Brzanka Denisona

Opis

Brzanka Denisona – Puntius denisonii. Nie jest zbyt popularną rybą akwariową, jednakże w ostatnim czasie szybko zyskuje na popularności. Należą do ryb stadnych oraz towarzyskich. Aby uwidocznić prawdziwe piękno brzanek Denisona najpierw należy im stworzyć odpowiednie warunki hodowlane. Są rybami bardzo ruchliwymi i żwawymi. Jeśli chcemy je hodować w akwarium wielogatunkowym to polecam ryby o podobnym temperamencie np.: Danio malabarskie lub inne brzanki. Jednakże najlepiej jest je hodować w akwarium jednogatunkowym. Niekiedy gatunek ten potrafi zareagować nerwowymi zrywami i wyskokami z akwarium. Akwarium musi posiadać pokrywę. Brzanki Dennisona nie są odporne na stres. Zamieszkują głównie strefę przydenną i środkową akwarium. Samce są bardziej smukłe oraz lepiej ubarwione.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Rzeki, strumienie i potoki południowych rejonów Indii.

Długość

Dorastają do 15 cm.

Odżywianie

Nie ma większych problemów z żywieniem brzanek Denisona. Bardzo chętnie zjadają pokarm zarówno żywy, jak również mrożony oraz sztuczny. Uwielbiają larwy komarów oraz ochotki. Dieta powinna być maksymalnie urozmaicona.

Temperatura

Od 19 do 25 C.

Warunki hodowlane

Brzanki Denisona wymagają akwarium dużego. Najlepiej jak będzie długie i szerokie. Wymaga wolnej przestrzeni do pływania. Rośliny sadźmy z tyłu i po bokach. Wymagają czystej oraz dobrze natlenionej wody. Preferują wodę o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Twardość wody nie odgrywa znaczącej roli, jednakże raczej nie powinna przekraczać 15 n. Jako podłoża akwarium możemy użyć drobnego żwiru o ciemnym odcieniu. Minimalnie powinniśmy hodować 6 sztuk tego gatunku.

Rozmnażanie

Nie odnotowano udanej próby rozmnożenia w warunkach akwariowych.

50 komentarzy

 1. thomas77:

  Leopardus kraków-zakopianka są dziś po 20,90gr szt ok5cm ale sa za drogie na razie

 2. Iwona:

  Trafilam na giełdzie w Łodzi na Starcie po 11 zł,9 szt...ok 6cm..ale to była cena tylko dla mnie,po znajomosci..cenił po 15zl

 3. M:

  Kakadu w Łodzi 30zł

 4. Nowy:

  w Siedlcach te brzanki były po 20zł.

 5. koberise:

  szczecin ... na mazurskiej 10zl

 6. Artur zgierz:

  W Piotrkowie Trybunalskim kupilem za 16.50 cenili 19.50kupilem wszystkie niestety 8sztuk bylem w lodzi w kakadu cenili je 30 zl bez mozliwosci negocjaci cen mam zbiornik 150 50 50 375 l i rybki czujom sie swietnie polecam ryba caly czas w ruchu pozdrawiam

 7. Arthur09:

  to tanie ja płaciłem 10funta za szt. ale naprawde są fajne 120cm dłśći akwa.

 8. Bojownik 330:

  Wydaje się jakby świeciły w ciemności nie????

 9. Daniu:

  w Lesznie sa po25i 15zl :)

 10. patryk:

  W opisie jest, że nie odnotowano udanej próby rozmnożenie w warunkach akwariowych. To znaczy że, pochodzą one ze specjalnych hodowli czy że, są transportowane ze swojego naturalnego środowiska?

 11. rybka:

  Ja sprowadzam młode denisoni w cenie 22zl - kontakt sedici16#tlen.pl

 12. szin:

  Jak sobie policzyłem od poprzedniego posta mam je od ponad 3 miesięcy. W tym czasie urosły o połowę. Zdecydowanie nie polecam do zbiorników krótszych niż 100cm(ja mam 120cm). Zgodne,pływają spokojnie,ale podczas karmienia strasznie szaleją pobierając pokarm z powierzchni. Pływają od dna do 1/3 wysokości zbiornika. Wyżej rzadko.

 13. Szymon:

  a czy one tak jaka tych zdjęcich świecą w ciemności???

 14. szin:

  Kupiłem 7szt po 25zł do akwa 220l. Czy one osiągają te 15cm długości czy raczej 12 lub mniej? I w jakim czasie osiągają max. Na razie są małe, ale mam krewetki i nie chciałbym żeby je zjadały potem, a do tego zdychały, bo tak ryb miewają od krewetek.

 15. POZIOMIX:

  w Gdańsku od 25zł

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter