Drobniczka jednodniówka

Opis

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa. Powszechnie uznawana jest za gatunek mało wymagający w hodowli. Przez jej brunatno-żółty tułów przebiega czarny pasek. Natomiast płetwa ogonowa, grzbietowa oraz płetwy boczne są przeźroczyste. Ma białe oczy z czarnymi tęczówkami. Wystarczy jej nawet mały kilkulitrowy zbiornik. Jest jedną z najmniejszych ryb świata. Doskonale czuje się w akwarium gęsto porośniętym roślinami w towarzystwie ryb o podobnych rozmiarach. Pamiętajmy jednak o pozostawieniu wolnej przestrzeni do pływania. W akwarium warto jest umieścić rośliny pływające o długich korzeniach. Drobniczki uwielbiają się chować między tego rodzaju roślinami. Żyje około 2-3 lata. Większość akwarystów przeznacza jeden zbiornik tylko dla tego gatunku. Samica posiada bardziej intensywne ubarwienie jeśli podajemy jej żywy pokarm. Rozpoznanie płci jest bardzo proste, ponieważ samiec posiada gonopodium oraz jest znacznie mniejszy. Zamieszkuje strefę środkową oraz powierzchniową. Jest rybą bardzo wdzięczną w hodowli.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae).

Pochodzenie

Karolina południowa oraz Floryda w USA.

Długość

Samice - 3,5 cm, samce - 2 cm.

Odżywianie

Preferują żywe i mrożone wodne bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek i komarów oraz dafnie. Chętnie spożywa również pokarmy płatkowane. W skład jej diety powinien również wchodzić pokarmy roślinny.

Temperatura

Od 19 do 30 C.

Warunki hodowlane

Woda o pH 6,0-7,0; twardość od miękkiej do 20 n. Bardzo dobrze czuje się w wodzie z dodatkiem soli kuchennej.

Rozmnażanie

Jest rybą żyworodną. Bardzo chętnie się rozmnaża, a samica może rodzić małe co kilka dni. Jednakże nie wydaje na raz zbyt wiele młodych (max 50 sztuk). Raz zaplemniona samica może wielokrotnie rodzić młode, nie odbywając za każdym razem kopulacji. Samica rodzi młode przez klika dni, po 2-3 sztuki dziennie. Między porodami następuje od 4 do 5 tygodni przerwy. Dorosłe zazwyczaj nie zjadają swojego potomstwa.

38 komentarzy

 1. Jarosław:

  Brak w wykazie , również małej rybki - neoheterandia elegans, polskiej nazwy chyba nie ma. Gość z Torunia ją sprzedaje po 99 zł za parę, osobiście nabyłem taką rybkę od hodowcy z Krakowa - 10 zł za parę.

 2. Marcin :

  Witam mam na sprzedaż stadko tych rybek ok 40 szt. tel.793490520 gg 451483 akjak@wp.pl

 3. Narek95:

  Nigdy nie spotkałem takiej ryby a w krośnie wszędzie szukałem. Jak ktoś mieszka niedaleko krosna i posiada ten okaz, to proszę pisać GG:9574048

 4. sarinek:

  jestem z Bielska , posiadam stadko około 8szt tych ryb na sprzedaż. tel 886688666, mail sarin7@tlen.pl

 5. jwadolowski@interia.pl:

  W Opolu można dostać tą maleńką żyworódkę - jest hodowana.

 6. Greg:

  Jeden raz trafiłem w zoologu i już więcej się nie pokazały. Mam kilka sztuk (kilkanaście? - sam nie wiem, trudno policzyć). U mnie robią za towarzystwo, wcześniej dla pielęgniczek Kakadu, a obecnie dla barwniaków szmaragdowych. Bardzo fajna rybka, prosta w "obsłudze", wymagania praktycznie żadne, rozmnażają się bezproblemowo. Z 2 parek w niedługim czasie miałem ok. 20 szt. Rosną dosyć wolno. Obecnie zostały mi same młode osobniki (starsze z dziwnej przyczyny w ciągu miesiąca "wyparowały", może to już był ich czas;)). Jak podrosną i zaczną się rozmnażać ponownie, mogę komuś odstąpić parkę lub dwie (jestem z Oświęcimia).

 7. R.:

  Kurka ... mieszkam niedaleko Paryża i nigdzie tej ryby nie można spotkać, a sklepów jest tu mnóstwo :(

 8. MAX<:

  Ma ktos moze do sprzedania ? Nigdzie nie moge ich dostac :( Dajcie znac > piotrek_33@interia.pl

 9. xenaa:

  Szukałem ja wszedzie,niestety bez skutku,zjezdziłem kawałek Polski,gdzie ja mozna nabyc.Jestem z okolic Bydgoszczy

 10. mmnnmm:

  panaś sprzedaj mi je ^^EŁK cena do 2 zł za szt jak coś

 11. nie@ wiadoma:

  gdzie je kupić?

 12. akwarysta:

  ma ktoś na sprzedaz te rybki jak tak to pisac na gg 6816190

 13. malajong:

  do kama : jakoś młode płetwala błękitnego mają po 1 m

 14. zuzia:

  mozna ja trzymac z danio iplatkami

 15. Kama:

  do PlayboyKrk z forum Jednodniowe rybki nie mają 3.5cm!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter