Drobniczka jednodniówka

Opis

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa. Powszechnie uznawana jest za gatunek mało wymagający w hodowli. Przez jej brunatno-żółty tułów przebiega czarny pasek. Natomiast płetwa ogonowa, grzbietowa oraz płetwy boczne są przeźroczyste. Ma białe oczy z czarnymi tęczówkami. Wystarczy jej nawet mały kilkulitrowy zbiornik. Jest jedną z najmniejszych ryb świata. Doskonale czuje się w akwarium gęsto porośniętym roślinami w towarzystwie ryb o podobnych rozmiarach. Pamiętajmy jednak o pozostawieniu wolnej przestrzeni do pływania. W akwarium warto jest umieścić rośliny pływające o długich korzeniach. Drobniczki uwielbiają się chować między tego rodzaju roślinami. Żyje około 2-3 lata. Większość akwarystów przeznacza jeden zbiornik tylko dla tego gatunku. Samica posiada bardziej intensywne ubarwienie jeśli podajemy jej żywy pokarm. Rozpoznanie płci jest bardzo proste, ponieważ samiec posiada gonopodium oraz jest znacznie mniejszy. Zamieszkuje strefę środkową oraz powierzchniową. Jest rybą bardzo wdzięczną w hodowli.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae).

Pochodzenie

Karolina południowa oraz Floryda w USA.

Długość

Samice - 3,5 cm, samce - 2 cm.

Odżywianie

Preferują żywe i mrożone wodne bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek i komarów oraz dafnie. Chętnie spożywa również pokarmy płatkowane. W skład jej diety powinien również wchodzić pokarmy roślinny.

Temperatura

Od 19 do 30 C.

Warunki hodowlane

Woda o pH 6,0-7,0; twardość od miękkiej do 20 n. Bardzo dobrze czuje się w wodzie z dodatkiem soli kuchennej.

Rozmnażanie

Jest rybą żyworodną. Bardzo chętnie się rozmnaża, a samica może rodzić małe co kilka dni. Jednakże nie wydaje na raz zbyt wiele młodych (max 50 sztuk). Raz zaplemniona samica może wielokrotnie rodzić młode, nie odbywając za każdym razem kopulacji. Samica rodzi młode przez klika dni, po 2-3 sztuki dziennie. Między porodami następuje od 4 do 5 tygodni przerwy. Dorosłe zazwyczaj nie zjadają swojego potomstwa.

38 komentarzy

 1. PlayboyKrk z forum:

  boże to takie trudne ??? jednodniówka... bo wyglada jak rybka ktora zyje pierwszy dzien ... jest taka mała ...

 2. mt-mc:

  Jaki jest minimalny litraż dla nich?

 3. Olinek:

  skoro są najmniejszymi rybkami to czy samiec może być JESZCZE mniejszy??????

 4. m.i.k.i.r.o.:

  Żyje około 2-3 lata

 5. lukix:

  Może dlatego że krótko żyje.

 6. kamcia :

  oco kaman z tą nazwą

 7. ja:

  dlaczego nazywa się "jednodniówka" ?

 8. Panaś:

  Mam w swoim akwa kilka sztuk. Polecam, ponieważ bardzo łatwo można je rozmnożyć. Mam aż za dużo młodych.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter