Brzanka Denisona

Opis

Brzanka Denisona – Puntius denisonii. Nie jest zbyt popularną rybą akwariową, jednakże w ostatnim czasie szybko zyskuje na popularności. Należą do ryb stadnych oraz towarzyskich. Aby uwidocznić prawdziwe piękno brzanek Denisona najpierw należy im stworzyć odpowiednie warunki hodowlane. Są rybami bardzo ruchliwymi i żwawymi. Jeśli chcemy je hodować w akwarium wielogatunkowym to polecam ryby o podobnym temperamencie np.: Danio malabarskie lub inne brzanki. Jednakże najlepiej jest je hodować w akwarium jednogatunkowym. Niekiedy gatunek ten potrafi zareagować nerwowymi zrywami i wyskokami z akwarium. Akwarium musi posiadać pokrywę. Brzanki Dennisona nie są odporne na stres. Zamieszkują głównie strefę przydenną i środkową akwarium. Samce są bardziej smukłe oraz lepiej ubarwione.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Rzeki, strumienie i potoki południowych rejonów Indii.

Długość

Dorastają do 15 cm.

Odżywianie

Nie ma większych problemów z żywieniem brzanek Denisona. Bardzo chętnie zjadają pokarm zarówno żywy, jak również mrożony oraz sztuczny. Uwielbiają larwy komarów oraz ochotki. Dieta powinna być maksymalnie urozmaicona.

Temperatura

Od 19 do 25 C.

Warunki hodowlane

Brzanki Denisona wymagają akwarium dużego. Najlepiej jak będzie długie i szerokie. Wymaga wolnej przestrzeni do pływania. Rośliny sadźmy z tyłu i po bokach. Wymagają czystej oraz dobrze natlenionej wody. Preferują wodę o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Twardość wody nie odgrywa znaczącej roli, jednakże raczej nie powinna przekraczać 15 n. Jako podłoża akwarium możemy użyć drobnego żwiru o ciemnym odcieniu. Minimalnie powinniśmy hodować 6 sztuk tego gatunku.

Rozmnażanie

Nie odnotowano udanej próby rozmnożenia w warunkach akwariowych.

50 komentarzy

 1. rob:

  A czy moga byc w akwarium 112L

 2. Paweeeeeeeelooo:

  W lubinie w Amazonce po 60zł sa takie 10cm, a po 22zł młode 4cm

 3. Marko:

  ja kupiłem po 35zł za sztuke dorosłe

 4. YoGi:

  Ja w Opolu ostatnio widziałem po 20zł

 5. buchcik4:

  Witam,kupilem te wspaniale rybki po "negocjacji" ze sprzedawca za 10€ sztuka "cena 16,50" Akwa 300l po mc urosly okolo 1cm, piekne, ciekawskie, nie plochliwe,jedza wszystko, towarzyskie, strasznie ruchliwe. pozdr.

 6. lukasz1992:

  W Lubinie w amazonce są po 15 zł. Dolnośląskie!! A ci co kupują bez paska czerwonego to kupują kosiarki.

 7. sebaS:

  TO CHYBA KOSIARKI KUPI.ŁES A NIE BRZANKI PO 10 ZŁ

 8. Łukasz:

  Do nich trzeba duży zbiornik ok 200L ( dłudie akwarium przynajmiej 100cm ) bo to jest ryba bardzo ruchliwa i dorastają ca do ok 15cm u mnie mają z 13cm. trzymamy je w stadkach przynajmiej 6 szt. Lubią duży ruch wody. Jedzą wszystko niczym nie gardzą.

 9. Max1988:

  Na targach w Poznaniu było bardzo ładne akwarium z milionem tych prześlicznych rybek ;)

 10. bagin:

  w zielonej gorze tak jak widzę wszędzie też są po 30 zeta wielkość 4 cm taka 7 cm kosztuje już 60 zeta ale warto dac są piękne

 11. chwalipieta;D:

  a w zawierciu nie ma xD

 12. lukasz1992:

  w lubinie w amazonce za 30 zł

 13. marcin:

  ja w mojim sklepie zologicznym mam po 30zl:) zapraszam okolice krakowa;)

 14. grz3chu:

  w polsce ryby sa tanie ja mieszkam w londynie i zaplacilem 10£ za sztuke czyli okolo 60zl. a na temat tych ryb powiem tylko jedno piekne

 15. SŁAWEK:

  w Radomiu w nowym centrum zoo są po 30zeta

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter