Dianema pasiastoogonowa (urostriata)

Opis

Dianema urostriata prowadzi nocny tryb życia. Przez większość dnia odpoczywa i ukrywa się przy dnie. Dlatego też należy zapewnić pokarm pod wieczór po zgaszeniu światła. Należy do niewielkiej grupy sumików uzbrojonych, które mieszczą się w podrodzinie Callichthyyinae, należą do niej również Dianema urostriata oraz Dianema longibarbis, którą można rozpoznać po długich, sterczących wąsików i nieco mniejszym opancerzeniem. Ten gatunek można łatwo rozpoznać po pięknie ubarwionej, pasiastej płetwie ogonowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Dolny bieg Rio Negro, Brazylia.

Długość

Osiąga długość około 10-12 cm.

Odżywianie

Akceptuje większość pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 22-27 C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem stadnym lubiącym pływać w toni wodnej lub chętnie odpoczywającym na korzeniach i skałkach. Wymaga odpowiednio dużego akwarium z wodą o ogólnie dobrej jakości.

Rozmnażanie

Sporadycznie udaje się rozmnożyć je w warunkach akwariowych. Ikra jest składana w gnieździe z piany w wodzie o temperaturze około 28 C.

4 komentarzy

 1. Konrad qp:

  Bardzo fajna rybka ,godna polecenia.

 2. Pawiooka.:

  Mi urosła powyżej 12cm. Na jej ,,torze,, pływania nie mogę sadzić roślin bo od razu wykopie. Rybka łatwa w hodowli , ale jeśli ktoś lubi roślinki to nie polecam.

 3. Łukasz Chwała:

  Mam 2 Dianemy Urostriate i często je widuje aktywne równiez w dzień. Świetna rybka polecam każdemu!!!

 4. Złoty d:

  Kiedy go kupiłem miał moze 2 cm teraz

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter