Drobniczka jednodniówka

Opis

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa. Powszechnie uznawana jest za gatunek mało wymagający w hodowli. Przez jej brunatno-żółty tułów przebiega czarny pasek. Natomiast płetwa ogonowa, grzbietowa oraz płetwy boczne są przeźroczyste. Ma białe oczy z czarnymi tęczówkami. Wystarczy jej nawet mały kilkulitrowy zbiornik. Jest jedną z najmniejszych ryb świata. Doskonale czuje się w akwarium gęsto porośniętym roślinami w towarzystwie ryb o podobnych rozmiarach. Pamiętajmy jednak o pozostawieniu wolnej przestrzeni do pływania. W akwarium warto jest umieścić rośliny pływające o długich korzeniach. Drobniczki uwielbiają się chować między tego rodzaju roślinami. Żyje około 2-3 lata. Większość akwarystów przeznacza jeden zbiornik tylko dla tego gatunku. Samica posiada bardziej intensywne ubarwienie jeśli podajemy jej żywy pokarm. Rozpoznanie płci jest bardzo proste, ponieważ samiec posiada gonopodium oraz jest znacznie mniejszy. Zamieszkuje strefę środkową oraz powierzchniową. Jest rybą bardzo wdzięczną w hodowli.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae).

Pochodzenie

Karolina południowa oraz Floryda w USA.

Długość

Samice - 3,5 cm, samce - 2 cm.

Odżywianie

Preferują żywe i mrożone wodne bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek i komarów oraz dafnie. Chętnie spożywa również pokarmy płatkowane. W skład jej diety powinien również wchodzić pokarmy roślinny.

Temperatura

Od 19 do 30 C.

Warunki hodowlane

Woda o pH 6,0-7,0; twardość od miękkiej do 20 n. Bardzo dobrze czuje się w wodzie z dodatkiem soli kuchennej.

Rozmnażanie

Jest rybą żyworodną. Bardzo chętnie się rozmnaża, a samica może rodzić małe co kilka dni. Jednakże nie wydaje na raz zbyt wiele młodych (max 50 sztuk). Raz zaplemniona samica może wielokrotnie rodzić młode, nie odbywając za każdym razem kopulacji. Samica rodzi młode przez klika dni, po 2-3 sztuki dziennie. Między porodami następuje od 4 do 5 tygodni przerwy. Dorosłe zazwyczaj nie zjadają swojego potomstwa.

38 komentarzy

 1. Rafał:

  Sprzedam Drobniczki Wlkp. Mosina PBud@poczta.fm

 2. Corvus:

  Kupię 2-3 parki tych rybek albo n. elegans. Cena do uzgodnienia. Kontakt: lukaszmalkusz@gmail.com

 3. milescyrus@o2.pl:

  Mogę oddać parkę (lub 2 samiczki i samca) ale pod warunkiem że tylko do akwarium jednogatunkowego .... woj. śląskie STRUMIEŃ (pow. CIeszyn) ...... i nie jest prawdą, jak pisze się w niektórej literaturze, że drobniczki nie zjadają młodych ... jak każde ryby uwielbiają larwy solowca, wodzienia, rureczniki (oczywiście nie mrożone... /samiec trochę ma problemy żeby zjeść wodzienia/).... http://www.youtube.com/watch?v=flb8yV4LmL8 nadają się do mniejszych akwarium pod warunkiem, że jest to akwarium jednogatunkowe + może być kirysek .... pozdrawiam ....

 4. przemmach:

  Nie wiecie gdzie mógłbym kupić tę rybkę w Krakowie? Chętnie od kogoś odkupię kilka sztuk mail: przemmach@gmail.com

 5. Bballer14:

  W warszawie w Diskusie można kupić.

 6. Patryk:

  kupie pare sztuk tych rybek lub innych ,kupie gupiki okolice Włocławka GG 9652009

 7. Bartekb89:

  Sprzedam 10 sztuk tych rybek we Wrocławiu kontakt gg #3408170#

 8. dario:

  chetnie kupie kilka sztuk prosze o kontakt jesli ktos ma na zbyciu, najlepiej wlkp(konin, słupca, gniezno, wrzesnia, kostrzyn,) tel :602447721, bakidaro@wp.pl

 9. nikt mały:

  można je trzymać w akwa 35L

 10. Krzysiek:

  Do Lilka: tak możesz je trzymać razem

 11. Raven91:

  Do olo: Czytanie ze zrozumieniem cytuję "Temperatura Od 19 do 30 C."

 12. olo:

  Czy ta rybka wytrzyma temperaturę 20-22 st. C?

 13. Stalos:

  Witam! chciałbym kupić tą niezmiernie piękną rybkę. jeśli ktoś ma na sprzedaż niech napisze Opolskie, Lub z innych województw jeśli istnieje możliwość wysyłki.

 14. Danyeru:

  Lilka, zależy ie tych gupików masz, bo taki zbiorniczek jest mało stabilny, więc przerybienie gwałtownie wpłynie na chemię wody. Poza tym, gupiki zjadają własne młode, to i młode drobniczek będą zjadać.

 15. Lilka:

  czy mogę te rybki trzymać w akwarium 30l z gupikami?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter