Kiryśnik czarnoplamy

Opis

Kiryśnik czarnoplamy – Hoplosternum thoracatum. Po raz pierwszy został opisany już w roku 1840. Powszechnie jest uznawany za gatunek spokojny i cieniolubny, pomimo dosyć znacznych rozmiarów. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium wielogatunkowego, gdzie doskonale uzupełnia obsadę podłoża. Spodnia część ciała samic oraz młodych ryb jest biała, natomiast dorosłych samców szarofioletowa. Pierwszy promień płetwy piersiowej u samców został przekształcony w charakterystyczny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Z uwagi na rozległy obszar występowania wykształciło się dużo odmian i ekotypów różniących się ubarwieniem i rysunkami na ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku jest nagłe i błyskawiczne podpływanie do powierzchni i połykanie kilku łyków powietrza. Jest gatunkiem długowiecznym , dlatego należy się liczyć z jego długą obecnością w naszym zbiorniku. Dużo czasu spędza na przekopywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu.

Rodzina

Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie

Wody dorzecza Amazonki, Gujany, Trynidadu i Martyniki.

Długość

Do ok. 19 cm.

Odżywianie

Chętnie odżywia się pokarmem żywym, jak również suszonym z reguły pobieranym z dna. Szczególnie chętnie żywią się żywymi i mrożonymi larwami ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika. Bardzo szybko uczą się również pobierać pokarm z powierzchni wody.

Temperatura

21 – 24 C.

Warunki hodowlane

W akwariach mniejszych niż 200 litrów nie osiągają właściwych swemu gatunkowi wielkości. Zbiornik powinien być słabo oświetlony, a woda czysta z lekkim prądem. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte z licznymi kryjówkami. Bardzo dobre, podobne do naturalnych kryjówki można zrobić z korzeni powietrznych tropikalnych lian. Rośliny nie powinny być zbyt małe i słabe, z uwagi na wielkość i temperament kiryśnika. Twardość wody nie odgrywa większego znaczenia, a pH powinno mieścić się w granicach 6,0-8,0. Raz na jakiś czas należy dokonywać podmiany około 1/3 wody.

Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.

174 komentarzy

  1. Aga:

    Mam 72 litry od prawie czterech miesięcy, mój kiryśnik (jak się teraz dowiedziałam to jest ONA) mieszkał wcześniej w 25 litrach (ok. 6 miesięcy). Ma ok. 16 cm. Ponadto mam 3 gupiki i 7 neonków i wogóle ich nie rusza.

  2. otosek:

    do Arek:w twoim akwarium jedzą, śpią i co tam jeszcze bo nie mają wyboru i wybacz mi, ale nikt nie zmieni mojego zdania, które wyraziłam kilka postów niżej

  3. ancia:

    uwielbiam te rybki,a szczegolnie za ich lagodnosc w stosunku do ryb innego gatunku

  4. Arek:

    otosek uspokuj sie! te rybki trzymam w 72 (2 sztuki) i czuja sie świetnie ,pływają śpią jedzą tony porzywienia,i są szcześliwe, moje mają po 15 cm a i tak akwa moje jest za duze na ich samych,piekne rybki ale w akwarium mniejszym nisz 60 l nie polecam ich trzymać , a propos świetnie dogadują się z kiryskami ,otosek, zoolog mówil że 19 cm osiągają bardzo rzadko w specyficznych warunkach,aha jeszcze jedno muj wujek ma akwa 200l i ma tylko 1 ,16 centymetrową sztukę (największa rybka) więc nie gadaj że w 60 będą się źle czuły

  5. otosek:

    do Kasia:powinnaś przeczytać artykuł bo tam jest napisane o litrażu, ale podpowiem ci, że on nadaje się do akwarium o litrażu nie mniejszym niż 200 litrów do milka:w takim litrażu jak ma Kasia prawdopodobnie skarłowacieje, a w twoim jeśli urośnie do normalnych rozmiarow będzie się męczył do Ollie:i znowu to samo...ludzie zanim napiszecie komentarz o litrażu albo o czymś innym najpierw przeczytajcie opis rybki!!!!!do twojego akwarium radze ci kupić welona albo stado neonów lub innych małych ryb ale nie kiryśnika bo on tam skarłowacieje a teraz napiszę o swoich kiryśnikach mam 2 w 200 litrach prawdopodobnie gdy mi urosną będę musiała oddać jednego choć niekoniecznie bo jeden jest mniejszy:) mam je od paru miesięcy i są na razie małe, ale myślę, że gdy przy takim rozmiarze przyzwyczają się do żałobniczek czarnych, razbor klinowych, molinezji, mieczyków i gurami to jak będą większe to ich nie będą atakowały;P narazie chcę przyzwyczaić je do mojej ręki i do tej pory parę razy dotknęły mnie wąsami i uciekły, ale jestem dobrej myśli:)polecam kiryśniki do akwarium 200 albo więcej litrów nie mniejsze do akwarium 25 czy 60 litrów można je wsadzić jak będą małe na kwarantannę, ale też nie polecam

  6. Ollie:

    Ja mam takie pytanko: W zoologicznym widziałam kiryśnika (a raczej 2). Były w akwarium 25litrowym. Czy mogę kupić sobie jednego kiryśnika do akwa 60litrów? I czy mógłby przebywać ze stadkiem neonków, kilkoma kiryskami i parką pielęgniczek???

  7. kuba:

    ja mam 2 i jeden ma 15 a drugi 10 zabił mieczyka 2 glonojady ii molinezie POMOCY

  8. Kasia :

    Mój kiryśnik ma ponad 10 lat około 15cm długości miał brata lub siostrę bo jak kupiłam to parkę ale niestety ten jeden wyskoczył jak karmiłam to nie zasunęłam szkła i znikł możliwe że zjadł mi go kot chociaż jak raz jeden wyskoczył to latał po pokoju moja mama myślała że to mysz :) Jest dość spokojny chociaż jak się wkurzy to trzepie ogonem . Ostatnio zmieniłam akwarium na takie z pokrywą to już na szczęście nie ma wody na podłodze moich ubraniach i wokół akwarium. Dobrze się dogaduje z kirysem również w takim wieku jak on i małym glonojadem niestety par rybek wykończył :( Ale ogólnie fajna rybka tylko hałaśliwa

  9. nieznajomy:

    ja mam jednego suma i dobrze mu jest nawet w temperaturze 31 C

  10. początkujący :

    gdy kupowałem po raz pierwszy kiryśniki to pani w sklepie powiedziała,że urosną do max 3-4cm a one już mają 13 ;-)

  11. 220l:

    U mnie w ogólnym pływa parka kiryśnikow stadko razborek i bystrzykow kilka neonkow i kiryskow ale mniejsze kiryski zniknely mysle ze mogly je zjesc sumiki tak jak i caly narybek od zmiennikow.Ale mimo to swietna rybka.polecam

  12. Zibi:

    niestety sum to sum, czyli nocny łowca, mam dwa w dość mocno zarośniętym akwarium i większość mniejszych ryb już wytępiły, bojownika, gupiki, narybek wyłapały, wydaje mi się, że "osaczają" rybę w zaroślach no i cóż zjadają lub pozbawiają płetw. A na narybek po prostu polują w zaroślach i są dość szybkie. Więc nie polecam do hodowli z mniejszymi rybami np. gupikami. Ale rybka zdaje się oswajać i faktycznie zjada niemal z ręki.. Moim zdarza się mnie ochlapać jak podnoszę pokrywę i zaczynam je podejrzewać o celowość tego działania :)

  13. wojtas6:

    mój ma dziwną rankę na brzuchu i znosi go do góry co to jest kurcze boję się ze mi zdechnie mam go i jeszcze jednego juz ponad rok to moje ulubione rybki naprawdę polecam. pomórzcie prosze

  14. Lolek1:

    Mój kiryśnik ma ponad 3 lata i co jakiś czas mu odpadają wąsy i spowrotem odrastają czy to normalne??

  15. milka:

    25 l jest stosunkowo za małe.Zamęczy sie jak urośnie.Mam 100l i też mam wrażenie ze mało miejsca mu,ma 14 cm.Ale rybka jest fajna je mi z ręki dosłownie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter