Kiryśnik czarnoplamy

Opis

Kiryśnik czarnoplamy – Hoplosternum thoracatum. Po raz pierwszy został opisany już w roku 1840. Powszechnie jest uznawany za gatunek spokojny i cieniolubny, pomimo dosyć znacznych rozmiarów. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium wielogatunkowego, gdzie doskonale uzupełnia obsadę podłoża. Spodnia część ciała samic oraz młodych ryb jest biała, natomiast dorosłych samców szarofioletowa. Pierwszy promień płetwy piersiowej u samców został przekształcony w charakterystyczny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Z uwagi na rozległy obszar występowania wykształciło się dużo odmian i ekotypów różniących się ubarwieniem i rysunkami na ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku jest nagłe i błyskawiczne podpływanie do powierzchni i połykanie kilku łyków powietrza. Jest gatunkiem długowiecznym , dlatego należy się liczyć z jego długą obecnością w naszym zbiorniku. Dużo czasu spędza na przekopywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu.

Rodzina

Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie

Wody dorzecza Amazonki, Gujany, Trynidadu i Martyniki.

Długość

Do ok. 19 cm.

Odżywianie

Chętnie odżywia się pokarmem żywym, jak również suszonym z reguły pobieranym z dna. Szczególnie chętnie żywią się żywymi i mrożonymi larwami ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika. Bardzo szybko uczą się również pobierać pokarm z powierzchni wody.

Temperatura

21 – 24 C.

Warunki hodowlane

W akwariach mniejszych niż 200 litrów nie osiągają właściwych swemu gatunkowi wielkości. Zbiornik powinien być słabo oświetlony, a woda czysta z lekkim prądem. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte z licznymi kryjówkami. Bardzo dobre, podobne do naturalnych kryjówki można zrobić z korzeni powietrznych tropikalnych lian. Rośliny nie powinny być zbyt małe i słabe, z uwagi na wielkość i temperament kiryśnika. Twardość wody nie odgrywa większego znaczenia, a pH powinno mieścić się w granicach 6,0-8,0. Raz na jakiś czas należy dokonywać podmiany około 1/3 wody.

Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.

174 komentarzy

  1. kirys:

    czy moze byc temp 25C?

  2. mikostachowiak:

    ja mam 2 i jestem z nich zadowolony nie wariują mi anie nie atakują ryb. mam je około pół roku i mają około 5-6cm.

  3. Maciej:

    Zapewne wąsy wyposażone są w aparat węchowy, idąc tym tropem myślę, że widząc ruch reagują odruchem Pawłowa i węszą za pokarmem...przecież dobrze je karmisz :)

  4. Sum1234:

    Mam trzy kiryśniki które ruszają wąsami gdy podejdę do akwarium.Dobrze je karmię.Dlaczego tak robią?

  5. StalkerPL:

    Na wylewajaca wode jest sposob dosc banalny mialem tak ze moj kirysnik plul woda podczas pobierania powietrza wstawilem wydajniejsza pompke do napowietrzania akwarium i problem minol juz woda nie pluje

  6. :

    mam ok.200L i 2 sumy rekinie,2 kiryśniki i 2 skalary. Chcę dokupić paletkę tęczową ale nie wiem czy nie będą się zaczepiać

  7. kicak6:

    Witam serdecznie...Tydzień temu,pożegnałem tragicznie mojego ulubieńca w akwarium,gdyż niespodziewanie,pod moją nieobecność,a trwało to w sumie kilka godzin,kiryśnik wyskoczył z akwarium,i niestety nie przeżył upadku z wysokości...Ponoć ten gatunek ma to do siebie...

  8. bon007:

    Zzarna plama jakieś karły ci porosły 4 i 5 letni kiryśnik ok 6 cm. U mnie roczny w 73,5 litrach już 9 cm ma tera go dałem do 112 l musisz albo ich nie karmić albo mieć przerybienie bo mi kiedyś w 45 litrach około 13-14 cm sztuka przez 3 lata wyrosła.

  9. zegancio:

    witam.znajomy podarowal mi kirysnika z likwidowanego akwarium.z racji ze mam nowo zalozone akwa z mloda roslinnoscia chetnie oddam kirysnika w dobre rece.niestety moja 112 jest zbyt mala na niego do tego czesto wykopuje male roslinki.ma ok 11-12cm. kontakt 693-662-024

  10. krystiam:

    ja tez mam kirysnika czarnoplamego tylko ze on w dzien jest bardziej aktywny niz w nocy nierozumiem tego

  11. Kirysek112:

    Ja też mam tego kiryśnika. Jest fajny, tylko nocą (częściej), lub dniem (rzadziej) często wylewa wodę z akwarium. Jak zapobiec temu? Niech Ktoś Odpowie, Proszę

  12. Pw330:

    Czy ta rybka może pływać z Mieczykami ,Gupikami , Zmiennikami i Molinezjami + z 5 glonojadów i 2 bocje lub 4 kiryski w akwarium 112l jak nie może to prosze o zestaw żyworodków = rybki dennne!

  13. ALDZIOR 4:

    witam mam pytanie czy kirysniki atakuja inne rybki takie jak gupiki bo mi powiedziano ze atakuja noca

  14. czarna plama:

    ja mam 2 kiryśniki ok. 6cm w akwarium 60l.jeden ma 4lata a drugi 5lat.

  15. Oddam Kiryśnika:

    Witam wszystkich miłośników kiryśników. Chciałbym oddać w dobre ręce około 10 cm kiryśnika. Proszę o kontakt na badbartos@wp.pl.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter