Brzanka Denisona

Opis

Brzanka Denisona – Puntius denisonii. Nie jest zbyt popularną rybą akwariową, jednakże w ostatnim czasie szybko zyskuje na popularności. Należą do ryb stadnych oraz towarzyskich. Aby uwidocznić prawdziwe piękno brzanek Denisona najpierw należy im stworzyć odpowiednie warunki hodowlane. Są rybami bardzo ruchliwymi i żwawymi. Jeśli chcemy je hodować w akwarium wielogatunkowym to polecam ryby o podobnym temperamencie np.: Danio malabarskie lub inne brzanki. Jednakże najlepiej jest je hodować w akwarium jednogatunkowym. Niekiedy gatunek ten potrafi zareagować nerwowymi zrywami i wyskokami z akwarium. Akwarium musi posiadać pokrywę. Brzanki Dennisona nie są odporne na stres. Zamieszkują głównie strefę przydenną i środkową akwarium. Samce są bardziej smukłe oraz lepiej ubarwione.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Rzeki, strumienie i potoki południowych rejonów Indii.

Długość

Dorastają do 15 cm.

Odżywianie

Nie ma większych problemów z żywieniem brzanek Denisona. Bardzo chętnie zjadają pokarm zarówno żywy, jak również mrożony oraz sztuczny. Uwielbiają larwy komarów oraz ochotki. Dieta powinna być maksymalnie urozmaicona.

Temperatura

Od 19 do 25 C.

Warunki hodowlane

Brzanki Denisona wymagają akwarium dużego. Najlepiej jak będzie długie i szerokie. Wymaga wolnej przestrzeni do pływania. Rośliny sadźmy z tyłu i po bokach. Wymagają czystej oraz dobrze natlenionej wody. Preferują wodę o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Twardość wody nie odgrywa znaczącej roli, jednakże raczej nie powinna przekraczać 15 n. Jako podłoża akwarium możemy użyć drobnego żwiru o ciemnym odcieniu. Minimalnie powinniśmy hodować 6 sztuk tego gatunku.

Rozmnażanie

Nie odnotowano udanej próby rozmnożenia w warunkach akwariowych.

50 komentarzy

 1. dabek1970:

  witam mam pytanko odn tych brzanek czy toleroja i moga byc z innymi rybkami w baniaku mam neonki kosiarki bocje gubiki[edlera] rozbory i glonojady pozdrawiam dabek1970

 2. LuckyS2:

  Ja hoduję parę już od ponad pół roku. Piękne rybki. Jeśli mają idealne warunki wtedy pojawia się czerwony pasek i całe ciało ma fantastyczne kolory.

 3. kubasek:

  Ja kopiłem 5 za 4 zł.;)) trochę inne jak na zdjęciu nie maja tego czerwonego paska ale poza tym takie same

 4. akwarysta:

  A w Legnicy w Kakadu są po 45 zł.

 5. sraf:

  oj drogo..

 6. łukasz:

  krzychu gdzie kupiles je po 10zł?

 7. łukasz:

  wie ktoś czy są gdzies te brzanki w kujawsko-pomorskim?gdzieś w bydgoszczy albo okolicach. może ktoś z was chciałby sprzedać. moge dać więcej niż kosztują w sklepie

 8. Krzychu:

  Kupiłem okazyjnie w sklepie 4 szt. dorosłe po 10 zł. trochę się różnią od tych na zdjęciu, nie mają czerwonego paska. 6 szt. to minimum, ale 4 chyba ujdzie co?

 9. 1910:

  ..... przeplacilem kupilem po 40 duszki w radomiu a tak niedaleko mam do legnicy tam maja je po 3 dyszki

 10. Magda:

  Monia! jeśli kupiłaś parkę to Twoje ryby czują się bardzo źle. Denisonki to ryby stadne, komfortowo czują się w grupce conajmniej 6 sztuk.

 11. Krzyster:

  we wrocku po 6 dyszek

 12. Zadowolony klient.:

  Tak to prawda były w realu w zoologu po 30 pln ,ale nie polecam tego sklepu.Tam pracują laicy.Polecam sklep na gwiezdnej tam są super ryby ,zdrowe i gość zna się na tym co robi.Mowa o Legnicy.

 13. akwarysta:

  W Legnicy w realu w zoologu są po30 zł.

 14. Monia:

  W Wawie w Blue City kosztują 20zł, więc kupiłam sobie parke.

 15. kazimiesz:

  W legnicy widziałem je po 30 zł!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter