Brzanka Denisona

Opis

Brzanka Denisona – Puntius denisonii. Nie jest zbyt popularną rybą akwariową, jednakże w ostatnim czasie szybko zyskuje na popularności. Należą do ryb stadnych oraz towarzyskich. Aby uwidocznić prawdziwe piękno brzanek Denisona najpierw należy im stworzyć odpowiednie warunki hodowlane. Są rybami bardzo ruchliwymi i żwawymi. Jeśli chcemy je hodować w akwarium wielogatunkowym to polecam ryby o podobnym temperamencie np.: Danio malabarskie lub inne brzanki. Jednakże najlepiej jest je hodować w akwarium jednogatunkowym. Niekiedy gatunek ten potrafi zareagować nerwowymi zrywami i wyskokami z akwarium. Akwarium musi posiadać pokrywę. Brzanki Dennisona nie są odporne na stres. Zamieszkują głównie strefę przydenną i środkową akwarium. Samce są bardziej smukłe oraz lepiej ubarwione.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Rzeki, strumienie i potoki południowych rejonów Indii.

Długość

Dorastają do 15 cm.

Odżywianie

Nie ma większych problemów z żywieniem brzanek Denisona. Bardzo chętnie zjadają pokarm zarówno żywy, jak również mrożony oraz sztuczny. Uwielbiają larwy komarów oraz ochotki. Dieta powinna być maksymalnie urozmaicona.

Temperatura

Od 19 do 25 C.

Warunki hodowlane

Brzanki Denisona wymagają akwarium dużego. Najlepiej jak będzie długie i szerokie. Wymaga wolnej przestrzeni do pływania. Rośliny sadźmy z tyłu i po bokach. Wymagają czystej oraz dobrze natlenionej wody. Preferują wodę o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Twardość wody nie odgrywa znaczącej roli, jednakże raczej nie powinna przekraczać 15 n. Jako podłoża akwarium możemy użyć drobnego żwiru o ciemnym odcieniu. Minimalnie powinniśmy hodować 6 sztuk tego gatunku.

Rozmnażanie

Nie odnotowano udanej próby rozmnożenia w warunkach akwariowych.

50 komentarzy

 1. ITD:

  W wawie: dorosłe 60pln, młode 30pln. nie moglem sobie omówic:)

 2. kielek:

  Widziałem dziś takie rybki w Gdyni(39,90 za sztukę:(((,szkoda że takie drogie)

 3. mariusz:

  czy ktoś widzial jak wyglądają młode? mam jedną w moim akarium, jest podobna do tych na zdjęciu, ale na tułowiu ma dwa pasy pionowe jeden poziomy w okolicy ogona i jest biała, bez innych kolorów, dostałem ją przypadkiem i nie wiem co to za gatunek, w slepie mówią zę to coś z brzanek, ale co?

 4. Sławek81:

  Ja w opolu widziałem po 25zł za szt.

 5. Łukasz Chwała:

  W krakowie widziałem je juz w dwóch sklepach kosztuja 40 złotych za sztuke

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter