Kiryśnik czarnoplamy

Opis

Kiryśnik czarnoplamy – Hoplosternum thoracatum. Po raz pierwszy został opisany już w roku 1840. Powszechnie jest uznawany za gatunek spokojny i cieniolubny, pomimo dosyć znacznych rozmiarów. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium wielogatunkowego, gdzie doskonale uzupełnia obsadę podłoża. Spodnia część ciała samic oraz młodych ryb jest biała, natomiast dorosłych samców szarofioletowa. Pierwszy promień płetwy piersiowej u samców został przekształcony w charakterystyczny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Z uwagi na rozległy obszar występowania wykształciło się dużo odmian i ekotypów różniących się ubarwieniem i rysunkami na ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku jest nagłe i błyskawiczne podpływanie do powierzchni i połykanie kilku łyków powietrza. Jest gatunkiem długowiecznym , dlatego należy się liczyć z jego długą obecnością w naszym zbiorniku. Dużo czasu spędza na przekopywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu.

Rodzina

Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie

Wody dorzecza Amazonki, Gujany, Trynidadu i Martyniki.

Długość

Do ok. 19 cm.

Odżywianie

Chętnie odżywia się pokarmem żywym, jak również suszonym z reguły pobieranym z dna. Szczególnie chętnie żywią się żywymi i mrożonymi larwami ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika. Bardzo szybko uczą się również pobierać pokarm z powierzchni wody.

Temperatura

21 – 24 C.

Warunki hodowlane

W akwariach mniejszych niż 200 litrów nie osiągają właściwych swemu gatunkowi wielkości. Zbiornik powinien być słabo oświetlony, a woda czysta z lekkim prądem. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte z licznymi kryjówkami. Bardzo dobre, podobne do naturalnych kryjówki można zrobić z korzeni powietrznych tropikalnych lian. Rośliny nie powinny być zbyt małe i słabe, z uwagi na wielkość i temperament kiryśnika. Twardość wody nie odgrywa większego znaczenia, a pH powinno mieścić się w granicach 6,0-8,0. Raz na jakiś czas należy dokonywać podmiany około 1/3 wody.

Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.

174 komentarzy

  1. Kasia:

    W jakim zbiorniku powinna się znajdować ta ryba??Mówiłam sprzedawcy że mam 25litrowy zbiornik i mi go sprzedał!!Teraz tylko mam nadzieję że mi taki duży nie urośnie...A niby to doświadczony akwarysta...

  2. ..:

    Poskoczek mółowy Na kiryśniki min. 150cm długości.

  3. Paweł:

    Do Poskoczek mółowy : Moim zdaniem jeżeli chorujesz traszki lub inne płazy hoduj je oddzielnie i zapewnij im dogodne warunki.Nie znam się bardzo na płazach ale z tego co wiem lepiej trzymać je oddzielnie z dala od ryb akwariowych

  4. janina:

    ja mam dwa kirysy ok 10cm i dwa welony jak na razie zyja w zgodzie ,jeden kirysek oddał mi maz bo kazdej nocy znikała mu rybka co sie okazało ze to kirys sobie podjadał a u mnie nie ma za bardzo na co polowac dodam ze mam 4bystrzyki ,5danio,i samieca bijownika+2samice

  5. Poskoczek mółowy:

    A czy można go trzymać z traszką ( może z dwoma ) w akwa 120 litów . Ps. Jeszcze nie kupiłem zwierząt ani zbiornika , lecz jeżeli ktoś uważa że on potrzebuje większy litrarz to proszę o komentaże :D

  6. Paweł:

    Ja mam parkę bardzo grzeczne ryby są już u mnie 1 rok.Hoduje je z małymi gatunkami ryb takimi jak neonek lub danio i nie sprawiają problemów.Polecam:)

  7. dave:

    Mam pytanie mojemu kiryśnikowi zrobił sie jak by taki guz na głowie jest pomaranczowy i cały czas rosnie co to jest

  8. Maciek 13:

    Moje kiryśniki złożyły kilka dni temu ikrę. Przedwczoraj zostały tylko "łupiny" po ikrze i zobaczyłem jakieś biale małe robaczki. Sprzedawca w sklepie zoologicznym powiedział że to narybek kiryśnika... Czy ktoś wie co to?????? Z góry dzięki.

  9. ss:

    jak ktos chce i ma akwa minimun 100l to mam samca 13 cm do oddania, za free.Zjada łobuz ikre skalarów a chce je rozmnozyc.Poza tym to faktycznie bezproblemowa, odporna rybka.kraków lub kielce GG 2968765

  10. skowron:

    jak zakładałem akwarium to kupowałem pare sztuk bo często zdychały nie mogły sie przyjąć. W końcu 2 sztuki się przyjęły. Teraz został mi jeden mam go około od 6-7 lat i bardzo sie dziwie że tyle przeżył.

  11. czarek:

    moj kirysnik gosci w akwarium juz 8 lat:) to naprawde bardzo wytrzymala. lagodna i dlugowieczna ryba

  12. Shark 01:

    Kiryśniki czarnoplame kiedyś myliły mi się z młodymi Bunczami (6 metrowe sumy z Gangesu, istnieją plotki że topą i zjadją ludzi) ale już wiem że to osobny gatunek. Pomyślcie dla prawdziwego Buncza trzeba by kupić akwarium 100 000l i do tego jakieś kryjówki a codziennie 10 kilowego karpia na przekąskę!

  13. many:

    do APOFIS... nie ma takiego czehos jak rozrownianie plci po wasach... tutaj plec rozroznia sie po pletwach w okolicach pyska ... samiem ma je z brzegu takie czerwonawe a samica szare ;)

  14. many:

    bezproblemowa ryba... mialem tyle chorob w akwa i nic im sie nie stalo... moje zyja w akwa 4 rok !!

  15. Kasia:

    witam mam problem z kiryśnikiem najpierw miał białe kropeczki myślałam że to ospa ale zniknęły teraz ma bardzo bowiększony brzuszek mam dwa a tylko jeden niedomaga poza tym sa ruchliwe i jedzą co to może być?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter