Brzanka zielona

Opis

Brzanka zielona - Barbus semifasciolatus. W akwariach hobbistycznych spotykamy tzw. brzankę złotą. Nie jest to jednak prawidłowe nazewnictwo w sensie naukowym, ponieważ opisywane mogą być tylko prawdziwe gatunki, a nie sztucznie otrzymane do celów komercyjnych. Do pochodzenia tych pięknych rybek o złotych łuskach nie ma wątpliwości, takich jak w przypadku brzanki odeskiej. Świadczy o tym jej fizyczne podobieństwo do formy dzikiej B. Semifasciolatus oraz łatwość z jaką te obie formy się krzyżują.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Dzikie formy są spotykane w południowo-wschodnich Chinach, złote brzanki nie wstępują w naturze.

Długość

Do 10 centymetrów, ale zwykle są mniejsze.

Odżywianie

Wszystkie rodzaje pokarmów.

Temperatura

Preferuje 18-23°C, lecz w okresie tarła nieco wyższe.

Warunki hodowlane

Należy unikać wody świeżej. Woda powinna być miękka i nieco kwaśna. Akwarium powinno być w narożnikach obsadzone roślinnością z pozostawionym miejscem do pływania.

Rozmnażanie

Jest kolejnym gatunkiem, który rozrzuca swoją ikrę a potem ją pożera. Tarło zazwyczaj odbywa się rano, a młode rybki pojawiają się po upływie około półtorej dnia.

14 komentarzy

 1. jarekm:

  Kolejny opis, gdzie branka opisywana jest jako ryba spokojna... Mi zżarły około 100 krewetek RC w szczególności samic, ze względu na intensywnie czerwone ubarwienie. Robią zamęt i terroryzują wszystkich mieszkańców mojego zbiornika, w którym mam prętniki (harem), razbory, krewetki i ślimaki.

 2. Alvin:

  Miron, naturalnie im większe akwarium tym lepsze. Pełne temperamentu brzanki to z pewnością doskonały wybór - akwarium będzie tętniło życiem! Jednak na Twoim miejscu zdecydowałbym się na jeden gatunek brzanki, moją faworytką jest odeska. Jeżeli zbiornik będzie wystarczająco duży, warto byłoby pomyśleć nad towarzystwem dla nich. W akwarium nie powinno zabraknąć gąszczu strzałek i zwartek. Pozdrawiam :)

 3. Miron:

  Jak nabiorę doświadczenia w akwarystyce to chcę założyć drugie akwa z brzankami (różową, purpurową, zieloną, odeską) czy to dobry zestaw i doradźcie pojemność akwa i ilość rybek (chcę, żeby wszystkich było tyle samo) i gdzie mam je kupić w poznaniu lub w okolicach???

 4. ania:

  moje brzanki zielone spowodowały śmierć mieczyka a teraz podskubują płetwy kiryską! Możecie mi powiedzieć co powinnam zrobić żeby ich nie skubały?

 5. SOWA81:

  BRZANKA MSZYSTA - Puntius tetrazona Odmiana hodowlana brzanki sumatrzańskiej. Dorasta do 7 cm długości. Ta ruchliwa, łagodna, stadna ryba przebywa najchętniej w dolnej i środkowej części akwarium. Uwaga! Chetnie podskubuje weloniaste płetwy innych ryb (np. skalarów).

 6. rafael:

  No właśnie czy można je trzymać z rybkami o kolorowych płetwach? Będą je ogryzać?

 7. Kłosek:

  Czy te Brzanki też obgryzają płetwy innym rybkom?

 8. bastin:

  A po czym można poznać czy to samiec czy samica.Bo mam narazie 3sztuki a nie wiem co jest co.

 9. Glou:

  Inna nazwa-Brokatowa

 10. Abditus:

  Te zdjęcia nie oddają piękna brzanki zielonej one są zielone jak iglaste drzewo mniej więcej.

 11. tosia:

  Dla 5 brzanek potrzebne jest akwarium przynajmniej 60-cio litrowe.

 12. Krystian:

  Możecie mi powiedziećilo litrowe akwarium doniej potrzeba.

 13. LOL:P:

  ja też nie

 14. Mariusz:

  Moje brzanki są okrągłe, w środku ciała czarno-zielone a po obrzeżach jasne. Nie wiem do jakich rozmiarów rosną?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter