Kiryśnik czarnoplamy

Opis

Kiryśnik czarnoplamy – Hoplosternum thoracatum. Po raz pierwszy został opisany już w roku 1840. Powszechnie jest uznawany za gatunek spokojny i cieniolubny, pomimo dosyć znacznych rozmiarów. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium wielogatunkowego, gdzie doskonale uzupełnia obsadę podłoża. Spodnia część ciała samic oraz młodych ryb jest biała, natomiast dorosłych samców szarofioletowa. Pierwszy promień płetwy piersiowej u samców został przekształcony w charakterystyczny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Z uwagi na rozległy obszar występowania wykształciło się dużo odmian i ekotypów różniących się ubarwieniem i rysunkami na ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku jest nagłe i błyskawiczne podpływanie do powierzchni i połykanie kilku łyków powietrza. Jest gatunkiem długowiecznym , dlatego należy się liczyć z jego długą obecnością w naszym zbiorniku. Dużo czasu spędza na przekopywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu.

Rodzina

Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie

Wody dorzecza Amazonki, Gujany, Trynidadu i Martyniki.

Długość

Do ok. 19 cm.

Odżywianie

Chętnie odżywia się pokarmem żywym, jak również suszonym z reguły pobieranym z dna. Szczególnie chętnie żywią się żywymi i mrożonymi larwami ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika. Bardzo szybko uczą się również pobierać pokarm z powierzchni wody.

Temperatura

21 – 24 C.

Warunki hodowlane

W akwariach mniejszych niż 200 litrów nie osiągają właściwych swemu gatunkowi wielkości. Zbiornik powinien być słabo oświetlony, a woda czysta z lekkim prądem. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte z licznymi kryjówkami. Bardzo dobre, podobne do naturalnych kryjówki można zrobić z korzeni powietrznych tropikalnych lian. Rośliny nie powinny być zbyt małe i słabe, z uwagi na wielkość i temperament kiryśnika. Twardość wody nie odgrywa większego znaczenia, a pH powinno mieścić się w granicach 6,0-8,0. Raz na jakiś czas należy dokonywać podmiany około 1/3 wody.

Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.

174 komentarzy

  1. wap 22222224635:

    ja mam w akwarium ok 30l 16 lub 15 ryb . Kiryśnik ma może z 6 cm i bardzo lubi inne ryby.

  2. Akwarysta:

    rybka bardzo spokojna nie szkodliwa po mimo tego iż jest to ryba denna nauczył się pobierać jedzenia z tafli wody super rybka teraz mam 2 sztuki jeden kolo 20cm i jeden kolo 10cm

  3. D:

    do Tomek : a ile masz wszystkich ryb?

  4. Tomek:

    Ją mam jednego na ok 10cm żyje w 120litrowym akwarium i jak obrazie nic mu nie jest.

  5. kirys:

    ja mam 2 małe kiryśniaki i jednego dużego (około 12 cm) i się zgadzają ale te mniejsze są o wiele żywsze

  6. user:

    ja mam 2 małe kiryśniaki i jednego dużego i mi cały czas żyją i nie narzekam na nie

  7. arti:

    Kiryśniki to najbardziej wdzięczne rybki na świecie! Rozróżniamy je dopiero jak podrosną głównie po przednim promieniu płetwy. Samiec ma grubszy promień przedni, z wiekiem zaczyna wystawać poza płetwę i nabiera czerwonego odcienia. Jak chcecie zrobić kiryśnikom raj to żwirek musi być dość drobny i okrągły (małe kulki) tak zeby mogły przekopywać dno nie kalecząc pyszczków. Wąsy często odrastają no chyba że są urwane przy samym pyszczku to mogą nie odrosnąć. Młody narybek jak będzie wielkości przeciętniego robaka to może zostać zjedzony. Jedzą każdy pokarm, nawet gotowane mięso. Bardzo lubią świeżą ochotkę (larwa komara). Po żywym pokarmie szybciej rosną.

  8. Aquarysta:

    Ja mam jednego już mniej więcej rok i żyje i urósł baardzo :D

  9. Ard:

    Do rafaellllo: przede wszystkim masz za małe akwarium i ryba się stresuje.

  10. rafaellllo:

    50l

  11. ???:

    rafaellllo jakie ty masz akwarium (ile litrów)?

  12. Rafaelllllllo:

    Ja mam kirysnika, 3 gupiki, 2 danio czerwone, Glonojada i kiryska! wszystko jest w porzo tylko glon gryzie czasem kiryska! Kirysnik na poczotku plywal normalnie ale potem zaczol sie bac! nawet przez male zatrzesienie biurkien przestaje plywac! mozna cos poradzic! mial ktos cos podobnego?

  13. RAfcio:

    Muj kirysnik jes bardzo plochlwy jak otwieranm np dzwi nierusza sie przez kilka minut! cos mozna poradzic?

  14. Szczygieł:

    Od dawna chciałem mieć Kiryśnika aż w końcu w sklepie zoologicznym przypadkowo trafił mi się ładny okaz. Pływa sobie teraz w zbiorniczku 240L razem z pielegnicami pawiookimi;] Tylko jak rozpoznać jaka to płeć?

  15. kamilek:

    moj nazywa sie cicho ciotek bo je wszystkie rybki i go kocham ma 5 cm i ze mną gada wydajac bombelki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter