Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Macio:

    Zdychają ci glonojady bo może przeżyły szok. Ja miałem Glonojada złotego i zdechł mi na następną noc od zakupu. Najlepiej zanim wlać glonojada do akwarium należy poczekać ok.20h zanim się uspokoi. Należy robić tak ze wszystkimi bardziej wrażliwymi rybami. Jak pierwszy raz kupowałem sobie 8gupików to na następny dzień dwa mi zdechły. ale teraz mam już dużo ryb, bo od dawna żadna mi nie zdechła.

  2. kamil!!!:

    brzuch bedzie taki jak na zdjęciu 5, 11, 26

  3. aneta:

    witam. mam problem z glonojadami kupuje je co ok 2 miesiące i niestety w tym czasie mi padaja z jakiegos powodu:( nie wiem czemu prosze o pomoc wietrzyk1984@o2.pl

  4. dszaroma:

    Glonojady to nie mieczyki... Samice tej ryby składają ikrę podczas tarła. Jednak aby do niego doszło para (SAMIEC I SAMICA)musi mieć grotę.

  5. MIĘSNIAK 5014:

    JA MAM DWA GLONUSIE SAMCA I SAMICE KUPILEM WŁASNIE DZIS SAMICE A SMIEC MA OKOŁO 5 CM A SAMICA 6 CM TO JAK ROZPOZNAĆ CZY SAMICA JEST W CIĄŻY?

  6. dszaroma:

    Tydzień temu rozmnożyłem glonojady. Miałem dorosłą parę, akwarium: 100l. Młodych jest bardzo dużo (doliczyłem się 80 sztuk).Zachęcam wszystkich do rozmnażania tych ryb. Jest bardzo łatwe i daje wyniki. Mi udało się już 7 razy.

  7. dszaroma:

    tak, każda ryba ma określony czas życia w przypadku glonojadów jest to około 10 lat. Wpływ na długość życia ma wiele czynników.

  8. sara:

    Mam pytanie, bo mi sie okociły małe zbrojniki i niewiem czy nic im sie nie stało w akwarium z 4 mieczykami 2 brzankami 2 samicami zbrojnika 1 glonojadem i kilkoma gupikami ??? Nic im sie nie stanie bez wylawiania ???

  9. Nieutulony w żalu po stracie glonojada:

    Mam pytanie do długoletnich akwarystów. Jak długo żyją ryby w akwarium. Miałem glonojada (dł. ok. 20 cm) i po 10 latach padł. Przez ostatnie kilka tygodni był osowiały i niewidoczny. Czyżby ze starości? dodał: Nieutulony w żalu po stracie glonojada

  10. Iwona:

    Witam wszystkich a ja mam glonusie Mutanty i to aż 2 mają po 40 cm!!!!a poza tym mnóstwo mlodych;0)) Popsula mi się grzałka i od tego momentu już co najmniej 3X była ikra i maluchy. Mam do sprzedania młode Glonusie. gkuzlan@wp.pl pozdrawiam

  11. wiktoria to fajne rybyyyyyyyyyyyy!.:

    mój glonojad jest kochany! hoduje go już rok lecz nigdy nie złożył ikry kiedyś chował się za filtrem ale teraz już się tam nie zmieści bardzo je lubię więc polecam! są naprawdę fajne polecam!, polecam!, polecam!,

  12. Karlos:

    Mało się mówi o zawziętości tych ryb. Posiadam akwrium z księżniczkami z burundi, niby to terytorialne, agresywne i niezgodne ryby, jednak mój zbrojnik (wielki 13cm samiec) zabrał księżniczką ich ulubioną grotę. Po prostu od zawsze były w grocie na środku akwarium, lecz gdy zbrojnik podrósł zaatakował księżniczki, te odrazu uciekły i siedział w ich grocie. przez parę dni księżniczki zawzięcie próbowały go przegonić, po niudanych próbach obrały nową kryjówkę.

  13. aneta:

    czemu glonojad ciagle mi zdycha w akwarium? pomocy

  14. kimi13:

    Glonojady bardzo chętnie rozmnażają się po wymianie wody na świeżą ( przynajmniej u mnie tak jest a hoduję je już od 1986roku i po każdej wymianie wody - akwarium 200l młode gwarantowane)Młode glonojady od ok 5cm już przystępują do składania ikry ale jest jej znacznie mniej. Od glonojadów wielkości 10-14cm udawało mi się wyhodować co najmniej 74 szt młodych w jednym rzucie.

  15. krys121@wp.eu:

    Ma ktoś na sprzedaż na śląsku parkę dorosłych?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter