardzo polecam te rybki:)

  5. heniu:

    kupiłem dwa małe kiryśniki, jeden ma wydziubane oczko, jak długo mi przeżyje bez jednego oka,, czy mogę coś zrobić

  6. Beata:

    Ja mam akwarium na ok.100l i kiryśniki rosną jak na drożdżach.

  7. Natalia:

    Ja mam 2 w 80 l są tam w akwarium jeszzce gupiki , glonojady , danio , molinezje , 2 kardynałki chińskie , krewetke , !! Na razie te kiryśniki są młode . Ale jak dorosną to nie zrobią mi nic innym mieszkańcą akwarium ?? Prosze o pilną odpowiedź

  8. tomek:

    mam jednego przez 8 lat juz ;]

  9. Ada:

    welonka objadła kiryśnikowi wąsy czy jest szansa ,że będzie żył dalej,jak na razie widzę,że ma problemy z szukaniem jedzenia,co mogę zrobić ,bardzo mi go żal

  10. Adasiek:

    Mój kiryśnik też jak go wpuściłem do akwa po kupieniu go to jest osowiały, nie chce jeść i leży na dnie...

  11. corba:

    do dabek 0001 można je odrużnić miałem je kilka lat temu wiem pamiętam że da się je rozpoznać po bocznych płetwach jedna płeć ma szeroki ten precik na której zamocowana jest płetwa a zas druga płeć ma cieniutki ten pręcik tyle ze juz nie pamietam który to samiec a która samica zgooglować to musisz

  12. Ada:

    Czy to normalne ,że kiryśnik po zmianie wody w akwarium źle się czuję?Mam go już ponad rok i do tej pory był ruchliwy i zabawny.Teraz jest ospały ,nie chce jeść i cały czas leży na dnie akwarium

  13. lol 2:

    Czy te kiryśniki mogą żyć z molinezjami?

  14. dabek0001:

    czy ktos je juz rozmnozyl??? jak rozroznic samca od samicy??

  15. nick:

    mam dwa tylko nieda się przy nich spać tak chlapią

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter