Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. Artur:

    ja mam 1 samice welona ale planuje dokupić jeszcz samca

  2. >p>a>t>r>y>k:

    jak rozróżnić samca od samicy proszę o szybko odpowiedz

  3. Ciekawa =):

    Jak to jest możliwe, że welony mogą złożyć nawet do 2000 jaj???!!! Mi ostatnio się urodziło tylko kilka rybek z kilku złóżonych jaj!!! No więc...

  4. M.J.:

    Czy można trzymać w jednym akwarium razem z gupikami??? Bo się zastanwaiam!!!!!!

  5. anett223:

    hej a ja mam pytanie czy mozna trzymac welony razem z blazenkiem okoniowym? mam jednego welona i chcialabym dokupic blazenka tylko problem w tym czy welon mi go nie zje dodam ze mam akwarium 60 litrowe.prosze o porade i z gory dziekuje

  6. Gamerin:

    Mam pytanie. Czy ktoś tu się zna dobrze na rybkach bo jak narazie to nie widzę nic konkretnego a mam problem z welonkami. Objawy to wypadanie łusek postrzępiony ogon i wybroczyny. Wygląda to na zapalenie skóry z tego co wyczytałem. Poza tym nie wiem czemu woda w akwarium jest żółta chociaż regularnie podmieniam wodę co dwa tygodnie. Akwarium 52l ale zamieram kupić większe.

  7. kasiaczek712:

    ja dostalam welona od kolegi nie mieszkam w polsce wiec trudno jest sie dogadac w sprawie mieszania gatunkow moze ktos z was ma jakies zdjecia z odpowiednimi rybkami bym wiedziala jak wygladaja dokladnie poszlam tu raz sie spytac o filtracje wody to powiedzial mi ze za czesto karmie raz w miesiacu wystarczy kolega w polsce ma rybki to wiem ze raz dziennie pomozcie

  8. S&M:

    Ja mam welonki z gupikami, danio, brzankami, neonami, molinezjami i rozaborami. Wszystkie żyją w pełnej harmonii. Dodam za mam welonki sporych rozmiarów. Aha i Jedna z welonek potrafi pływać do góry brzuchem:) (styl grzbietowy:) ale pływa też normalnie. Od pół roku ma tę zdolność:)

  9. Robo:

    Mojemu welonowi zaczęły się pojawiać czarne pasy na ogonie i płetwie grzbietowej. Jaka może być przyczyna i jak temu zapobiec?

  10. nina:

    ja mam jednego welonka z innymi rybami są neonki gupiki zwinniki, platki, żałobniczki i danio i niewiem ktróre obgryzają ogonek welonkowi

  11. adam:

    czy welonki mogą żyć razem z gupikami

  12. Małgoś:

    Ja miałam 2 welonki. Żyły ok. 6 lat. Jednak nie polecam tych ryb osobom, które oczekują ładu i porządku w akwarium. Welonki mają tendencje do przemeblowywania swojego akwarium, strasznie brudzą i niszczą rosliny. Często zdarza się, że zjadają mniejsze gatunki ryb, jak neonki, czy gupiki. Nie polecam trzymania tej ryby w kuli, bo to jest dla niej męczarnią (zresztą jak dla każdej rybki). Wam się tylko zdaje, że wasza rybka będąc w kuli, najczęściej w samotności, czyje się zadowolona.

  13. Gosia:

    w jakiej cenie są welonki?

  14. Michu:

    Mam welona w kuli już 4 lata i jest mu dobrze.

  15. kuballa:

    czy welony można trzymać z pyszczakami?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter