Razbora klinowa

Opis

  Razbora klinowa (Rasbora heteromorpha) została  sprowadzona do Europy w 1907 roku. Od razu zwróciła na siebie uwagę wszystkich miłośników ryb akwariowych. Powszechne zainteresowanie trwa nią do dziś. Powszechnie uważana jest za idealnego mieszkańca akwarium, a jej pielęgnacja przynosi wiele radości. Razbora jest rybą ławicową, dlatego też należy utrzymać ją w stadzie, lub w grupie minimum sześciu osobników. Jest rybą zdecydowanie łagodną. Jej ciało jest zbliżone do rombu i silnie bocznie spłaszczone. Szczególną uwagę zwraca czarno błękitny klin w tylniej części ciała, któremu zawdzięcza swą nazwę. Płetwy piersiowe są bezbarwne, a u pozostałych przednie promienie są różowawe, podobnie jak zewnętrzne promienie płetwy ogonowej. Tonacja ciała uzależniona zależy od miejsca pochodzenia. Te z Malezji są bardziej są bardziej brązowe, natomiast pochodzące z Sumatry bardziej czerwonawe. W warunkach naturalnych zamieszkuje wody ,,czarne”, czyli miękkie, lekko kwaśne, z domieszką garbników, ciepłe. Powierzchnia wody jest zacieniona ścianą otaczającej ją dżungli, dno pokryte rozkładającymi się roślinami, gałęziami i pniami zwalonych drzew na przemian z gęstymi kępami roślin wodnych.  W naturalnych warunkach bytuje wespół z rybami z rodziny Luciocephalidae. Wiedza ta pozwoli na urządzenie odpowiedniego akwarium. Niewielu akwarystów potrafi zapewnić najlepsze warunki hodowlane razborze klinowej. Światło w zbiorniku powinno być lekko przytłumione, można uzyskać taki efekt sadząc rośliny, najlepiej pochodzące z jej naturalnego środowiska, np. kryptokoryn, który płoży się na powierzchni wody i tworzy półcień.  U samców przedni dolny wierzchołek czarnego klina sięga do środkowej linii brzucha. Samice mają pełniejsze ciało, a klin jest regularnego kształtu. Istnieje również odmiana błękitna razbory klinowej, jednakże nie jest ona tak atrakcyjna jak forma dzika. Zamieszkuje strefę środkową i powierzchniową w akwarium.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Południowa Azja, Sumatra, Singapur, Tajlandia, Malezja.

Długość

4 cm.

Odżywianie

Toleruje większość pokarmów, ale może nie zjadać żywego, opadłego na dno pożywienia.

Temperatura

23-28 C, zalecana 27 C w zbiornikach tarliskowych.

Warunki hodowlane

Razbora klinowa prezentuje się najlepiej w ławicy w lekko przytłumionym świetle. Woda powinna być uboga w wapno, dojrzała, lecz odpowiedniej jakości, jednocześnie miękka i lekko kwaśna o odczynie w granicach 6-6,5. Podłożem powinna być mieszanina torfu i piasku. Większość akwarystów chciałaby od razu wpuścić ryby do swojego zbiornika. Zanim jednak to zrobimy, upewnijmy się czy na pewno warunki w naszym akwarium ustabilizowały się. Regularna podmiana wody jest konieczna dla ich zdrowia. Nie powinna towarzyszyć dużo większym rybom, nawet jeśli nie polują na nią.

Rozmnażanie

Nie jest łatwe rozmnażanie razbory, aby to się powiodło woda w powinna być stara, bardzo miękka i płytka , około 15 centymetrów, a miejsce gdzie stoi akwarium powinno być nasłonecznione. Przed tarłem, około 10-14 dni samce oddziela się od samic, należy je wtedy obficie karmić. Szczególnie chętnie jedzą czerwone larwy ochotek. Te warunki nie gwarantują sukcesu. Akwarium tarliskowe nie musi być duże, wystarczy o objętości 20 litrów. Akwarium to przed zagospodarowanie musi być wyparzone gorącą wodą oraz osłonięte przed silnym światłem. Samiec po zalotach próbuje się zbliżyć do samicy. Pływa nad nią w pozycji pionowej dotykając pyszczkiem głowy partnerki. Samica składa ikrę na spodzie szerokich liści. W tym czasie samiec wygina się w łuk wokół samicy i drżąc zapładnia ikrę. W czasie jednego tarła samica składa do 200 sztuk ziaren ikry, najczęściej jednak nieco mniej. Młode rybki wykluwają się po około jednym dniu. Wychów narybku żywionego drobnym zooplanktonem (pył) oraz larwami solowca nie sprawia kłopotów. Podstawowym warunkiem wzrostu narybku jest jest systematyczna częściowa wymiana wody w akwarium tarliskowym na zwykłą wodociągową.

98 komentarzy

 1. ola:

  witam prosze o pomoc Moja razbora klinowa zaczyna przybierać barwe czerwona dlaczego? ( powinnja byc złoto czarna)

 2. rybomania:

  Super rybki miałem stadko liczące 8 osobników w akwa 60 l i parę kirysków polecam są lepsze od neoenów

 3. Vacha:

  Witam te rybki to na ogół są spokojne i powinny żyć w stadzie minimum 6 z tego co się doczytałem. Mam te rybki z żałobnicami w temp 24*. Do Anonim być może miałeś za wysoką temp bądź za niską. Pozdrawiam

 4. Anonim:

  Przez jakiś czas w moim akwarium żyły razbory klinowe, ale działy się z nimi dziwne rzeczy... jedna z nich, na przykład, została przeze mnie znaleziona za akwarium... dziwne, ale prawdziwe.

 5. Rybeczka10:

  mam takie pytanie, czy jak kupię 5 razborek klinowych, to będą ruchliwe ? I czy w ogóle są ruchliwe ?

 6. wiktoria:

  wiktor zając 80l bo ten gatunek trudno rozmnożyć

 7. Łukasz:

  Mam 10 sztuk klinowych, 11 neonów, 2 brzanki sumatrzańskie i 2 brzanki zielone plus kosiarka (planuję dokupić ich więcej). Brzanki żyją z nimi w zgodzie, czasem tylko pogonią się w ramach rozrywki (i razbory i brzanki czasem są 'agresywne', ale nigdy żadna niczego nie miała obgryzionego) Ten zbiornik mam od pół roku, są w nim od początku i nie padła ani jedna. Pamiętam, że nigdy nie miałem z nimi problemów w poprzednich zbiornikach, dlatego dziwię się, że wam tak padają. Zawsze odnosiłem wrażenie, że są absolutnie niekłopotliwe.

 8. LUBIE TO!:

  Część kupiłem pół roku temu 3 rozbity teraz mam 90-100 szt. W akwarium 120l a nie spelnialem specjalnie ich wymagań

 9. monikaset500@gmail.pl:

  Ja Mam 5 Razborów od 3 tygodni i są w znakomitej formie. Tylko moje neony nie jedzą od 2 dni i jedna zdechła :(

 10. piotr:

  kupiłem wczoraj dwie rozbory dzisiaj już ich niema padły i niewiem dlaczego.Mam akwarium 120l i dużą obsade roślin,prosze o rade co zrobic

 11. Osiemawe:

  mam 7 szt i jak by udaja tarło tzn próbuja złozyc i zapłodnic ikrę ale jej nie ma!! co to znaczy??

 12. Osiemawe:

  mam 7 szt i jak by udaja tarło tzn próbuja złozyc i zapłodnic ikrę ale jej nie ma!! co to znaczy??

 13. Os.:

  Nie dawno kupiłam 7 razbor no i samica podpływa do liścia jakby skłaała ikre ale jajek nie ma... od czasu do czasu robi to z samcem ale ikry nie wiedac.. co to moze znaczyć?

 14. assasin:

  ja dzisiaj kupiłem 4 razbory mam je w krewetkarium nie chciałem wpuszczac do ogulniaka bo mam tam sporego skalarka(o14cm wys.i 15 cm dłu.) a w krewetkarium akurat mi sie jakies robacto zaległo to moze one to wyżrą

 15. jar-rad2:

  Mam pytanie do tych co chodują razbory,czy mogą być trzymne ze skalarem i jeszcze jedno pytanie niktóre mi się wybielają(tracą kolor)jaka jest tego przyczyna?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter