Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. kamciaxd1:

    mogę włożyć glonojada do akwa 60l ?

  2. YoHe:

    cześć mam samca ktory ma okóło 4-6 cm ma bardzo duże poroże i jest bardzo agresywny ;p zjadł mi 2 mniejsze glanojady do ości ;p , mam jeszcze 1 mniejszego samca do 4cm , i samice wielkosci samca kupuwałem je w tym samym dniu , i jeszcze 3 mniejsze glonojadki :) , gdy samiec jest blisko samicy próboje na nią wskoczyć lecz samica zdaży uciec czy to dobrze ????? , mam w akwarium kokosa i korzeń czy mogą złożyć tam jajeczka ??

  3. becia:

    cześć mam małe glonojadki prawdziwą niespodziankę mi zrobiły jest na razie ich 17 sztuk ale jeszcze wychodzą z kryjówki:)

  4. Robert:

    Kurcze ja to chyba muszę rozdzielić parkę glonojadów ponieważ od miesiąca miałem już 2 tarła i pływa mi w akwarium ze 50 sztuk małych glonków!!! a już widzę że samiec znowu "odwiedza" w grocie samiczkę;/

  5. Samanta:

    A ja tego nie rozumiem:słyszałam, że glonojady jedzą mięso martwych ryb. słyszałam że jedzą też glony. teraz rozumiem że jedzą padliny. dobrze że nie jedzą ryb od tak sobie!

  6. rejt:

    Często widziałem i słyszałem że glonojady można mieć w akwarjum powyżej 100l bo inaczej zdechną z głodu. Ja mam 54l i glonojada 5,8 cm i nie wyrabia, myślałem nad kupnem 2 ale wtedy by przypadało po 27l na glonojada i mogły by wtedy glony nie wyrobić, albo kupić ślimaka ,ale wole mieć ryby. Krewetki też mogą jeść glony ale się brzydzę to w dotykać jeśli by była taka potrzeba, i widziałem krewetkę około 16 cm w zoologicznym a taka mogła by zjeść moje ryby bo większość z nich jest mała nawet mam 2 rybki mniejsze od neonków! Może jak glonojadek będzie miał z 9-10 cm to już glonów nie będzie.

  7. robson123:

    mam glonojada zbrojniaka i niewiem co mu jest bo ma zapadniety brzuch i jakieś plamy na grzbiecie,a także czsem pływa grzbietem do dołu lub pływa pionowo i sie kreci do okoła

  8. Mizaj:

    Posiadam 1 glonojada. Mam go ok. 2-3 lata. On urósł 12-13cm. Od momentu kiedy glonojad osiągnął 6cm w moim akwarium nie ma glonów. Glonojad pływa w 30l. Nie jest to za mało - jak piszą inni. W akwarium mam taki model starego forda (plastikowy do wody) i mój glonojad uwielbia przesiadywać tam całymi dniami, czasem wychodzi coś zjeść albo poruszać kośćmi ;D

  9. Shark 01:

    Do MiMi. A jakie ryby oprócz glonojadów masz w akwarium ? Jakiegoś suma ? Może trzciniaka ? Bo glonojady jedzą : glony , tabletki dla ryb przydennych , larwy owadów i może martwe ryby . Ale nie wierzę że glonojad poluje !

  10. Maryśka:

    Usiądźcie sobie, bo jak to przeczytacie, to padniecie. Około 2 lat temu zakładałam swoje pierwsze akwarium i oprócz pięknych brzanek różowych - na start - kupiłam glonka. Dziś dorósł i jest ogromny :) Tzn.spokojnie ma 20 cm. Rósł na tabsach ze spiruliną i ochotce. Jednak wydaje mi się że chyba męczy się w moim ok. 60 l akwarium, więc pewnego dnia poszłam sobie do zoologa, zapytać, czy ktoś dobry i poczciwego serca - jak ja - nie pytał o pięknego, dorosłego glonojada do duuuużego akwarium. Kobieta mi mówi - tekst oryginalny - że pewnie, żeby przynieść, bo ludzie pytają o coś takiego, co by im glony jadło w oczku wodnym.... Wyobrażacie sobie????? Piękny glonojad w oczku wodnym???? Ile tam miałby żyć - godzinę?? Jestem po prostu zszokowana cała tą panią z zoologa... No comments... Ręce opadają... Kasa i zysk. Nigdy nie wierzcie sprzedawcy w zoologu!!

  11. Maniek:

    Cześć, mam pytanie. Czy jak parka zbrojników niebieskich (nie weloniaste tylko zwykłe) złoży ikre to czy w potomstwie mogą znajść się (w niewielkiej ilości) zbrojniki weloniaste?

  12. Tomek:

    Pomocy!Mialem 10 rybek:2 glonojady zbrojniki,2 brzanki pieciopregie,2 skalary,1 samica bojownika i 3 neony.Jednego ranka patrze...nie ma neonki!drugiego...nie ma drugiej!trzeciego....nie ma trzeciej!Dzien pozniej jakas ryba nadgryzla glonusiowi pletwe i biedny zdechl:(.3 dni pozniej zdechl kolejny,w niewyjasnionych okolicznosciach(nie mial nic na ciele,ani obgryzionej pletwy).Wiec zostaly mi 2 skalary,2 brzanki i samica bojownika ;( ;(.Kto mogl je zjesc?podejrzewam skalary,bo samica bojownika sie ich strasznie boi i one ja strzasza i jest taka spokojna...Prosze,pomozcie :(.

  13. mICHAL:

    nie nie GLONOJADA NIE KUPUJ DO TAKIEGO AKWA MOZE OD 60 L BYC

  14. SaJdI:

    Ja kupuje sobie w poniedziałek akwa 25l i glonojada około 12cm .co musze zrobić żeby dlugo mi żył czy musze mieć w akwarium dużo kryjówek??????.Ja będe miał dwie roślinki czy to wystarczy prosze o rady.

  15. PaulaZiom:

    Mam problem ze zdychaniem ryb. W akwarium (20l 25x25x30)mam ryby: kirysek(x2)glonojad(x2)gupik(x2)2 tygodnie temu zmieniałam wodę. Dzisiaj zdechły lub jeśli to możliwe zostały pożarte glonojady przez inne ryby. Czy to możliwe? Chciałabym się też dowiedzieć czy te ryby mogą być razem w akwarium.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter