Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. mikrus321:

    NIESTETY MOJE MALEŃSTWO DZIŚ ZDECHŁO I NIE WIEM DLACZEGO A MAM GO OD 5 LAT MIAŁ NA IMIĘ BESTIA

  2. edziaaa:

    Ej mam sumy, bocje, skalary, bojownika, welonkę i wiele innych rybek i miałam GLONOJADA i go nigdzie nie widzę czy możliwe żeby jakaś rybka go zjadła?????? Proszę dajce odpowiedź!!

  3. m1kasper:

    Izabela a czy jak dziecko się urodzi to nie musi oddychac ??

  4. Daria:

    w moim akwarium mialam glonojada od trzech tygodni zaginoł po nim ślad ,może ktoś mi podpowie co mogło się z nim stać???

  5. aśka:

    pozdrawiam wszystkich miłośników akwarystyki. Glonojady można dokarmiać gotowaną marchewką,jedzą i rosną.

  6. izabela:

    mam pytanie jak się wyklują młode to można je włożyć do innego akwarium bez tlenu?

  7. Pieczony:

    Dziś przyszło mi na świat około 30 maluszków. Samiec opiekował się nimi pięknie w grocie, teraz wyłowione śmigają po kotniku xD Nie ma to jak rozmnażać ryby ikrowe

  8. sskkaallaarr:

    ja mam już rok dwa glonojady raz złożyła ikrę lecz wychowały się tylko 2 młode teraz widzę że samica niedługo już drugi raz złoży ikrę

  9. Marcin Akwa:

    Oddam w dobre ręce Glonojada (Zbrojnik) około 6 cm. Zdrowy, ładnie wybarwiony, porządnie karmiony, do tego wyjątkowo pracowity w zjadaniu glonów z szyb. 510-145-665 Marcin (Gdańsk)

  10. kar-kar:

    A może mi ktoś podpowiedziec. Mam dwa glonojady jeden jest taki jak samice na zdjeciach czyli nakrapiany, a drugi ma psy wpoprzek- pytanie czy ten drugi to samiec???

  11. Michał:

    Słuchajcie mam taką sprawe do was. Dostałem od znajomego ze sklepu zoologicznego kilo żywej skałki. Mówił że w słodkowodnym też ładnie porasta tylko że nie koralowcami. Włożyłem je do akwarium. Rzeczywiście zaczeło porastać różnymi małymi zielonymi roślinkami. Czy mój Glonojad czasem nie weźnie się za czyszczenie żywej skałki? ... Proszę o odpowiedź

  12. 80L:

    EJ CZYM KARMIĆ GLONOJADY?JA KARMIE TROPICAL TYMI TABLETKAMI I JEDEN MA 5,5 CM I NIE CHCE WIĘCEJ ROSNĄĆ!!!!!HELP!!!CZYM MOGĘ JE KARMIĆ ŻEBY SIĘ W AKWARIUM GNOJÓWKA NIE ZROBIŁA???DZIENKI NA ODPOWIEDZI!!!!!

  13. sam:

    ja w akwarium mam okolo 45 doroslych glonojadow i z 250 mlodziutkich i zyja w spokoju i awantur tylko strasznie duzo jedza a najbardziej lubia martwe neonki

  14. belzebub:

    Kupię od zaraz dorosłe zbrojniki w okolicach Nowego Targu oraz Zakopanego!!!kontakt 510 521 420!!!:D

  15. belzebub:

    Kupię od zaraz dorosłe zbrojniki w okolicach Nowego Targu oraz Zakopanego!!!kontakt 510 521 420!!!:D

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter